To roślina pochodząca z Peru, która od wieków jest używana w wielu problemach zdrowotnych zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Jest to niezwykle wszechstronny produkt, który najczęściej stosowany jest jako narzędzie do poprawiania libido. Jednak ma on wiele innych zastosowań i właściwości, które mogą zainteresować każdego z nas. Maca jest inaczej zwana żeń-szeniem oraz trawą pieprzową. Jest produktem naturalnym, który możemy znaleźć w każdej aptece czy sklepie z naturalną żywnością i preparatami ziołowymi, w pełni naturalnymi. Jest to produkt, który może zmienić stan naszego zdrowia i poprawić samopoczucie. Warto, więc wiedzieć jak najwięcej o tym wartościowym korzeniu.

Maca – składniki odżywcze

W tym niezwykłym składniku możemy znaleźć wiele witamin i minerałów, dlatego właśnie jest on tak bardzo wartościowy. Warto zapoznać się z listą składników odżywczych, które wchodzą w skład macy, by wiedzieć w czym może nam ona pomóc. Warto zaznaczyć, że korzeń macy ma idealne względem siebie proporcje węglowodanów, białka i tłuszczy. To jednak nie sprawia, że jest on tak wartościowy. Główną rolę pełnią zawarte w nim:

Witamina E

Odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Jest on również jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów. Dzięki temu ma wpływ na zmniejszenie ilości wolnych rodników w naszym organizmie oraz zniwelowanie ich działania. Mają one bowiem szkodliwe działanie i przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Witamina E ma również nieocenioną rolę w wyglądzie naszej skóry, Znacząco poprawia jej kondycję i elastyczność. Warto więc stosować mace przy problemach z trądzikiem, ponieważ może ona pomóc zniwelować zmiany zapalne powstające na skórze.

Cynk

Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu hormonalnego i rozrodczego u mężczyzn. Cynk jest odpowiedzialny za regulację jednego z najważniejszych hormonów w organizmie mężczyzn czyli testosteronu. Zaburzenia jego pracy, mogą sprawiać, że mężczyzna ma problemy z płodnością i nie ma ochoty na seks oraz pojawiają się zaburzenia erekcji. Maca jest produktem, który dostarczy mężczyzną odpowiednią dla nich dawkę cynku w ciągu dnia.

Witamina B

Jest idealną witaminą dla kobiet. Reguluje pracę hormonów i jest niezwykle pomocna przy problemach z miesiączkowaniem. Zmniejsza bóle związane z napięciem przedmiesiączkowym. Jest ona odpowiedzialna za układ nerwowy, przez co jej niedobór może powodować jego poważne uszkodzenia.

Wapń

Wspomaga budowę i trwałość naszych kości i zębów. Jest on potrzeby nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, które mając niedobór wapnia w swojej diecie mogą cierpieć na bóle kości, ich łamliwość oraz kruszenie się zębów.

Magnez

Jest obecny w macy, dzięki czemu ma ona wpływ na regenerację i budowę mięśni. Właśnie dlatego może ona być spożywana przez sportowców. Magnez ma również wpływ na budowę naszych stawów. Znacznie wzmacnia nasze mięśnie i stawy, dzięki czemu nie mamy długotrwałych bóli i skurczy. Może mieć również niezawodne działanie dla gospodarki hormonalnej kobiet. Reguluje pracę hormonów, dzięki czemu wpływa na zdrowie i samopoczucie kobiety. Dzieje się tak, ponieważ każde odchylenia hormonów sprawiają, że zaburza się praca naszego organizmu.

Kto może spożywać macę, a kto powinien jej unikać?

Maca nie jest dla wszystkich. Nie powinny jej spożywać dzieci. Jest ona produktem przeznaczonym dla osób dorosłych. Oczywiście mogą je spożywać osoby, które nie maja jeszcze ukończonych osiemnastu lat. Ważne jest natomiast, by nie spożywać jej w pierwszych latach swojego życia. Kobiety w ciąży również nie powinny spożywać macy. Jednak jeśli decydują się na jej spożywanie, to powinny zgłosić się na konsultację do swojego lekarza, który stwierdzi, czy jest to produkt bezpieczny dla płodu. Jeśli nie widzi on żadnych przeciwwskazań, to nie trzeba rezygnować z macy w okresie ciąży.

Maca jest najczęściej polecana dla mężczyzn, ze względu na wysoką zawartość cynku. Poprawia płodność mężczyzn i pozytywnie wpływa na ich potencję. Może być również rozwiązaniem na problemy z erekcją. Wielu mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń erekcji, ale nadal jest to temat tabu. Wstydliwość mężczyzn sprawia, że nie radzą oni sobie ze swoim problemem i nie mogą go zwalczyć. Jednak dzięki macy ten problem może zniknąć raz na zawsze. Nie tylko mężczyźni mogą korzystać z macy. Ma ona niezwykłe działanie również na kobiety. Pomaga ona im w regulacji poziomu hormonów. Dzięki temu pozytywnie wpływa na cykl miesiączkowy, a także poprawia ich płodność i ułatwia zapłodnienie.

Na jakie dolegliwości maca może nam pomóc?

Maca jest produktem, który może pomóc kobietom i mężczyzną w wielu dolegliwościach i problemach zdrowotnych.

