Ważnym elementem zdrowia mężczyzny jest dbałość o ilość i stan nasienia – od niego zależy bowiem płodność, a więc i zdolność do reprodukcji. Mężczyzna, który chce zostać ojcem, powinien przygotować się do tej roli podobnie jak kobieta. Zatem jak poprawić jakość nasienia, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie?
-
Płodność a nasienie – czy ilość spermy ma znaczenie dla zapłodnienia?
-
Dieta sprzymierzeńcem zdrowych plemników
-
Jak poprawić jakość nasienia? Suplementacja
-
Zmiana trybu życia
Jakość nasienia i ilość spermy są wypadkową wielu różnych czynników, wynikają jednak głównie ze stanu zdrowia mężczyzny oraz jego trybu życia i odżywiania. Aby poprawić jakość nasienia trzeba przede wszystkim popracować nad dietą, wprowadzić do codziennych aktywności ćwiczenia fizyczne i zadbać o właściwą podaż witamin i składników odżywczych.
Płodność a nasienie – czy ilość spermy ma znaczenie dla zapłodnienia?
Wbrew pozorom, dla zapłodnienia większe znaczenie ma jakość spermy niż jej ilość. Ważne jest, aby plemniki były na tyle silne, żeby dotrzeć do komórki jajowej, a jeden z nich mógł przebić się do jej wnętrza. Zatem większe szanse na zapłodnienie ma mężczyzna, który wytwarza silne i zdrowe plemniki w niewielkiej ilości niż konkurent, którego wytrysk jest obfity, ale plemniki są słabe i mało ruchliwe. Starając się o dziecko trzeba więc zadbać głównie o jakość spermy, stosując odpowiednią dietę i zmieniając styl życia.
Dieta sprzymierzeńcem zdrowych plemników
Powiedzenie “jesteś tym co jesz” ma zastosowanie również w przypadku płodności. Największymi wrogami zdrowia mężczyzny i jakości spermy są nałogi – palenie papierosów czy picie alkoholu, oraz wolne rodniki. Zła dieta wpływa na ilość spermy, ruchliwość i budowę plemników, a także stężenie testosteronu, ma więc bezpośrednie znaczenie dla męskich zdolności rozrodczych. Z diety przede wszystkim trzeba wyeliminować używki, tłuszcze trans i wysoko przetworzoną żywność. Warto też rozważyć ograniczenie podaży cukru.
Zdrowa dieta płodnego mężczyzny powinna opierać się głównie na produktach pełnowartościowych, dostarczających do organizmu komplet witamin i składników odżywczych. Podstawą są warzywa i owoce, głównie te, które zawierają przeciwutleniacze oraz składniki zwalczające wolne rodniki, takie jak witamina A, C i E. Witaminy te znajdują się w marchwi, jarmużu, natce pietruszki, brokułach, dyni, batatach, czerwonej papryce, morelach, brzoskwiniach, truskawkach, kiwi, czarnej porzeczce, czy owocach cytrusowych. Nie brakuje ich również w produktach z innych grup, czyli w nabiale, jajach, wątróbce, roślinnych olejach lub orzechach. Na ruchliwość plemników duży wpływ mają cynk, miedź i selen, zawarte w pełnoziarnistych produktach zbożowych, kakao, grzybach, roślinach strączkowych, chudym mięsie, skorupiakach i rybach morskich. Odpowiedzią na pytanie jak poprawić ilość spermy jest kwas foliowy, który zwiększa zawartość plemników w spermie, oraz woda – sperma składa się z niej w około 90%, dlatego jej odpowiednia podaż ma kluczowe znaczenie dla ilości ejakulatu.
Jak poprawić jakość nasienia? Suplementacja
Wielu mężczyzn nie może sobie pozwolić na samodzielne komponowanie bogatej we wszystkie potrzebne składniki diety – ułożenie zróżnicowanego jadłospisu jest trudne i czasochłonne. Wystarczą jednak proste zmiany w sposobie żywienia, wspomagane suplementacją. Suplementy diety, czyli środki spożywcze, których głównym celem jest uzupełnienie diety (nie jej zastąpienie), dostarczają do organizmu zestaw składników, które potrzebne są mężczyźnie do poprawy jakości spermy i zwiększenia ilości plemników. Wiele z nich wpływa jednocześnie na męskie możliwości seksualne, a co za tym idzie, na podniesienie satysfakcji z seksu. Pełnowartościowe preparaty dla mężczyzn można znaleźć na https://suplementypro.pl/jak-poprawic-jakosc-nasienia/.
Zmiana trybu życia
Jakość spermy jest wprost proporcjonalna do zdrowia mężczyzny, a na nie wpływa tryb życia. Zatem mężczyzna, który planuje zostać ojcem powinien szczególnie zadbać o swoją aktywność. Można zacząć od zrzucenia zbędnych kilogramów – otyłość negatywnie wpływa na poziom testosteronu i produkcję plemników. Kolejnym krokiem jest dbałość o jądra przez rezygnację z obcisłej bielizny i innych elementów odzieży. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna – jej optymalna ilość to 2,5 h tygodniowo w przypadku średnio intensywnych ćwiczeń lub 75 min ćwiczeń intensywnych.
Duże znaczenie ma również unikanie wysokiej temperatury, na którą bardzo wrażliwe są męskie jądra – ich umiejscowienie poza jamą brzuszną pozwala na zachowanie odpowiednich do rozwoju plemników warunków cieplnych. Wysokie parametry temperatury upośledzają proces produkcji plemników, przez co spada płodność. Panowie powinni więc unikać częstych wizyt na saunie oraz długich i gorących kąpieli.
Na płodność i jakość nasienia ma wpływ również poziom stresu. Należy więc go unikać, a jeśli ze względu na rodzaj wykonywanej pracy jest to niemożliwe, warto zadbać o aktywność, która zniweluje jego negatywne działanie.