Słońce jest jednym z najniebezpieczniejszych czynników, które mają wpływ na nasze zdrowie. Mimo, że lista pozytywnych aspektów, które niesie ze sobą opalanie, to znacznie więcej jego negatywnych stron. Opalanie jest niebezpieczne, dla każdego z nas, jednak są osoby, które szczególnie powinny unikać słońca w nadmiarze. Kiedy opalanie staje się niebezpieczne i zaczyna zagrażać naszemu zdrowiu? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej. Warto wiedzieć, które osoby nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych, ponieważ mają na nie negatywny wpływ. Sprawdź, czy ty również zaliczasz się do listy osób, które powinny zrezygnować z opalania.
Czym jest kąpiel słoneczna?
Opalanie czyli inaczej kąpiel słoneczna to czas, kiedy wystawiamy dużą część swojego ciała, na działanie promieni słonecznych. Poprzez proces syntezy jaki zachodzi między naszą skórą na promieniami emitującymi przez słońce, do naszej krwi, trafia witamina D. Jednak to wydaje się być jedynym pozytywnym aspektem kąpieli słonecznych.
Na opalanie decydujemy się w celu ocieplenia koloru naszej skóry. Jest to możliwe, ponieważ promienie UVB, które w czasie lata oddziałują na naszą skórę, są odpowiedzialne za opalanie. Przenikają w głąb skóry, dzięki czemu nasza skóra delikatnie zmienia kolor. Promienie UVB są obecne tylko w okresie letnim, jedynie w szczytowych godzinach słonecznych. Tak więc wiele osób decyduje się na korzystanie z kąpieli słonecznych, właśnie w tym okresie, w godzinach południowych. I jest to błąd, ponieważ to właśnie w tym okresie czasowym słońce jest dla nas najbardziej szkodliwe.
Jak działają na nas kąpiele słoneczne?
Możemy wymienić kilka pozytywnych działań słońca na organizm człowieka. Jednym z najważniejszych jest dostarczanie do krwi odpowiedniej dawki witaminy D. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego tak cenne jest pozyskiwanie jej w naturalny sposób. Dzięki temu, że promienie słoneczne wspomagają wydzielanie endorfin, możemy w łatwy sposób poprawić sobie humor spędzając czas na słońcu. Jest ono dobrym lekarstwem przy stanach depresyjnych. Może nam również pomóc w poprawie wyglądu naszej skóry. Odpowiednie opalanie może zmniejszyć trądzik, złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Jednak nadal więcej jest negatywnych jest skutków opalania.
Oparzenia słoneczne
Zdarzają się bardzo często, ponieważ zapominamy o odpowiednim przygotowaniu naszej skóry do opalania. Jest to poważna dolegliwość, która rozbija się na trzy stadia.
Pierwsze nie jest dla nas niebezpieczne, ale bardzo bolesne. Oparzenie słoneczne drugiego stopnia zazwyczaj zmusza nas do wizyty u lekarza, ponieważ nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z oparzeniami domowymi sposobami. A trzecie i najbardziej niebezpieczne oparzenie, to powód do pojawienia się w szpitalu.
Oparzenia słoneczne objawiają się zaczerwienieniem skóry, a dzieje się tak, ponieważ słońce nagrzewa naszą skórę, przez co jej naczynia krwionośne rozszerzają się, a na skórę pojawiają się czerwone wykwity. W sporadycznych przypadkach mogą pojawiać się pęcherze wypełnione płynem, ale jest to powód, by zgłosić się do specjalisty. Przy oparzeniu nasza skóra piecze i swędzi, a przy każdym ruchu odczuwamy ból. Takie dolegliwości mogą nam doskwierać nawet przez kilka dni. Zazwyczaj po kąpieli słonecznej mamy do czynienia z oparzeniem pierwszego stopnia. Dzięki czemu mamy możliwość uporać się z tym problemem domowymi sposobami. Poparzenia możemy złagodzić przy użyciu jogurtu naturalnego, miodu oraz ziemniaków.
Przyśpieszenie procesu starzenia
Promienie słoneczne wnikają głęboko pod warstwy naszej skóry. Przez to niszczą włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za młody i zdrowy wygląd naszej skóry. To dzięki niemu nasza skóra szybciej się regeneruje. Kiedy zaś włókna kolagenowe zostaną zniszczone, nasza skóra przestaje wyglądać młodo. Zaczynają być widoczne pierwsze procesy starzenia się skóry.
Kolejnym powodem przyspieszenia tego procesu jest niszczenie elastyny, która jest obecna w tkankach skóry. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie elastyczności i jędrności. Kiedy zostaje uszkodzona, to na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki, a skóra traci na swojej jędrności. Procesów starzenia się nie można zatrzymać, jednak istnieją sposoby na spowolnienie ich działania. Słońce jest czynnikiem, który wpływa na naszą niekorzyść.
Nowotwory
To kolejny negatywny aspekt związany z kąpielami słonecznymi. Promienie słoneczne przyczyniają się do powstawania większej ilości wolnych rodników w naszym organizmie. Są one niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia i są powodem powstawania komórek rakowych.
Uważa się, że opalanie znacząco zwiększa ryzyko wstępowania chorób nowotworowych. Dlatego tak ważne jest, byśmy odpowiednio zabezpieczyli naszą skórę przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych. Należy zakryć wszelkie znamiona, takie jak pieprzyki czy duże piegi. Wystawienie ich na promienie słoneczne, sprawia, że mogą się w nich tworzyć zmiany nowotworowe. Do najczęściej spotykanych nowotworów spowodowanych przez słonce, jest rak skóry oraz czerniak.
