Gorączka u dziecka, szczególnie u niemowlaka lub małego szkraba, zawsze budzi ogromny stres u rodziców. Strach jest jeszcze większy, gdy gorączce towarzyszą niepokojące objawy – maluch jest niespokojny, marudny, ma biegunkę lub wymioty czy silne bóle brzucha. Jak radzić sobie z gorączką? Czy gorączka u dzieci jest groźna? Jakie leki na gorączkę dla niemowląt? Podpowiadamy w artykule.
Termometr do mierzenia temperatury
Odłóż stary termometr rtęciowy – zostały wycofane już kilka lat temu ze względów bezpieczeństwa. Wybierz taki, który pozwala wygodnie i miarodajnie określić temperaturę u małego dziecka. Jeśli dziecko ukończyło pierwszy rok życia, można mu mierzyć temperaturę nawet tradycyjnym termometrem lekarskim pod pachą – należy tylko przytrzymać dziecku rękę, aby pomiar był skuteczny. W innym przypadku przyda się termometr bezdotykowy.
Gorączka u dzieci. Dlaczego może być groźna?
Podwyższoną temperaturę u dzieci może wywołać wiele wydarzeń – nie jest to zawsze obronna reakcja przeciw infekcji. Dzieci gorączkują przez ząbkowanie, przegrzanie, zmęczenie, a nawet dużą dawkę emocji. U małych dzieci ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze tak dojrzały. Dlatego temperatura do 37 stopni u niemowlaka nie powinna niepokoić. Prawdziwa gorączka u dzieci zaczyna się od 38 stopni. Jest groźna, bo może doprowadzić do odwodnienia organizmu, drgawek, a także bardzo obciąża serce i nerki.
Domowe sposoby na obniżenie gorączki
Zarówno maluchom, jak i starszym dzieciom na gorączkę pomagają zimne kompresy, chłodzące kąpiele (ok. 33 stopni C. na 5 minut), a także napoje chłodzące (np. herbatka z lipy lub maliny). Są to jednak dodatkowe czynności – kiedy u dziecka pojawi się gorączka należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który pokieruje leczeniem w odpowiedni sposób.
Jakie leki przeciwgorączkowe można podać dziecku?
Dzieciom można podać leki obniżające gorączkę, ale ich dawkowanie i wybór odpowiedniego preparatu należy każdorazowo skonsultować z lekarzem. Leki na gorączkę przeznaczone dla dorosłych i sposób ich dawkowania nie jest dobry dla małych dzieci, szczególnie dla noworodków i niemowląt.
Sprawdź co może być przydatne dla dziecka w trakcie gorączki na http://www.e-zikoapteka.pl/goraczka.html
Postępowanie w przypadku drgawek
Drgawki zdarzają się podczas gorączki u dzieci w wieku od 6 miesiąca do 4 roku życia. Pojawiają się wtedy, kiedy gorączka jest wysoka, organizm dziecka sobie z nią nie radzi i dlatego dziecko traci świadomość na kilka minut. W takim przypadku należy usunąć wszystkie przedmioty, o które dziecko może się uderzyć, ułożyć je na boku i wezwać pilnie lekarza. Dziecko nie należy przytrzymywać za nogi czy ręce i umożliwić mu swobodne oddychanie – wyjąć smoczek, rozluźnić ubranie pod szyją. Należy być cały czas przy dziecku i czekać na przyjazd lekarza.