Wśród Polaków coraz większą popularnością cieszą się produkty z karobem. Smakiem i wyglądem przypominający kakao karob nie tylko pozbawiony jest kofeiny, ale także wyróżnia się obecnością w składzie naturalnego cukru oraz szeregu witamin i mikroelementów. Przez wielu nazywany jest zdrową alternatywą dla czekolady, dlatego warto pomyśleć o prowadzeniu go do swojej diety.
Karob – co to takiego?
Karob (szarańczyn strąkowy, ceratonia) to rodzaj drzewa, które należy do rośliny bobowatych i uprawiane jest w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Nasiona jego strąków nazywane są chlebkiem świętojańskim i to właśnie one w sproszkowanej wersji są najczęściej dostępne w sprzedaży pod nazwą karob. Ze względu na to, niekiedy można spotkać się również z określeniem mąka chlebka świętojańskiego. Zmielone nasiona karobu charakteryzują się smakiem podobnym do kakao (są nieco słodsze), dzięki czemu bardzo często wykorzystywane są jako zamiennik nieco popularniejszych nasion z owoców kakaowca.
Właściwości i wartości odżywcze karobu
Ze względu na właściwości, karob powinny wprowadzić do swojej diety wszystkie osoby, które nie tylko liczą kalorię, ale także chcą zadbać o swoje zdrowie. Po pierwsze, karob nie zawiera kofeiny oraz glutenu i jest całkowicie bezpieczny dla alergików. Po drugie, jest źródłem witamin z grupy B – B1, B2 i B3 – które mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Co więcej, znajduje się w nim sporo żelaza, dlatego jedzenie produktów z karobem powinny mieć na uwadze osoby skarżące się na przewlekłe zmęczenie oraz stres. Po trzecie, ma właściwości zagęszczające, dlatego jest on niezwykle pomocny w leczeniu chorób układu pokarmowego, np. nadkwasoty żołądka, refluksu oraz biegunek. W mączce chlebka świętojańskiego znajdują się także wapń i fosfor, które wspomagają walkę z osteoporozą oraz antyoksydanty, związki chemiczne powstrzymujące powstawanie odpowiedzialnych za rozwój choroby nowotworowej wolnych rodników.
Zastosowanie karobu
Jak można się domyślić, ze względu na pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu karob największe zastosowanie znajduje w kuchni. Jako że w jego składzie znajdują się naturalne cukry, sproszkowane nasiona drzewa karobowego często stanowią naturalny i zdrowy słodzik. Fantastycznie sprawdzają się też jako dodatek do zdrowych śniadań, np. owsianek czy proteinowych shake’ów. Brak glutenu i kofeiny sprzyja również zamianie szklanki kakao na szklankę karobu z roślinnym mlekiem. Produkt ten chętnie stosowany jest do wypieków oraz jako dodatek do maseł orzechowych. Oprócz kulinariów, karob wykorzystywany jest w kosmetyce i do produkcji papieru.