Słońce i jego promienie są czynnikiem, który ma na nas wpływ niemal każdego dnia. W zależności od pory roku i godziny ma ono na nas słabsze lub mocniejsze działanie. Jaki więc wpływ na naszą skórę mają promienie słoneczne? Mogą przynieść nam wiele dobrego, ale jednocześnie są szkodliwe. A jeśli byłyby sposoby na ochronę naszej skóry przed promieniami słonecznymi, moglibyśmy korzystać tylko z pozytywnych aspektów słońca działającego na naszą skórę? Wiele osób zdecyduje się na opalanie, ale nie wie jak poważne skutki może mieć dla nas długotrwałe i nieumiejętne opalanie. Warto wiedzieć jak słońce tak naprawdę działa na naszą skórę.
Pozytywne działanie słońca na naszą skórę
Jest wiele pozytywów, które daje nam słońce. Warto o nich pamiętać, ponieważ bez słońca nasz organizm niebyły w stanie wytrzymać nawet jednego miesiąca. Sprawia ono, że nas organizm pracuję w prawidłowy sposób. Słonce mimo tego, że ma również wiele negatywnych działań na nasz organizm, jest nam niezbędne do życia. W odpowiednich dawkach jest ono dla nas jak najbardziej bezpieczne i może pozytywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Może się również okazać niezwykle pomocne w poprawie naszego wyglądu. Badania wykazują także, że słońce pozytywnie wpływa na nasz nastrój.
Witamina D
Jest ona niezwykle potrzebna dla naszego organizmu. Odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, nerwowego, odpornościowego, sercowego, trawiennego oraz rozrodczego. Przez to, że jest ona bardzo mało przyswajalna oraz trudno są znaleźć w naturalnych produktach, większość naszego społeczeństwa cierpi z powodu niedoboru witaminy D. Jest jednak jedne sposób, na pozyskanie witaminy D w najbardziej naturalny i skuteczny sposób – właśnie poprzez słońce. Nasza skóra wraz z promieniami słonecznymi wchodzi w reakcję syntezy, dzięki czemu do naszej krwi wpływa odpowiednia dawka witaminy D. Jednak dni, w których możemy korzystać z takiego zastosowania słońca jest nie wiele. Należy również pamiętać, że do reakcji syntezy dochodzi po co najmniej półgodzinnym przebywania na słońcu, a do tego potrzebne jest nam przynajmniej osiemnaście procent odsłoniętej skóry, która będzie miała kontakt z promieniami słonecznymi.
Poprawa samopoczucia
Dzięki przebywaniu na słońcu możemy znacząco poprawić sobie humor. Wielu lekarzy uważa, że promienie słoneczne są doskonałym sposobem na wyleczenie stanów depresyjnych. Dodatkowo maja one pobudzać nasz organizm do działania i dodawać nam energii. Nie bez powodu wiele osób podczas jesieni, kiedy najmniej jest słońca, cierpi na depresję bądź przygnębienie. Słońce powoduje, że nasz organizm produkuje znacznie więcej endorfin, które są inaczej nazywane hormonami szczęścia. Tak więc dzięki słońcu możemy znacząco poprawić sobie humor, ale również pozytywnie wpłynąć na samopoczucie osób cierpiących z powodu depresji.
Poprawa kondycji
Słońce pobudza nasz organizm do działania. To dzięki niemu mamy znacznie więcej siły i energii. Dzięki temu stajemy się bardziej wytrzymali. Wiele osób postanawia ćwiczyć w ciągu lata, ponieważ słońce sprawia, że mamy większą ochotę na robienie czegoś więcej, na co nie mielibyśmy ochoty podczas zimy. Dodatkowo słońce znacząco wpływa na budowę naszych mięśni. To dzięki niemu nasze mięśnie rozwijają się w prawidłowy sposób, a ich funkcjonowanie nie zaburza się. Wpływa również na proces regeneracji zniszczonych tkanek mięśniowych, które ulegają uszkodzeniu podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu nasze mięśnie są silniejsze i bardzie wytrzymałe.
Poprawa wyglądu
Słońce może znacząco wpłynąć na nasz wygląd. Dzięki niemu możemy złagodzić wiele dolegliwości związanych z chorobami skóry. Jednak do tego jest nam potrzebna duża dawka promieni słonecznych. Przy tym potrzebujemy odpowiedniej ochrony dla naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Z łatwością zmniejszymy nasz trądzik oraz pozbędziemy się zaskórników, jeśli będziemy korzystać z pozytywnych właściwości słońca. Może się ono również okazać pomocne w leczeniu takich chorób skóry jak atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca. Warto o tym pamiętać, kiedy mamy problemy z naszą skórą. W takim wypadku, słońce może okazać się najlepszym lekarstwem.
Opalanie
To kolejny pozytywny aspekt słońca. Dzięki niemu w naturalny sposób możemy zmienić kolor naszej skóry na cieplejszy. Jest to proces możliwy jedynie przy pomocy promieni UVB, które są dla nas obecne jedynie w ciągu lata, tylko w określonych godzinach. Jednak pozwalają one nam na bezpieczne i naturalne zabarwienie naszej skóry. Na opalanie zdecydowanie częściej decydują się kobiety, jednak nie rezygnują z niego mężczyźni. Warto jednak pamiętać, że do opalania należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona naszej skóry, jeśli chcemy spędzić dużo czasu na słońcu. Nie możemy również zapomnieć o nawodnieniu naszego organizmu. Podczas opalania nasze ciało nagrzewa się, przez co organizm produkuje pot wydzielany przez gruczoły potowe. W ten sposób z naszego organizmu wydala się woda, w efekcie czego możemy się odwodnić. Należy więc pamiętać, by podczas opalania pić odpowiednią ilość płynów, by do tego nie dopuścić. Pamiętając o najważniejszych zasadach podczas opalania, jesteśmy w stanie opalać się w bezpieczny sposób, który pozwoli nam na pozyskanie naturalnej opalenizny, bez odczuwania szkodliwego działania promieni słonecznych na nasz organizm.
