Zdaniem uczonych nasz organizm zaprogramowany jest na 120 lat Jak dożyć sędziwej starości w zdrowiu? Co jeść, czym się zajmować? Warto sprawdzić jak robiły to osoby, które przekroczyli setkę.
- Praca jest ważna
Oczywiście, nie da się pracować bez przerwy, jednak brak aktywności jest równie niedobry dla organizmu. Przykładem niech będzie Albina Wilusz z Korczyny, o której media pisały w W kwietniu 2015 roku. Jej zdaniem Albiny receptą na długowieczność jest praca.
Podobnie uważa Stanisław Lenart z Krosna, który w 2011 roku świętował setne urodziny. Na pytanie, jak dożyć takiego wieku jak on, odpowiedział: “Mało jeść, dużo robić”. Choć brzmi to jak żart, to wypowiedzi stulatków żyjących na Opolszczyźnie wskazują, że praca przedłuża życie. Wielu z nich zaczęło pracę od 6. roku życia, co zahartowało ich na długie lata.
- Nie objadaj się
Tu sprawdza się powiedzenie o kolacji oddawanej wrogowi i samotnych śniadaniach. Zdaniem słynącej z długowieczności ludności Okinawy, nie należy jeść do syta. To nadrzędna zasada dotycząca posiłków. Od stołu trzeba wstać, czując się najedzonym w ok. 80 procentach.
Stuszesnastoletni Japończyk, Jiroemon Kimura nigdy nie palił, pił niewielkie ilości alkoholu i nigdy nie jadł do syta. Jego motto brzmiało “Jedz lekko, żyj długo”. Nasz mózg wysyła o sytości dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku, więc brzmi to jak dobra strategia.
- Zachowaj aktywność
Ruch przedłuża życie – co do tego nie ma wątpliwości. Nie oznacza to jednak, by od razu katować się treningami. Wystarczy 15 minut ruchu dziennie, żeby obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Regularne uprawianie sportu wzmacnia zdrowie i przedłuża sprawność.
Przykładem niech będzie Antoni Huczyński, który w wieku 96 lat, jest w lepszej formie niż niejeden nastolatek.
- Zachowaj pogodę ducha
Autorki książki “Długowieczność z gwarancją” piszą, że pozytywne podejście do świata pozwala dłużej żyć. Co więcej, według badań osoby skarżące się na nudne życie mają dwukrotnie wyższą szansę wystąpienia udaru czy chorób serca.
- Miej dobry kontakt z bliskimi
Badania potwierdzają – samotni żyją krócej. Unikanie ludzi i stronienie od towarzystwa zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 30 procent. Oczywiście, chodzi tutaj o osoby samotne z przymusu, a nie tych, którzy dobrze się w swoim towarzystwie czują.
- Wysypiaj się
Osoby regularnie zarywające noc, według badań brytyjskich naukowców, są zagrożone przedwczesnym zgonem. Jeśli nasz sen regularnie trwa mniej niż pięć godzin, może nam w podeszłym wieku grozić nawet choroba Alzheimera.
- Uprawiaj seks
Regularne i zdrowe życie erotyczne może wydłużyć życie nawet o siedem lat. Jak się bowiem okazuje, orgazm usprawnia funkcjonowanie wszystkich narządów i pobudza produkcję hormonów, co korzystnie wpływa na długość życia. Osoby długowieczne nie ukrywają, że w życiu nie stroniły od seksu.
- Jedz warzywa i orzechy
W diecie powinny dominować produkty pochodzenia roślinnego. Warto wprowadzić do niej na przykład soję i fioletowe ziemniaki. Ponadto, regularne jedzenie orzechów o 20 proc. obniża ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu. Potwierdzają to badania z regionów, gdzie żyją osoby długowieczne.
- Śmiej się jak najczęściej
Autorzy książek o długowieczności podkreślają, że trzeba jak najczęściej się śmiać, by długo żyć. Śmiech uwalnia od stresów, przynosi ulgę w bólu, pobudza pracę mózgu. Nie na darmo mówi się, że śmiech to zdrowie.
- Trzymaj się z dala od używek
A na pewno od papierosów. Alkohol pity sporadycznie nie powinien zaszkodzić, jednak nie warto z nim przesadzać. Jak informują badania, większość polskich stulatków nigdy nie paliła, a alkohol piła sporadycznie.
Amerykanka Jeralean Talley, ogłoszona najstarszym człowiekiem na świecie 6 kwietnia 2015 roku, przyznała, że nigdy nie paliła papierosów ani nie piła alkoholu. Jeśli chcemy dożyć sędziwej starości, warto wziąć z niej przykład.