Post sponsorowany

Praca z substancjami chemicznymi wymaga znajomości ich właściwości, żeby uniknąć sytuacji, które mogą powodować negatywne skutki obchodzenia się z nimi. Wiele ze związków chemicznych będących w powszechnym użyciu w wielu gałęziach przemysłu sklasyfikowane jest są jako substancje niebezpieczne. Związki te mogą nie tylko niszczyć odzież (plamy, wyżeranie, nieestetyczne barwienie), ale także być zagrożeniem dla zdrowia, czy nawet życia człowieka. W przypadku pracy z użyciem tego typu substancji wymagane są szczególne środki ostrożności. Związkiem uznanym za niebezpieczny, przy pracy z którym konieczne jest postępowanie według określonych zasad oraz zastosowanie specjalistycznej odzieży, jest podchloryn sodu.

Co to jest podchloryn sodu?

Podchloryn sodu to substancja, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Wzór chemiczny podchlorynu sodu, to NaOCl. Związek występuje także pod innymi nazwami, jak chloran (I) sodu lub sól sodowa kwasu podchlorawego. NaOCl powstaje w procesie nasycenia chlorem wodnego roztworu wodorotlenku sodu. Stan swobodny podchlorynu jest bardzo niestabilny, dlatego też powszechnie stosuje się go jako roztwór wodny. Cechy podchlorynu sodu, to lekko żółty kolor oraz silny, specyficzny zapach. Ta substancja chemiczna posiada także zestaw bardzo użytecznych właściwości. NaOCl jest związkiem bakteriobójczym, antyseptycznym, silnie utleniającym oraz korozyjnym. Ze względu na nie, podchloryn sodu jest dziś niezbędną substancją w wielu gałęziach przemysłu oraz działalności ludzkiej.

Pośród szerokiego zastosowania podchlorynu sodu można wyróżnić następujące gałęzie działalności człowieka: w produkcji chemii gospodarczej; w przemyśle tekstylnym i celulozowo-papierniczym; w dezynfekcji wody pitnej oraz jej czyszczeniu; w wielu działaniach mających na celu dezynfekcje i czyszczenie (dezynfekcja rur, zbiorników, różne typy pomieszczeń itp.); w przemyśle spożywczym, mleczarskim; w przemyśle chemicznym jako surowiec niezbędny w syntezie organicznej; jako środek przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy w medycynie oraz farmacji. NaOCl jest niezbędną substancją stosowaną w stomatologii, głównie w zabiegach leczenia kanałowego zębów. W endodoncji związek ten stosowany jest podczas procesu chemiczno-mechanicznego opracowywania kanałów zębowych oraz ich dezynfekcji.

Podchloryn sodu, a ubrania

Podchloryn sodu został sklasyfikowany jako substancja niebezpieczna, gdyż wykazuje on właściwości żrące; często też prowadzi do korozji metali. Związek jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. NaOCl powoduje oparzenia w kontakcie ze skórą; w kontakcie z oczami może poważnie uszkodzić gałki oczne; jest drażniący i groźny dla dróg oddechowych. Praca z użyciem podchlorynu sodu wymaga zastosowania niezbędnych środków ostrożności, które wyeliminują nieprzyjemne i groźne następstwa działania tej substancji na ciało człowieka. Bezpośredni kontakt z substancją wymaga natychmiastowej reakcji i kontaktu z lekarzem. Dlatego też unikanie bezpośredniego kontaktu substancji z ciałem człowieka wymaga użycia specjalistycznej odzieży, na którą składają się: elementy chroniące oczy i twarz, rękawice oraz, przede wszystkim odpowiedni strój, to jest fartuch czy kitel. Jako że NaOCl jest bardzo silnym utleniaczem (stosuje się go również w wybielaczach), ma on negatywny wpływ na ubrania, to jest może odbarwiać ubrania kolorowe lub w przypadku ubrań białych – barwić je na żółto. Odzież ochronna stosowana przy pracy z podchlorynem sodu powinna być najwyższej jakości, wykonana z materiałów chroniących ciało człowieka oraz przez długi czas służących swoim użytkownikom, to jest niepodatnym na utleniające właściwości substancji.

Jak wybrać ubrania medyczne, które nie będą się odbarwiać?

Użycie podchlorynu sodu w medycynie (przede wszystkim w stomatologii), czy farmacji wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży, która nie tylko ochroni przed szkodliwym działaniem substancji chemicznej, ale także sama nie będzie się niszczyć i odbarwiać, dzięki czemu przez długi czas będzie mogła być używana. Szczególne wymagania odnośnie odzieży ochronnej ma medycyna i przemysł farmaceutyczny. Odzież medyczna musi być nie tylko odporna na działanie szkodliwych substancji chemicznych, ale także trwała i estetyczna. Podchloryn sodu jest substancją żrącą, a przy tym bardzo często wykorzystywaną w medycynie, przede wszystkim przez dentystów. Na polskim rynku tego typu produkty sprzedają sklepy z odzieżą medyczną. Zakup odzieży medycznej to odpowiedzialne zadanie, dlatego też trzeba skorzystać z oferty dostawcy, który nie tylko oferuje najwyższej jakości produkty, ale także prowadzi doradztwo oraz współpracuje z producentami certyfikowanej i renomowanej odzieży medycznej. Profesjonalnym dostawcą jest sklep z odzieżą medyczną Stelo. Firma posiada dwa sklepy stacjonarne (Warszawa i Lublin) oraz doskonale wyposażony sklep internetowy.

Odzież komfortowa i odporna – czy to możliwe?

Nowoczesne technologie pozwalają dziś produkować odzież ochronną, która chroniąc człowieka przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych jest jednocześnie bardzo wygodna w noszeniu. Kitel medyczny oraz każdy inny strój zabezpieczający musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Wiodące tutaj są: czesana bawełna, spandex (wykazujący właściwości oddychające) oraz stretch (materiał wysoce elastyczny). Odpowiednia kompilacja tych materiałów pozwala uzyskać zadowalający efekty, to jest odzież roboczą, która nie tylko chroni, ale jest komfortowa w noszeniu. Sklep z odzieżą medyczną Stelo oferuje produkty, takie jak na przykład: odzież stomatologiczna, kitle medyczne oraz wiele innych rodzajów strojów chroniących przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, w tym wybielacze, jak podchloryn sodu. Odzież w Stelo wyprodukowana jest przez renomowanych i cenionych na całym świecie, wiodących producentów strojów ochronnych. Odzież dostarczana przez Stelo gwarantuje bezpieczeństwo, komfort używania, a także modny wygląd.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x