  • Z pewnością przysłuży się ona mężczyzną, który mają zaburzenia pracy testosteronu. Ze względu na duża zawartość cynku w macy, może ona pomóc w regulacji pracy tego hormonu. Dzieje się tak, ponieważ cynk ma ogromny wpływ na testosteron. Reguluje prace i odpowiada z utrzymanie go na prawidłowym poziome. Dzięki temu pozytywnie wpływa na zdrowie mężczyzny oraz jego samopoczucie, ponieważ wszelkie zaburzenia testosteronu mogą sprawić, że pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
  • Problemy z płodnością u kobiet i u mężczyzn mogą być rozwiązane przy pomocy macy. Po raz kolejny największy wpływ ma tutaj cynk wpływa on na pracę układu rozrodczego mężczyzn oraz budowę ich narządów płciowych. Dla kobiet pomocna może okazać się witamina B zawarta w macy. Poprawia ona przepływ krwi w narządach płciowych kobiety, dzięki czemu przyczynia się do poprawy płodności. Ważne jest również jej działanie na hormony kobiety. Reguluje ona całą gospodarkę hormonalną, dzięki czemu pozytywnie wpływa na samopoczucie kobiet oraz ich płodność.
  • Jest idealna dla sportowców. Posiada idealne proporcje węglowodanów, tłuszczy praz białek, czyli najważniejszy zestaw substancji odżywczych dla każdego z nas. Sportowcy często decydują się na spożywanie mieszanek białkowych, w którym musi być odpowiednia ilość węglowodanów i tłuszczy. A to zapewni nam właśnie korzeń macy. Pomaga on w regeneracji i odbudowie mięśni i stawów, które ulegają zniszczeniu podczas ćwiczeń. Maca zawiera również magnez, który jest niezbędny dla sportowców, ponieważ bierze on udział w syntezie białek, co sprawia, że ma on nieocenioną rolę w budowie mięśni i stawów. Każdy sportowiec powinien zdecydować się na spożywanie macy, ponieważ ma ona pozytywne działanie na zdrowie i kondycję organizmu. Może przyczynić się z znacznego wzrostu naszej wydolności, dzięki czemu będziemy mieli więcej siły i energii na kolejne ćwiczenia.

Jak spożywać macę?

Maca jest dostępna jak kapsułki lub proszek. Możemy ją spożywać w dowolny sposób. Jeśli wybieramy produkt w postaci kapsułki, to musimy ja spożywać zgodnie z zaleceniami producenta, które są dostępne na ulotce lub opakowaniu produktu. Jednak, kiedy wybieramy produkty w postaci proszku, to warto jest dodawać mace do naszych potraw.

Ze względu na swój smak, może ona nam służyć jako przyprawa, dzięki czemu będziemy ją spożywać w bardzo naturalny sposób czyli wraz z innymi produktami. Dzięki temu znacznie zwiększy się przyswajalność macy oraz jej składników odżywczych – będziemy mogli obserwować jej działanie na nasz organizm.

Możemy również zaparzać macę, by móc ją pić. Istnieje również możliwość, że dodamy ją do wybranego przez nas napoju.

Sposobów spożywania macy jest naprawdę wiele i każdy z nas na pewno znajdzie coś dla siebie. Ważne jest jednak, by spożywać ją regularnie. Tylko wtedy będzie miała ona możliwość pozytywnego działania na nasz organizm. Kiedy nie będziemy spożywać jej regularnie, codziennie przez kilka miesięcy, to jej działanie będzie efektywne.

Należy również pamiętać, by nie przekraczać wyznaczonej dawki macy. Zawiera ona wiele witamin i minerałów, których nadmiar może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jednak nie możemy spożywać zbyt małej ilości macy, ponieważ jej zbyt mała ilość może sprawiać, że nie będzie miała ona na nas żadnego działania i zostanie jedynie wydalona z naszego organizmu. Zatem należy zapoznać się zaleceniami producenta co do ilości i czasu kiedy mam spożywać mace, w ten sposób będziemy wiedzieli jak najlepiej używać macy, by miała ona na nas pozytywny wpływ.

Jak wybrać najlepszą macę?

Macę możemy znaleźć w każdej aptece i sklepie zielarski oraz ze zdrowa żywnością. Możemy również wyszukać mace w internecie, jednak istnieje możliwość, że wybierzemy produkt, który nie zawiera macy, a jedynie produkt o podobnym działaniu lub o małej zawartości macy. Najlepiej więc wybierać mace z apteki i sklepów ze zdrową żywnością. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wybraliśmy produkt wysokiej jakości, który wpłynie na nasze zdrowie, a nie będzie dla nas szkodliwy.

Wielu producentów może zmniejszać jakość swojego produktu, by zmniejszyć koszty jego wyprodukowania, dlatego warto zwrócić uwagę na skład produktu, który wybieramy. Maca nie powinna mieć żadnych innych składników niż korzeń macy. Jeśli znajdziemy jakieś inne składniki niewiadomego pochodzenia w składzie wybranego suplementu, to znak, że nie jest on dla nas bezpieczny. Jeśli chodzi o wybór ze względu na konsystencję, nie jest to ważne.

Niezależnie od tego czy wybierzemy kapsułki, czy sproszkowany korzeń macy, mają one to samo działanie. Jednak, kiedy wybieramy kapsułki z macą musimy się liczyć z tym, że otoczka, która tworzy kapsułkę jest najczęściej tworzona z żelatyny. Nie musimy się martwić, o to, że taka kapsułka negatywnie wpłynie na naszą wątrobę, ponieważ żelatyna jest produktem naturalnym, który zostaje strawiony w wątrobie. Najlepiej jednak wybierać macę w proszku, ponieważ będziemy mieli pewność, że jest to odpowiedni produkt. W kapsułkach znacznie częściej znajdują się inne składniki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x