Kto nie powinien zażywać kąpieli słonecznych?
Jest duża grupa osób, które nie powinny decydować się na opalanie. Są one w grupie zwiększonego ryzyka. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, to znak, że przed opalaniem musisz odpowiednio się przygotować albo ograniczyć je do minimum.
Kobiety w ciąży
Wiele osób twierdzi, że opalanie dla kobiet w ciąży nie jest zabronione. I jest to prawda, ale nie jest wskazane. W czasie ciąży kobieta powinna zdecydowanie unikać opalania, ponieważ w jej ciele dochodzi do wielu zmian. Jeśli będzie spędzać czas na słońcu, to na jej skórze mogą pojawić się przebarwienia, które będą trudne do usunięcia. Istnieje również ryzyko, że przez promienie słoneczne, temperatura ciała kobiety znacznie się zwiększy, przez co istnieje ryzyko odwodnienia. Podniesiona temperatura oraz odwodnienie, może być bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży. Zdarzają się również przypadki, że podczas opalania pojawia się plamienie, a nawet krwawienie z dróg rodnych. Jest to niebezpieczne na każdym etapie ciąży. Krwawienia w pierwszych miesiącach ciąży mogą prowadzić do poronienia, w kolejnych miesiącach mogą powodować przedwczesny poród. Tak więc opalanie w czasie ciąży, niesie ze sobą ogromne ryzyko. W tym okresie kobieta jest zmuszona do wielu wyrzeczeń i jednym z nich są właśnie kąpiele słoneczne.
Kobiety podczas miesiączki
Zdecydowanie powinny zrezygnować z opalania. Jest to spowodowane tym, że w czasie miesiączki organizm kobiety jest osłabiony. Przez opalanie możemy się odwodnić, co przyniesie bolesne dolegliwości, takie jak silny ból brzucha, bóle i zawroty głowy. Nasz organizm szybko się nagrzewa, przez co naczynia krwionośne rozszerzają się, a przez to krwawienie w czasie miesiączki, może się zwiększyć. Dlatego właśnie odradza się kobietą w czasie miesiączki korzystania z kąpieli słonecznych. Na ten czas powinny one zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego organizmu. Po miesiączce możemy spokojnie przystąpić do opalania.
Osoby ze znamionami
Nie zaleca się kąpieli słonecznych w tym przypadku, ponieważ promienie słoneczne negatywnie wpływają na wszelkie zmiany skórne. Przyczyniają się one do powstawania zmian nowotworowych, co może skutkować rozwijającym się nowotworem. Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy swoich przed promieniami słonecznymi, zwiększa się ryzyko występowania czerniaka, który jest bardzo groźną odmianą nowotworów. Jeśli zdecydujemy się mimo licznych znamion, na opalanie, to warto raz na kilka lat skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi czy w pieprzyku nie są widoczne jakieś niepokojące zmiany, które świadczyłby o rozwijającym się w nim nowotworze.
Osoby z jasną karnacją
Jasna karnacja również jest przeciwwskazaniem do korzystania z kąpieli słonecznych. Osoby, które mają jasną cerę są znacznie bardziej narażone na negatywne działania promieni słonecznych na skórę. Wiele więcej osób z jasną karnacją ma problemy z oparzeniami skóry po opalaniu. Dlatego jeśli masz jasną cerę, najlepiej ograniczyć korzystanie z kąpieli słonecznych dla swojego bezpieczeństwa. To pomoże w zminimalizowaniu szkód jakie może przynieść opalanie przez osoby, które są blade. Jednak kiedy zdecydujesz się mimo wszystko na opalanie się, to najlepiej skorzystać z kremu z filtrem, który zapewni nam ochronę dla skóry, przed działaniem promieni UV. W takich przypadkach, lepiej wybierać kremy z wysokim filtrem, takim jak pięćdziesiąt lub więcej.
Jak zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieni UV?
Jeśli jesteś w grupie osób, które nie powinny się opalać, a mimo to decydujesz się na taki rodzaj odpoczynku, to warto wiedzieć jak się do tego przygotować, by jak najbardziej zminimalizować szkody, jakie może nam wyrządzić słońce. Warto również pamiętać, że z tych sposobów powinien korzystać każdy z nas, ponieważ promienie słoneczne mają na nas negatywny wpływ.
- Pamiętaj o ochronie skóry – do tego możemy zastosować kremy z filtrem, które tworzą barierę ochronna, która znacznie minimalizuje działanie promieni UV . Jeśli chcemy zwiększyć naszą ochronę, to warto sięgnąć po suplementy, które chronią nas przed słońcem. Takie suplementy są stworzone z wybranych witamin i minerałów, które zmniejszają działanie promieni UV, na nasz organizm, dzięki czemu zatrzymują produkcję wolnych rodników. Możemy również spożywać wiele warzyw i owoców, które mają w sobie wiele witamin i minerałów. One są dla nas największym wsparciem.
- Osłaniaj twarz i głowę – te części ciała są najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. Jeśli będziemy spędzać czas na słońcu, z odsłoniętą głową, to możemy cierpieć z powodu udaru słonecznego. Poparzenia na twarzy zdarzają się znacznie częściej, niż na innych częściach ciała, ponieważ tam skóra jest o wiele cieńsza.
- Zakryj znamiona – do tego wystarczy plaster, który naklejamy na znamię. Dzięki temu chronimy je przed działaniem promieni UV.