Post sponsorowany

Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych, które mogą być wykorzystywane do leczenia wielu groźnych chorób. Osoby, które zdecydowały się na jej pobranie, przy porodzie zabezpieczają zdrowie swojego dziecka i zwiększają możliwości terapeutyczne, gdyby doszło do zachorowania.

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa przepływa przez naczynia krwionośne w pępowinie i łożysku. Przez wiele lat była ona utylizowana. Jednak zmieniło się to, gdy odkryto, że jest cennym źródłem multipotencjalnych komórek macierzystych. Od tamtej pory rodzice mogą zdecydować się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka w wybranym przez siebie banku komórek macierzystych.

Komórki macierzyste są pierwotnymi i niewyspecjalizowanymi komórkami, które wykazują dużą zdolność do namnażania się i przekształcania w inne tkanki – mogą dawać początek m.in. krwi, szpiku lub mięśniom. Dlatego można je przeszczepiać w celu odbudowania zniszczonych tkanek, a tym samym leczyć wiele groźnych chorób, np. białaczki, nowotwory, zespoły mieloproliferacyjne, dziedziczne zaburzenia układu odpornościowego i histiocytozy.

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się przy porodzie. Zaraz po tym, gdy dziecko zostanie odpępnione, przeszkolona położna wprowadza specjalny zestaw pobraniowy w naczynia krwionośne znajdujące się w pępowinie (w tej części pępowiny, która nie jest połączona z dzieckiem). Następnie pobiera kilkadziesiąt mililitrów krwi (zwykle jest to około 70 ml). Warto podkreślić, że:

  • zabieg pobrania krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczny dla dziecka i jego mamy;
  • pobranie krwi pępowinowej przebiega z zachowaniem najwyższych standardów i zasad higieny;
  • poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do pobrania krwi pępowinowej (zabieg odbywa się po wydobyciu łożyska).

Gdy położna zakończy zabieg pobierania krwi pępowinowej, zabezpiecza i dokładnie opisuje uzyskany materiał. Następnie przekazuje go do transportu do banku komórek macierzystych. Odbywa się to w ciągu kilku godzin.

Przechowywanie krwi pępowinowej

Krew pępowinowa, która trafia do banku komórek macierzystych, przechodzi szczegółowe badania, m.in. pod kątem chorób zakaźnych. Następnie jest umieszczana w specjalnych kasetach. Te z kolei są wkładane do pojemników z ciekłym azotem, w których panuje bardzo niska temperatura. W ten sposób krew pępowinowa może być przechowywana przez kilkadziesiąt lat – do momentu, aż zajdzie potrzeba jej użycia.

Dlaczego warto przechowywać krew pępowinową?

Wiele osób zastanawia się, czy warto przechowywać krew pępowinową. Należy mieć świadomość, że może to być skuteczny lek na wiele ciężkich chorób, które do tej pory były uznawane za nieuleczalne. Przechowywanie komórek macierzystych to sposób na zabezpieczenie zdrowia dziecka. Ponadto przeszczep krwi pępowinowej jest uznawany za skuteczniejszy od przeszczepu szpiku kostnego.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x