Litoterapia czyli dziedzina medycyny alternatywnej polegająca na leczeniu kamieniami ma zarówno swoich zwolenników korzystających z tej metody, jak i przeciwników, którzy nie wierzą w “bajki” o uzdrawiającej mocy kryształów. W jaki sposób te szczególne skarby ziemi mogą oddziaływać na nasz organizm?

Koncepcja litoterapii

Ludzkie ciało posiada niedostrzegalną dla oka sieć kanalików, w których biegnie energia przekazująca informacje z ciała do mózgu. Według medycyny ajuwerdyjskiej punkty zbiegu kanalików to czakry organizujące przyjmowanie i przyswajanie energii życiowej, które integrują ciało, ducha i umysł. Każda czakra to punkt, który energetyzuje określony obszar. Jest ich siedem, a razem tworzą pionową kolumnę – suszumę – integrującą czakry i powiązane z nimi różne wymiary. Fizycznie, czakry odpowiadają gruczołom dokrewnym i zwojom nerwowym, w obrębie których jest wysoki stopień aktywności nerwowej. Silnie wpływają na naszą fizyczność, mimo iż same nie są fizycznie obecne w ciele. Czakry mogą być otwarte lub zamknięte, a także zbytnio lub niedostatecznie aktywne czy też w stanie pośrednim. Może to być stan przewlekły lub reakcja na określoną sytuację. Utknięcie na którymś z wymienionych etapów wymaga, aby odkryć i usunąć przyczynę zablokowania.

Czakry

Istnieje siedem czakr:
1. czakra pierwsza: u podstawy kręgosłupa, powiązana z przetrwaniem, żywioł-ziemia
2.  czakra druga: dolna część brzucha, związana z emocjami i seksualnością, żywioł-woda
3. czakra trzecia: splot słoneczny, powiązana z osobistą mocą i wolą,poczuciem własnej wartości, żywioł-ogień
4. czakra czwarta: nad mostkiem, związana z miłością, żywioł- powietrze
5. czakra piąta: w gardle, powiązana z komunikacją i kreatywnością, żywioł- dźwięk
6. czakra szósta: środek czoła, związana z jasnowidzeniem, intuicją i wyobraźnią, żywioł-światło
7. czakra siódma: szczyt głowy, powiązana z wiedzą, zrozumieniem i świadomością, żywioł-myśl.

Dowiedz się więcej o czakrach w tym artykule: https://diagnozujmy.pl/czakry-wplyw-na-zdrowie/.

Jak kamienie mogą na nas oddziaływać?

Kamienie i ludzki organizm zawierają te same biopierwiastki, podobną do nich strukturę posiadają m. in. sole komórkowe, krew, limfa czy układ nerwowy. Kamienie i minerały magazynują energię, która może oddziaływać na ciało umysł lub emocje. Według medycyny wschodniej zdrowie to swobodny przepływ energii, a choroba to jej nadmiar, brak i blokady w poszczególnych narządach. Kamienie mogą stanowić naturalne rozwiązanie na wymienione problemy – przywracają równowagę w organizmie. Litoterapia doskonale sprawdzi się w łagodzeniu powszechnych dolegliwości takich jak przemęczenie, spięcie mięśni, a także wspomagają metabolizm czy układ krwionośny.
Kamienie można na przykład układać w miejscu czakramów (ośrodków energetycznych) czy też przesuwać wzdłuż meridainów (kanałów przepływu energii).

Rodzaj kamienia i jego właściwości

Poniżej kilka najbardziej znanych kamieni, jak mogą nas wspomóc oraz jakie czakramy im odpowiadają:

Agat

wpływa na stabilizację i równowagę, poprawia samoocenę, przynosi ukojenie ciału i umysłowi, wzmacnia fizyczne i emocjonalne poczucie bezpieczeństwa, odpowiadają mu czakramy podstawowy i gardła.

Akwamaryn

poprawia jasność umysłu, autoekspresję, zmniejsza stres, strach i fobie- nazywany “kamieniem odwagi”, inspiruje twórczo, odpowiada mu czakram gardła.

Ametyst

posiada wszechstronne działanie lecznicze, wspomaga zdrowie fizyczne, umysłowe i uczuciowe, inspiruje twórczo, zmniejsza odczuwanie stresu, odpowiadają mu czakramy krzyżowy, splotu słonecznego, serca.

Hematyt

zwany “kamieniem dla ducha”, przekształca negatywizm, daje oparcie, odpowiada czakramom gardła i podstawowemu.

Jadeit

reguluje czynności serca, zwiększa witalność i harmonię, pomaga przy ustaleniu hierarchii wartości, inspiruje mądrość, odpowiadają mu czakramy serca, korony.

Kamień księżycowy

łagodzi emocje i nadwrażliwość, uaktywnia kobiecą stronę natury, pomaga w uświadamianiu ukrytych uczuć, wyostrza intuicję, odpowiada czakramom krzyżowemu i serca.

Kryształ górski (kwarc bezbarwny)

“król kryształów”, najbardziej wszechstronny i zmienny kamień ze wszystkich, jest symbolem równowagi i czystości, wzmacnia działanie innych kryształów, sprzyja medytacji, odpowiada wszystkim czakramom, zwłaszcza czakramowi korony.

Lapis lazuli

zwiększa jasność umysłu, ma funkcję ochronną przed depresją, ułatwia autoekspresję, stymuluje układ immunologiczny, odpowiadają mu czakramy gardła, trzeciego oka.

Turkus

poprawia związki międzyludzkie i komunikację, wspomaga świadomość, pomaga dostrzec cel, łagodzi objawy zapaleń i zwyrodnień stawów, odpowiada mu czakram gardła.

Tygrysie oko

wzmacnia poczucie realizmu, pomaga skupić się na celach, sprzyja koncentracji i optymizmowi, jest symbolem wewnętrznej siły, odpowiadają mu czakramy gardła i krzyżowy.

 


[1] Litoterapia. Na czym polega kamieniami szlachetnymi, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/litoterapia-na-czym-polega-leczenie-kamieniami-szlachetnymi_41638.html

[2] L. Simpson, Cudowne kryształy, Warszawa 1999, s. 56.

[3] A. Judith, Koła życia. Kompletny przewodnik po systemie czakr, Gdańsk 2009, s. 45.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x