Soczewki kontaktowe to prawdziwe wybawienie dla wielu osób borykających się z wadami wzroku. Nowoczesne szkła kontaktowe stanowią wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą (lub zwyczajnie nie chcą) używać standardowych okularów. Soczewki są polecane szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Nie tylko korygują wadę wzroku, lecz także dają o wiele więcej możliwości niż zwykłe okulary. Szkła kontaktowe zapewniają niczym nie ograniczone szerokie pole widzenia oraz doskonałą ostrość obrazu pod każdym kątem i w każdym kierunku. Soczewki nie parują, nie tłuką się, nie spadają z nosa i są niewidoczne dla innych. Taka metoda korekcji idealnie sprawdzi się w każdych okolicznościach – zarówno w codziennych sytuacjach, jak i podczas aktywności sportowych, trenowania na siłowni, a nawet pływania na basenie. Chciałbyś rozpocząć przygodę z soczewkami kontaktowymi? Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinieneś zrobić.

Rodzaje szkieł kontaktowych: soczewki miesięczne i jednodniowe

Planując stosowanie soczewek warto wiedzieć, czym się różnią się od siebie poszczególne rodzaje szkieł kontaktowych. Jednym z kryteriów ich podziału jest częstotliwość wymiany. Możemy zdecydować się na warianty jednodniowe lub modele wielokrotnego użytku, które nosi się przez określony czas. Największą popularnością cieszą się soczewki miesięczne. Produkuje się je ze specjalnego materiału cechującego się wysokim poziomem nawodnienia oraz wysoką transmisją tlenu. Soczewki miesięczne hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe dzięki swojej miękkości i elastyczności są bardzo komfortowe w noszeniu. Oprócz wygody zaletą szkieł kontaktowych wielokrotnego użytku jest również ich cena. Wybierając wariant miesięczny w ciągu roku musimy kupić jedynie 12 takich kompletów. Aby soczewki miesięczne mogły prawidłowo pełnić swoje zadanie trzeba o nie odpowiednio dbać. Do pielęgnacji szkieł kontaktowych służą specjalne preparaty pozwalające utrzymać je w dobrej kondycji przez cały okres użytkowania.

Osoby aktywne fizycznie (w tym zawodowi sportowcy) często sięgają po soczewki jednodniowe. Takie szkła są przeznaczone do jednorazowego użytku: po każdym dniu należy wymieniać je na nowe. Warianty jednodniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na najwyższą jakość, higienę oraz bezpieczeństwo stosowania. Niewątpliwą zaletą soczewek kontaktowych jednodniowych jest sterylność: zużytą parę po prostu wyrzucamy, a rano wyjmujemy z opakowania nowy komplet. W przypadku takich soczewek ryzyko wystąpienia podrażnień i infekcji oka zmniejsza się do minimum. Użytkownicy szkieł jednorazowych cenią sobie także to, że nie muszą dokupywać żadnych dodatkowych pojemniczków do przechowywania ani płynów do dezynfekcji.

Jak prawidłowo dobrać soczewki?

Proces doboru soczewek składa się z następujących etapów:

  • badania lekarskiego w gabinecie okulisty lub optometrysty,
  • nauki zakładania i pielęgnacji soczewek,
  • aplikacji soczewek próbnych,
  • 2-tygodniowego okresu noszenia soczewek testowych,
  • kontroli u specjalisty,
  • przepisania recepty na właściwe soczewki kontaktowe.

Jak powiedziała nam p. Monika Kyciak, optometrysta ze sklepu bezokularow.pl, jednym z podstawowych błędów popełnianych przez osoby początkujące jest próba samodzielnego doboru soczewek. Szkieł kontaktowych w żadnym razie nie należy wybierać na własną rękę. Nawet osoby, które od lat noszą okulary i doskonale znają swoją wadę wzroku, powinny udać się z tym do specjalisty. Dopasowaniem szkieł kontaktowych zajmują się okuliści i optometryści. Są to osoby posiadające profesjonalne kwalifikacje w zakresie optyki, optometrii, oftamiki i okulistyki pozwalające im ocenić, czy dany pacjent może nosić soczewki i jaki rodzaj szkieł będzie dla niego najlepszy. Dostępne w sprzedaży soczewki różnią się nie tylko mocą i rodzajem korygowanej wady. Szkła kontaktowe posiadają również cały szereg innych, równie istotnych parametrów. Dobierając soczewki specjalista weźmie pod uwagę takie właściwości jak średnica i promień krzywizny – to właśnie od nich zależy, jak soczewka będzie zachowywała się na naszym oku.

Aby zaproponować pacjentowi najlepszy dla niego typ soczewek specjalista wykonuje zazwyczaj następujące badania:

  • komputerowe badanie wzroku przy pomocy autorefraktometru,
  • subiektywne badanie wzroku z użyciem foroptera lub kasety szkieł próbnych (na jego podstawie ustala się dokładne parametry wady wzroku),
  • badanie w lampie szczelinowej (niezbędne do ustalenia parametru określającego krzywiznę soczewki),
  • badanie przedniego odcinka oka, ocena stanu powiek i filmu łzowego w biomikroskopie.

Wirtualny Gabinet optometrysty

Od pewnego czasu osoby pragnące rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych mogą skonsultować się z optometrystą bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko za sprawą aplikacji Wirtualny Gabinet dostępnej online całkowicie za darmo na stronie: https://www.bezokularow.pl/wirtualny-gabinet/info. To świetne rozwiązanie zwłaszcza na czas pandemii, gdy dostęp do opieki lekarskiej jest dla wielu z nas znacznie utrudniony. Sam proces doboru soczewek przebiega analogicznie jak w zwykłym gabinecie. Różnica polega jedynie na formie przekazywania informacji: po wypełnieniu przez nas ankiety-wywiadu kontaktuje się z nami specjalista (mailowo lub telefonicznie) i uzgadnia wszystkie szczegóły. Soczewki próbne – wraz z dokładną instrukcją ich używania – są wysyłane prosto do domu pacjenta. Przebieg całego procesu można na bieżąco śledzić po zalogowaniu do panelu klienta. Takie rozwiązanie jest z całą pewnością godne polecenia. My również przychylamy się do tej opinii.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x