Miód to znane od pokoleń domowe lekarstwo na przeziębienie. Ponadto dodawany do potraw z powodzeniem zastępuje tradycyjny cukier.

Właściwości odżywcze miodu

Miód jest jednak dość kaloryczny-  100 g to aż 392 kcal.

Zawiera liczne substancje odżywcze takie jak:

Mikroelementy które zawiera miód to:

miód właściwości

Właściwości lecznicze miodu

Miód wykazuje liczne właściwości lecznicze. Należą do nich:

  • wzmacnianie pracy serca – dzięki zawartej w miodzie acetylocholinie wydolność mięśnia sercowego zostaje wzmocniona. Zawarty w nim potas również zbawiennie działa na serce,
  • choroby układu pokarmowego – miód wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, wykrztuśne oraz działa uodparniająco. Z tego powodu stosowany jest przy przeziębieniu, kaszlu, zapaleniu górnych dróg oddechowych,
  • choroby układu pokarmowego – miód stosowany jest przy chorobach układu pokarmowego. Wynika to z tego, że działa odtruwająco na organizm. Poprawia funkcjonowanie wątroby. Miód zawiera cholinę i dzięki temu zwiększa efekt żółciopędny,
  • choroby układu nerwowego – miód wykazuje działanie kojące oraz uspokajające i dzięki temu zaleca się jego stosowanie przy takich stanach jak wyczerpanie nerwowe, zawodowe, obniżanie nastroju, nerwice,
  • choroby skóry – miód działa również antybiotycznie. Wykorzystuje się go dlatego w przyspieszaniu gojenia się ran, odleżyn, oparzeń, czyraków, wyprysków, ropni,
  • choroby układu moczowego – miód działa moczopędnie i dlatego wykorzystuje się go w profilaktyce, a także przy niewydolności nerek, obrzękach, infekcjach dróg moczowych, zatruciach,

Przeciwwskazania do spożywania miodu

Osoby zmagające się z cukrzycą nie powinny spożywać zbyt dużych ilości cukru. Miód pod względem chemicznym jest mieszanką cukrów prostych. Podnoszą one poziom glikemii we krwi.

O tym, czy chory na cukrzycę może w swojej diecie posiadać  miód, powinien decydować lekarz. Pamiętać należy również, że miód nie jest słodzikiem. Należy, więc przed jego spożyciem przeliczyć indeks glikemiczny, a następnie po jego spożyciu monitorować poziom glikemii.

miód właściwości

Jak przechowywać miód?

Odpowiednie przechowywanie miodu jest niezwykle ważne. Dobrze przechowywane może być nawet 3 lata.

Nie można go, jednak trzymać w temperaturze ponad 20 stopni. Zmienia wtedy proporcje cukrów, a także słabnie aktywność enzymów. Traci wtedy swoje zdrowotne właściwości.

Miód również bardzo łatwo chłonie zapachy. Nie powinno się go przechowywać z produktami, które mają silny aromat.

Miód należy przechowywać w niższych temperaturach, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Takie opakowanie nie powinno być metalowe.

Który miód jest najlepszy?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który miód jest najlepszy. Odpowiedź na pytanie, który miód jest najlepszy w głównej mierze zależy od danej osoby. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla mnie w nim najważniejsze?

Miód podzielić można ze względu na np. smak. Ten ostrzejszy oraz bardziej intensywny to miód gryczany.

Miód o łagodnym smaku to miód leśny malinowy.

Natomiast ten o smaku uniwersalnym to lipowy, wielokwiatowy, wrzosowy.

Miód w zależności od rodzaju wykazuje różne właściwości zdrowotne.

Miód lejący a stały

Miód lejący to inaczej miód płynny. Powstaje on tuż po wirowaniu. W takiej postaci występuje aż do momentu, kiedy nie zaczyna się krystalizować. Zależne jest to od konkretnej odmiany miodu.

Miód w postaci stałej czyli skrystalizowany ma formę stałą, a rozrzedzić można go jedynie w wyniku kąpieli w ciepłej wodzie.

To, w jakiej formie jest miód, nie przekłada się na jego wartości smakowe oraz trwałość. Ma on również takie same wartości odżywcze.

miód właściwości

Z czym i jak najlepiej spożywać miód?

Najlepiej kiedy miód jest rozpuszczony w wodzie. Wzrasta wtedy jego działanie bakteriobójcze. Powinno się go rozcieńczyć w szklance przegotowanej wody, aby był w pełni przyswajalny.

Jeśli chcemy, żeby spożywanie miodu dało jak najkorzystniejsze skutki dla zdrowia, należy pić go codziennie rano na czczo oraz wieczorem przed snem.

Właściwości miodu pitnego

Miód pitny należy do jednych z najbardziej szlachetnych oraz najzdrowszych trunków alkoholowych. Zawarte w miodzie składniki pełnią rolę naturalnego antybiotyku. Regularne spożywanie miodu pitnego przyczynia się do hamowania rozprzestrzeniania się infekcji w ludzkim organizmie.

Miód w kosmetykach – jak wpływa na skórę?

Miód wykorzystywany jest w kosmetyce, ponieważ doskonale odżywia skórę. Na jego podstawie można stworzyć wiele kosmetyków, nawet domowych.

W składzie miodu znajdują się również przeciwutleniacze, które spowalniają starzenie się skóry.

Kolejnym ważnym składnikiem miodu jest witamina C, a także katalaza, które mają właściwości przeciwzapalne.

Dzięki ryboflawinie oraz niacynie miód zawarty w kosmetykach przyspiesza regenerację skóry.

Miód wykorzystywany jest tak ze do maseczek oczyszczających. Wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Miód powoduje również delikatne złuszczanie się skóry.

miód właściwości

Ciekawostki na temat miodu

Nie każdy wie, że miód to… doskonały konserwator. Już w starożytności pełnił taką funkcję. Ciało Aleksandra III Macedońskiego było zamoczone w miodzie, aby zapobiec rozkładowi.

Kolejną ciekawostką jest to, że w celu wytworzenia 1kg miodu pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach. Natomiast jedna pszczoła w ciągu swojego roku produkuje mniej więcej jedną łyżeczkę miodu.

Źródła:

wcinaj-miod.pl/miod-cukrzyca/

www.portalpszczelarski.pl/artykul/413/miod_plynny-_skrystalizowany_czy_kremowany__ktory_wybrac.html

pitnemiody.pl/blog/o-miodach-pitnych/lecznicze-wlasciwosci-miodu-pitnego

portal.abczdrowie.pl/oczysc-skore-miodem

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/miod-wartosc-odzywcza-i-wlasciwosci-lecznicze-miodu-aa-JStw-TBBJ-hYXV.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x