Mimo tego, że Wielkanoc jest raz w roku, niektórzy z nas chcieliby przygotować smaczne, ale lekkie jedzenie. Może to być podyktowane chęcią zgubienia zbędnych kilogramów na wiosnę, zdrowym stylem życia czy określoną dietą, np. bezglutenową. Co zrobić, aby Święta Wielkanocne były zarówno zdrowe jak i pyszne?
1. Zamień zwykłą mąkę pszenną na zdrowszą
Mąka pszenna (o której była mowa w artykule: https://diagnozujmy.pl/gluten-celiakia-dieta), gości w większości polskich domów. Niestety nie zawiera substancji odżywczych, a niektórym może wręcz zaszkodzić. Jakie inne mąki mogą posłużyć w kuchni? Oto kilka przykładów:
mąka ryżowa – bezglutenowa, biała (oczyszczona) lub ciemna, zawierająca dużo więcej błonnika i substancji odżywczych
mąka kokosowa – bezglutenowa, tworzona z miąższu kokosowego, o delikatnym smaku i zapachu kokosa doskonale sprawdzi się w przypadku słodkich wypieków
mąka owsiana – występuje również w wersji bezglutenowej, można ja łatwo przygotować w domu: zmielić na pył płatki owsiane
mąka orkiszowa – nadaje się dla diabetyków, ma większą zawartość zdrowych tłuszczy oraz witamin i pierwiastków w porównaniu ze zwykłą mąką pszenną.
To oczywiście nie wszystkie mąki dostępne na rynku – według własnych upodobań można eksperymentować z mąką z tapioki, amarantusa czy konopną odkrywając nowe smaki i tworząc własne przepisy.
2. Zmniejsz ilość cukru
Cukier, zwłaszcza biały, ma wysoki indeks glikemiczny – powoduje gwałtowny skok glukozy po posiłku, a tym samym wyrzut insuliny do krwi co nie jest dobre dla naszego zdrowia. Można zmniejszyć jego ilość sypaną najczęściej do ciast i ciasteczek, a także zwrócić uwagę na zdrowsze alternatywy, np.:
- cukier trzcinowy,
- cukier kokosowy,
- ksylitol (cukier brzozowy),
- stewię (otrzymywaną z liści tejże rośliny).
3. Ogranicz lub zupełnie zrezygnuj z soli
Zamiast zwykłej soli, możemy użyć himalajskiej, co zmniejszy gromadzenie się wody w organizmie. Drugim rozwiązaniem jest podkreślanie smaku potrawy za pomocą przeróżnych ziół, a takie jak oregano, majeranek czy pieprz cayenne dodatkowo działają przeciwzapalnie na nasz organizm.
4. Co z majonezem?
Mniej kaloryczną i korzystniejszą alternatywą jest zmieszanie majonezu z jogurtem naturalnym bez uszczerbku na walorach smakowych. Osoby, które lubią bardziej zdecydowany smak mogą do tej mieszanki dodać ulubioną musztardę, kilka kropel soku z cytryny czy doprawić ziołami. Tak przygotowana pasta może posłużyć jako dodatek do jajek oraz wszelkiego rodzaju sałatek.
5. Zamiast zwykłej patelni, nagrzej piekarnik
Smażenie potrawy na głębokim tłuszczu możesz ominąć za pomocą upieczenia jej w piekarniku. Jedzenie nie wchłonie oleju, a co za tym idzie, będzie mniej kaloryczne i bardziej lekkostrawne.
6. Masz słabość do świątecznych potraw i nie chcesz się ograniczać? Po posiłku wyjdź na spacer
Jeśli nie chcesz sobie niczego odmawiać przy świątecznym stole, zaspokój swój apetyt i rusz na dłuższy spacer po okolicy. Odejdziesz od stołu, przestaniesz podjadać (chyba, że schowasz kawałek ciasta do kieszeni), dotlenisz się i spalisz odrobinę kalorii. Ruch po jedzeniu dodatkowo optymalizuje procesy trawienne i sprawia, że znika uczucie ciężkości po przejedzeniu.
7. Zamiast obżarstwa – regularne posiłki
Jedz świadomie – jeśli nie czujesz głodu, nie jedz na siłę ani na zapas. Staraj się jeść 3-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach nie dłuższych niż 3-4 godziny- w ten sposób unikniesz napadów głodu. Należy też pamiętać, że ośrodek głodu i sytości w mózgu rejestruje najedzenie się po ok. 20 minutach. Zjedz porcję posiłku i chwilę odczekaj- organizm podpowie czy konsumować dalej.
Życzymy wszystkim wesołych, zdrowych świąt!
[1] Wielkanoc w wersji light, https://silesion.pl/wielkanoc-w-wersji-light-12-04-2017#Start
[2] Wielkanoc w wersji light. Jak odchudzić Święta Wielkanocne?, http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/abc-odchudzania/wielkanoc-w-wersji-light-jak-odchudzic-potrawy-wielkanocne_41025.html
[3] Wielkanoc na diecie. Lekkostrawne potrawy wielkanocne, http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/abc-odchudzania/wielkanoc-na-diecie-lekkostrawne-potrawy-wielkanocne_40948.html
[4] Czy mąka orkiszowa jest lepsza od zwykłej?, http://www.powiedzdietomnie.pl/2015/10/czy-maka-orkiszowa-jest-lepsza-od-zwykej.html