Ból gardła, głowy i mięśni, kaszel, kichanie, katar – to główne objawy przeziębienia i grypy. Jak z nimi skutecznie walczyć? W jaki sposób pozbyć się ich szybko i bezpiecznie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Jak zwalczyć katar?
  2. Jak walczyć z bólem gardła?
  3. Sposoby na kaszel

Jak zwalczyć katar?

Katar, choć bywa bardzo męczący, ma istotne znaczenie dla organizmu. Powstaje, kiedy naczynia krwionośne oraz tkanki wytwarzają zbyt dużą ilość śluzu albo płynu, która następnie wypływa z nosa albo po tylnej ściance gardła. Katar ma za zadanie oczyszczać więc błony śluzowe oraz nos z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kataru: alergiczny oraz ten, który występuje przy przeziębieniu. Zarówno w pierwszym, jak też drugim przypadku pomocny będzie odpowiedni lek w formie aerozolu, doustnych proszków i tabletek (zazwyczaj stosowane są w przypadku kataru zatokowego), plastrów inhalacyjnych, żelów, sztyftów, kropli czy olejków. Większość z nich jest dostępna bez recepty. Aby mieć pewność, że wybierzemy najbardziej skuteczny lek na katar, należy poradzić się farmaceuty albo lekarza.

Co ważne, w przypadku standardowego przeziębienia albo grypy, katar nie powinien trwać dłużej niż 7 dni. Dlatego też w przypadku przedłużających się dolegliwości, które nie tylko nie ustępują, ale wręcz przybierają na sile, należy zasięgnąć porady lekarza.

Jak walczyć z bólem gardła?

Kolejnym, bardzo nieprzyjemnym i męczącym objawem grypy, jest ból gardła. Aby z nim walczyć, zaleca się stosowanie dedykowanych lekarstw, w tym w szczególności tabletek na ból gardła. Ponadto zalecane jest również stosowanie metod domowych, takich jak płukanie gardła. Płukanki są szczególnie efektywnym orężem w walce z bólem. Można je wykonywać, stosując sodę oczyszczoną albo mieszanki ziołowe. Do przygotowania tych drugich, najlepsze będą tymianek, szałwia, rumianek oraz mięta. Zioła te działają przeciwzapalnie, odkażająco oraz wpływają pozytywnie na likwidowanie obrzęku błony śluzowej. W jaki sposób przygotować płukankę? Należy zalać szklanką wrzątku łyżkę ziół, a następnie zaparzać ją pod przykryciem przez kwadrans. Następnie napar trzeba przestudzić. Najlepiej, aby płukanki miały temperaturę ciała. Korzystnie działa również nagrzewanie gardła. Można to zrobić domowymi sposobami lub też zakupić specjalne okłady w aptece.

Dobroczynne działanie na ból gardła przynosi również spożywanie herbaty z cytryną i sokiem malinowym lub też picie letniej wody albo herbaty z miodem. Miód można dodawać do herbaty z cytryną albo do naparu z lipy. Ten wspaniały, naturalny specyfik działa hamująco na rozwój grzybów, wirusów i bakterii. Wykazuje ponadto łagodzące właściwości. Zalecane jest również bezpośrednie spożywanie miodu, tzn. wzięcie łyżeczki miodu do ust i poczekanie, aż się powoli rozpuści. Korzystne działanie na ból gardła wykazuje również czosnek. Posiada on przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe właściwości, które pomagają w zwalczaniu infekcji. Aby skorzystać z pozytywnych właściwości tego produktu, najlepiej jest zmiażdżyć 1-2 ząbki czosnku oraz dodać je do szklanki ciepłego mleka.

Sposoby na kaszel

W przypadku kaszlu, zaleca się stosowanie specjalistycznych leków i wyrobów medycznych, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto należy mieć na uwadze, aby w mieszkaniu zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza. Suche, gorące powietrze może bowiem wzmagać kaszel oraz wpływać niekorzystnie na układ oddechowy. Ponadto zaleca się spożywanie dużych ilości płynów, wykonywanie inhalacji, nacieranie maściami oraz oklepywanie klatki piersiowej.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x