Daje życie
Bez słońca życie na ziemi nie byłoby możliwe. Daje on nam możliwość do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bez niego praca całego naszego ciała zostałaby zaburzona, przez co nie mielibyśmy szans na przeżycie. Wiele badań pokazuje, że nasz organizm nie mógłby działać w ten sam sposób co teraz, jeśli nie byłoby słońca. Groziłoby nam wiele chorób, które byłby dla nas śmiertelne. Udowodniono, że osoby, które często przesypiają dzień, ze względu na swoją pracę w godzinach nocnych, lub mieszkają w miejscach, gdzie dni słonecznych jest bardzo niewiele, są bardziej narażone na występowanie chorób nowotworowych. Dzieje się to między innymi dlatego, że do naszego organizmu nie trafiają wtedy niezbędne składniki takie jak wapń, czy witamina D, która znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory.
Wapń
Dzięki zawartości witaminy D w promieniach słonecznych, która poprzez ich kontakt z naszą skórą, trafia do naszego krwiobiegu, znacząco zwiększamy przyswajalność wapnia. Jest on niezwykle ważny dla naszego organizmu, jednak ma on bardzo niską przyswajalność. Zaleca się jego spożywanie z witaminą D. Słońce jest największym i najlepszym źródłem witaminy D. Dzięki temu uważa się, że słońce ma nieoceniony wpływ na budowę naszych kości i zębów. Dlatego właśnie zaleca się wychodzenie matek na spacery z maluchami, by mogły one korzystać z pozytywnych aspektów jakie mogą nam przynieść promienie słoneczne.
Negatywnie działanie słońca na nasz organizm
Niestety jest również wiele negatywnych aspektów, jakie niesie ze sobą słońce, które ma kontakt z naszą skórą. Często się zdarza, że przez naszą niewiedzę jesteśmy bardziej narażeni na negatywne działanie słońca, a nie potrafimy korzystać z jego pozytywnych aspektów.
Oparzenia słoneczne
Zdarzają się najczęściej w okresie lata, kiedy to najwięcej osób decyduje się na opalanie. Dzieje się tak, ponieważ większość z nas nie przygotowuje się odpowiednio do opalania i zapomina o niezbędnej ochronie naszej skóry przed działaniem promieni słonecznych. Oparzenia słoneczne pojawiają się na naszej skórze, kiedy zbyt długo przebywaliśmy na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Objawia się ono rumianymi wykwitami pojawiającymi się na naszej skórze. Często widoczne są również pęcherze wypełnione płynem. Podczas oparzenia słonecznego odczuwamy dyskomfort i ból towarzyszący każdemu ruchowi, dotykowi. Może ona nam towarzyszyć nawet przez kilka dni. Oparzenia słoneczne najlepiej potraktować miodem, mlekiem lub octem jabłkowym. Dzięki tym produktom jesteśmy w stanie załagodzić stany zapalne pojawiające się na naszej skórze. Warto również ich użyć, by zmniejszyć odczuwalny ból i swędzenie.
Starzenie się skóry
Jest również powodowane przez słońce. Udowodniono, że gdyby nie promienie słoneczne, procesy starzeniowe byłby znacznie mniej widoczne na naszej skórze oraz pojawiałby się u nas w starszym wieku. Słońce jednak przyspiesza procesy starzenia się naszej skóry. Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne uszkadzają tkanki kolagenowe oraz elastynowe. A mają one za zadanie utrzymanie funkcjonowania naszej skóry na prawidłowym poziomie. Kolagen poprawia wygląd naszej skóry, a elastyna ma za zadanie utrzymanie elastyczności i jędrności naszej skóry. Przez negatywne działanie słońca na oba te składniki w obecne w naszym organizmie sprawia ono, że widoczne są u nas zmarszczki, skóra traci na elastyczności i jędrności przez co widoczne są pierwsze procesy starzeniowe skóry. Warto więc pamiętać o ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Nowotwory
Są często powodowane przez promienie słoneczne. Mają one wpływ na wolne rodniki, które wytwarzają w naszym organizmie komórki rakowe. Dodatkowo nadmiar promieni słonecznych, działających na naszą skórę, powodują, że pojawiają się u nas pieprzyki oraz inne znamiona. Przy kolejnym nadmiarze promieni słonecznych spotykających się ze skórą, mogą one powodować zmiany nowotworowe w powstałych już wcześniej znamionach. Należy więc, pamiętać, by zawsze osłaniać wszystkie mogące być wystawione na działanie promieni słonecznych znamiona, ponieważ mogą się one przerodzić w nowotwory. Najczęściej spotykanymi nowotworami powodowanymi przez słońce, są rak skóry oraz czerniak.
O czy musisz pamiętać?
Jest wiele powodów, dla których powinniśmy korzystać ze słońca, jednak jest również dużo przyczyn, które zmuszają nas do jego unikania. Warto jednak pamiętać, że ochrona jest najważniejsza. Za każdym razem kiedy wychodzimy na słońce musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie, która zminimalizuje negatywne działanie promieni słonecznych.