Dieta low carb jest sposobem odżywania polegającym na ograniczeniu spożywanych węglowodanów, całkowitym  wyeliminowaniu z diety ich niektórych źródeł jak np. produktów zbożowych, mlecznych zawierających laktozę.

Jest szczególnie popularna wśród osób chcących zmniejszyć poziom swojej tkanki tłuszczowej oraz zbudować beztłuszczową masę mięśniową.

 

Główne zasady diety low carb

Decydując się na dietę low carb należy na początku określić, jaka jest dla nas odpowiednia wartość węglowodanów. Średnia dzienna dawka węglowodanów powinna wynosić 150 g, jednak wszystko zależy od płci, masy ciała, wysiłku fizycznego, itp.

Stosując dietę nisko węglowodanową zwiększa się zapotrzebowanie na białko oraz tłuszcze.  Ma to na celu zmniejszenie wydzielania insuliny, której wzrost można zaobserwować przy spożywaniu posiłków węglowodanowych.

Insulina bierze również udział w metabolizmie białek i tłuszczów. Założeniem takiej diety jest zwiększenie wydzielania glukagonu czyli hormonu antagonistycznego do insuliny.

Niewielka ilość węglowodanów powoduje, że organizm może zostać wprowadzony w stan ketozy. Można się o tym dowiedzieć dokonując badania moczu lub krwi – jeżeli poziom ciał ketonowych jest podwyższony to można mówić, że organizm jest w stanie ketozy.

Warto pamiętać, aby nie przekraczać 1,5g – 2g białka na kg masy ciała, ponieważ zbyt duża ilość białka w organizmie może doprowadzić do utraty wapnia z kości, a także może spowodować zakwaszenie organizmu.

Koniecznie należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz o suplementacji witaminami i minerałami, aby nie doprowadzić do niedoborów tych składników, co często może występować przy ograniczeniu węglowodanów.

 

Produkty dozwolone na diecie low carb

Do produktów dozwolonych na diecie o niskiej zawartości węglowodanów zalicza się:

  • jaja,
  • mięsa,
  • ryby,
  • oleje takie jak .: olej kokosowy, olej MCT. Są to tłuszcze o średniej długości łańcucha węglowego, czyli bardzo dobrze przyswajalne przez organizm,
  • orzechy,
  • nasiona,
  • niskoskrobiowe warzywa(pomidory, papryki, ogórki, brokuły).

 

Produkty jakie należy ograniczyć

Będąc na diecie low carb należy ograniczyć/wyeliminować produkty takie jak:

  • owoce,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • produkty zbożowe,
  • warzywa wysokoskrobiowe( buraki,marchew, seler),
  • produkty zawierające laktozę.

 

Minusy diety low carb

Z powodu ograniczenia węglowodanów w organizmie mogą wystąpić niedobory składników pokarmowych. Diety low carb są często ubogie w błonnik. To może powodować zaparcia, utrudniać perystaltykę jelit.

Będąc na diecie low carb można cierpieć na niedobory witamin z grupy B. To może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przyczyną tego jest eliminacja produktów zbożowych.

Stosując dietę nisko węglowodanową nie należy spożywać owoców. Ma to jednak swoje minusy. Nie spożywając owoców nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości witamin antyoksydacyjnych oraz flawonoidów, które są zawarte w głównej mierze właśnie w nich. Dlatego tak ważna jest suplementacja przy takiej diecie.

Zwiększa się ryzyko  złamań kostnych, mogą pojawiać się bolesne skurcze mięśni . Będąc na diecie low carb należy przyjmować suplementy takie jak wapń, potas, magnez, ponieważ mogą występować niedobory właśnie tych składników. To może skutkować problemami z mineralizacją kości.

Stosując dietę nisko węglowodanową należy spożywać duże ilości mięsa. Wiąże się to jednak ze zbyt dużą podażą sodu, retinolu, żelaza. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wiele z tych produktów mięsnych jest niestety.

Ponadto spożywanie dużej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego niekorzystnie wpływa na czynniki ryzyka miażdżycy.

Natomiast za duża ilość  białka sprzyja ubytkom ubytkom wapnia z kości. To może prowadzić do kamicy nerkowej.

 

Przeciwwskazania do stosowania diety low carb

Stosować dietę low carb nie powinny osoby :

  • po resekcji pęcherzyka żółciowego,
  • z chorobami trzustki,
  • wątroby,
  • osoby chore na kamienicę nerkową.

 

Osoby z problemami tarczycy powinny powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż spożywanie niewielkiej ilości węglowodanów może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy.

Dieta low carb jest dobrym sposobem na szybką redukcję masy ciała. Nie można jednak zapominać o zagrożeniach jakie może ze sobą  nieść. Ograniczenie węglowodanów może przyczynić się do powstania niedoborów, dlatego tak ważne stosując tą dietę jest pamiętanie o odpowiedniej suplementacji.

Przed zdecydowaniem się na taki sposób odżywiania należy wykonać odpowiednie badania. Jeśli badania wyjdą prawidłowo i nic nam nie dolega należy zadbać o odpowiedni rodzaj łuszczów jaki będziemy spożywać, aby nie doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania naszego organizmu, a przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego.

 

Źródła:

www.fabrykasily.pl/odchudzanie/low-carb-szybka-redukcja

www.sfd.pl/Dieta_LOW_CARB__artyku%C5%82_dla_pocz%C4%85tkuj%C4%85cych-t655403.html

www.ekologia.pl/kobieta/diety/dieta-low-carb-zadba-o-sylwetke-forme-i-cere,21905.html

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x