Klimatyzacja wymienia powietrze, wentyluje pomieszczenia, a także utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Jej używanie nie jest jednak zawsze bezpieczne dla zdrowia. Co nam grozi, kiedy będziemy niewłaściwie korzystać z klimatyzacji?

Dlaczego chorujemy, gdy działa klimatyzacja?

Klimatyzacja nie jest problemem samym w sobie. Wpływa negatywnie na nasze zdrowie wtedy, gdy jest rzadko czyszczona.

Odczuwają to w szczególności osoby borykające się z alergią oraz z astmą. W przypadku, kiedy nie jest odpowiednio czyszczona rozwijać się w niej może pleśń.

Skutki niewłaściwego użytkowania klimatyzacji

Wysuszanie skóry, śluzówki, oczu

Kiedy klimatyzacja jest włączona powietrze jest suche oraz posiada niską wilgotność. Wysusza ono śluzówki, skórę czy gałki oczne. Powodować może również uczucie drapania w gardle, kaszel czy chrypkę.

Legionella

Legionella jest gram-ujemną bakterią. Występuję w urządzeniach klimatyzowanych i rozwija się w miejscach wilgotnych.

Wywołuje ona chorobę nazywaną legionellozą – jej objawy są podobne do grypy. Warto taką chorobę szybko zdiagnozować, ponieważ odpowiednio leczona nie powoduje żadnego zagrożenia.

Z tych powodów kluczową rolę w trosce o zdrowie odgrywa w przypadku posiadania klimatyzatora jego odpowiednie czyszczenie.

Zakres bezpiecznych dla zdrowia temperatur

Główną zasadą bezpiecznego stosowania klimatyzacji jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Jak dobrać temperaturę, by klimatyzacja nam nie szkodziła?

  • w domu – zimą 21-22 stopnie Celsjusza, natomiast latem 19-20 stopni Celsjusza. Pamiętać należy, aby różnica temperatur w środku i na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni Celsjusza.

    Jeśli występuje za bardzo duża rozbieżność pomiędzy temperaturami organizm może doznać szoku termicznego.

    Należy też co jakiś czas wyłączać klimatyzację oraz wietrzyć pomieszczenia.
  • w pracy – temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a maksymalna temperatura nie może natomiast przekraczać 30 stopni Celsjusza.

    Klimatyzację należy ustawić tak, aby skierowana była na miejsce pracy, ale nie na pracownika.Nie może też ona powodować przeciągu, wyziębienia, przegrzania.
  • w samochodzie – temperatura nie powinna być mniejsza od tej na zewnątrz o 6 stopni Celsjusza.Pamiętać należy, aby w upalne dni przed wejściem do samochodu przewietrzyć go, następnie włączyć klimatyzację przy zamkniętych drzwiach.  System nawiewu skierować należy na dach oraz szyby.W momencie kończenia podróży samochodem należy zwiększyć temperaturę w celu nie narażenia organizmu na zbyt dużą różnicę temperatur.

Czy klimatyzacja rzeczywiście jest potrzebna?

Wysokie temperatury są dla każdego z nas bardzo uciążliwe, z tego powodu szukamy różnych sposób, aby się przed nimi uchronić.

Do jednego i niezwykle skutecznego z nich należy używanie klimatyzacji. Czy jest ona nam rzeczywiście potrzebna? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Oczywiście można bez niej żyć, ale fale upałów stają się nie do zniesienia i nie jesteśmy w stanie ani pracować, ani wypoczywać w domu. Zwłaszcza wtedy, gdy temperatury sięgają powyżej 30 stopni. 

Dzięki przestrzeganiu kilku zasad, korzystanie z klimatyzacji może być bezpieczne dla naszego zdrowia. Należy pamiętać o tym, aby poddawać ją regularnemu serwisowaniu i czyszczeniu, nie ustawiać nawiewu centralnie na siebie, a temperatury ustawiać odpowiednio do temperatury na zewnątrz.

Skutki przewlekłego stosowania klimatyzacji

Warto pamiętać, że dość częste wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń oraz ponowne wchodzenie osłabia odporność, może powodować szok termiczny.

Zbyt częste przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją może stać się przyczyną suchości śluzówek, nieżytu górnych dróg oddechowychNiewłaściwe korzystnie z klimatyzacji niekorzystnie wpływa na stan zdrowia alergików. Doprowadzić może do zespołu suchego oka.

Z klimatyzacji należy korzystać w sposób właściwy, aby była bezpieczna dla zdrowia. Jest z pewnością ratunkiem w upalne dni, ale nie należy jej nadużywać.

Źródła:

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/klimatyzacja-szkodzi-zdrowiu-czy-nie_37769.html

www.spirulina.pl/zdrowie/klimatyzacja-czy-szkodzi-naszemu-zdrowiu.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x