Niepokalanek mnisi jest gatunkiem rośliny rosnącej dziko w północnej Afryce, zachodniej oraz środkowej Azji, a także wschodniej i południowej Europie. Należy do roślin leczniczych.

Jego nazwa pochodzi z antycznej tradycji. Pewien rzymski lekarz Pedanius Dioskurydes zauważył, że stosowanie niepokalanka mnisiego przyczynia się do zachowania czystości, zmniejszenia popędu seksualnego u kobiet.

Roślina ta jest również znana z mitologii. To właśnie pod nią urodziła się bogini Hera.

Niepokalanek – właściwości lecznicze

Niepokalanek mnisi wykazuje liczne właściwości lecznicze, dlatego od wieków był stosowany w medycynie naturalnej.

Jego przyjmowanie jest w szczególności polecane przy:

1. Napięciu przedmiesiączkowym 

Zmniejsza wydzielanie prolaktyny. To natomiast prowadzi do normalizacji poziomu innych hormonów, w tym progesteronu.

Przyjmowanie niepokalanka mnisiego podczas napięcia przedmiesiączkowego łagodzi ból, a także zmiany nastroju,

2. Niepłodności

Niepokalanek mnisi wpływa pozytywnie na niepłodność. Na podstawie przeprowadzanych badań na uniwersytecie w Heidelbergu stwierdzono jego pozytywne działanie na kobiety pragnące zajść w ciąże. Podano go 67 kobietom, a po 3 miesiącach 38 z badanych zaszło w ciążę.

3. Zaburzeniach przedwczesnego wytrysku

Niepokalanek mnisi wpływa na zmniejszenie negatywnych skutków ubocznych andropauzy.

4. Menopauzie

Przywraca on równowagę hormonalną oraz pomaga łagodzić objawy związane z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca, kołatanie serca, bezsenność. Polecany jest w szczególności olejek eteryczny z owoców oraz liści niepokalanka mnisiego.

5. Problemach z laktacją

Niepokalanek mnisi poprzez stymulację prolaktyny przyczynia się do zmian w produkcji mleka w gruczołach mlekowych. Należy jednak wiedzieć, że w czasie karmienia powinien być on stosowany po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

niepokalanek mnisi

Niepokalanek mnisi – zastosowanie

Owoce tej rośliny są wykorzystywane do celów medycznych. Niepokalanek mnisi jest bogaty w takie składniki jak

  • olejek eteryczny,
  • irydoidy glikozydowe,
  • flawonoidy,
  • diterpeny,
  • kwasy tłuszczowe.

Stosuje się go najczęściej w formie naparu. Niepokalanek mnisi przyjmować można także w postaci tabletek, nalewek, wyciągów oraz preparatów homeopatycznych.

Niepokalanek mnisi znajduje swoje zastosowanie również w kuchni. Używany jest jako namiastka pieprzu ze względu na swój ostry smak.

Z niepokalanka mnisiego wytłaczany jest także olej.

Jego liście są natomiast czasami dodawane do piwa jako zastąpienie chmielu.

Niepokalanek mnisi – dla kogo?

Polecany jest w szczególności kobietom zmagającym się z bolesnym napięciem przedmiesiączkowym, niepłodnością czy menopauzą. Mężczyznom polecany jest przy problemach z przedwczesnym wytryskiem.

Przeciwwskazania do stosowania

Niepokalanka mnisiego nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących użyciu tej rośliny podczas trwania ciąży.

Stosować go można jednak podczas laktacji. Znajduje się on nawet w różnych preparatach wspomagających karmienie.

Skutki uboczne stosowania

Warto wiedzieć, że w pierwszym tygodniu kuracji wystąpić mogą nudności. Ponadto przyjmowanie środków, które zawierają progesteron, gastageny, czyli np. doustne środki antykoncepcyjne, mogą wzmagać działanie niepokalanka mnisiego.

Niepokalanek mnisi – stosowanie

W aptece lub sklepach zielarskich można kupić preparaty zawierające ekstrakt z owoców niepokalanka mnisiego. Przyrządzić także można napar z suszonych owoców tej rośliny.

W celu przygotowania naparu łyżkę suszu zalej 200 ml wrzącej wody i odstaw pod przykryciem. Po upływie 20 minut przecedź.

Tak przyrządzony napar pij pół szklanki od dwóch do trzech razy dziennie. Stosować go możesz nie tylko przy problemach miesiączkowych czy hormonalnych. Pomocny okaże się także przy zakażeniach przewodu pokarmowego, układu oddechowego, nieżycie oskrzeli, gardła, kaszlu, nerwicy żołądka, anginie, zaburzeniach trawienia.

Źródło:

www.medonet.pl/zdrowie,niepokalanek—wlasciwosci–zastosowanie–przeciwwskazania,artykul,1729749.html

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/niepokalanek-mnisi-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-aa-AnJM-GXUi-JSxh.html

www.magicznyogrod.pl/niepokalanek_pieprzowy_nasiona.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x