Każdy z nas po opalaniu chce, by opalenizna utrzymała się jak najdłużej. Jednak niemal wszystko co robimy na co dzień, nie sprzyja długiemu okresowi utrzymania się pięknego ciepłego koloru na naszej skórze. Opalenizna zaczyna się jeszcze przed procesem opalania, dlatego musimy wiedzieć, co zrobić jeszcze zanim wyjdziemy na słońce, by nasza skóra szybko nabrała kolorów, a one nie zniknęły przez całe wakacje, a nawet u dłużej.

Wiele osób decyduje się na podtrzymanie opalenizny przy pomocy zabiegów kosmetycznych czy solarium. To jednak nie jest konieczne. Istnieje wiele domowych sposobów na utrzymanie naszej opalenizny na długi czas, bez potrzeby wydawania na ten proces dużej sumy pieniędzy. 

Tajemnica skutecznego opalania 

Nie każdy z nas wie, ale do opalania należy się odpowiednio przygotować. To proces, który jest niezwykle wymagający dla naszej skóry, a nawet dla całego naszego organizmu. Może nam się wydawać, że wyjście na słońce, bez żadnego przygotowania nie będzie miało żadnej równicy w efekcie końcowym opalania.

Jednak kiedy nieumiejętnie przygotujemy się do opalania, to narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które zamiast zabarwić naszą skórę na cieplejszy i bardziej atrakcyjny kolor po prostu ją poparzą. Warto więc wiedzieć jak przygotować się do opalania, które zaczyna się jeszcze zanim wyjdziemy na słońce.

Nawilżenie skóry to podstawa

Są dwa rodzaje nawilżenia skóry przed opalaniem, a stosujemy je biorąc pod uwagę, czas jaki chcemy przebywać na słońcu. Jeśli jest to czas nieprzekraczający godziny, to możemy użyć do tego olejku do opalania. Jednak znacznie tańszym rozwiązaniem będzie oliwka dla dzieci, która składa się z tych samych składników co olejki przeznaczone do opalania. Oliwka nałożona na skórę, stworzy warstwę, która ochroni nasza skórę przed promieniami UV, ale nie tak skuteczną jak kremy z filtrem.

Kiedy jednak nie będziemy opalać się zbyt długo, to możemy zrezygnować z kremu na rzecz oliwki, która znacznie przyśpieszy proces opalania. Dzięki oliwce, której skład jest stworzony z olejów przeznaczonych do pielęgnacjo ciała, nie będziemy narażeni na oparzenia słoneczne. Nasza skóra od razu zabarwi się na ciepły kolor opalenizny, a nie będą widoczne czerwone plamy poparzeń na naszej skórze. Taki sposób mogą wykorzystać osoby z ciemną i jasną karnacją. Jest on bezpieczny i bardzo skuteczny. Jednak należy pamiętać, że możemy z niego korzystać jedynie wtedy, gdy nasze opalanie nie trwa dłużej niż godzinę.

Stosowanie kremu z filtrem

Jest to sposób, na którym musimy się zdecydować, kiedy chcemy poświęcić na opalanie więcej niż godzinę. Jest to konieczne, ponieważ w takim czasie nasza skóra staje się jaszcze bardziej narażona na działanie promieni słonecznych, co może doprowadzić do oparzeń. Jeśli chcemy temu zapobiec, należy używać kremów z filtrem. Wiele osób obawia się, że stosowanie kremów filtrem nie pozwoli nam na zobaczenie jakichkolwiek efektów opalania – to nieprawda.

Jeśli użyjemy krem z filtrem mniejszym niż pięćdziesiąt, to nadal mamy szanse na uzyskanie pięknej opalenizny. Krem z filtrem należy nałożyć na wszystkie partie skóry, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Na twarz i klatkę piersiową należy nałożyć nieco grubszą warstwę kremu, by ochronić te części ciała przed szczególnie szkodliwym dla nich działaniem promieni UV.

O czym musimy pamiętać:

Czas trwania opalania nie może przekroczyć dwóch godzin bez żadnej przerwy. Zaleca się cogodzinną przerwę w trakcie opalania, by nasz organizm mógł odpocząć. Należy również pamiętać, by krem lub oliwkę nakładać na ciało równomiernie. Jeśli tego nie zrobimy, nie uzyskamy zadowalającego efektu opalenizny.

Jest wiele sposobów na ochronę naszej skóry przed promieniami słonecznymi. Mają one za zadanie zmniejszyć negatywne działanie promieni UV na nasz organizm. W ten sposób będziemy mieli szanse na bezpieczne opalanie, które pozwoli nam na otrzymanie pięknej opalenizny bez żadnych przykrych dolegliwości, takich jak oparzenia słoneczne.

 • Jednym z najskuteczniejszych sposobów na taką ochronę jest stosowanie suplementów do opalania. Są one stworzone, by tworzyć barierę ochronną dla całego naszego organizmu, przed promieniami słonecznymi. Należy pamiętać, że podczas opalania na nasz organizm oddziałują szkodliwe promienie UV, które pobudzają pracę wolnych rodników. A ma to związek z powstawaniem komórek rakowych, a co za tym idzie zwiększenia ryzyka występowania chorób nowotworowych. Takie suplementy są stworzone z odpowiednio dobranych witamin i minerałów, które pozytywnie działają na nasz organizm. Takie suplementy mogą być spożywane przez każą dorosłą osobę. Warto zacząć je stosować kilka tygodni przed sezonem letnim, by mogły one swobodnie i całkowicie działać tak jak obiecuje to ich producent. Musimy również pamiętać, by spożywać je regularnie, a nie sporadycznie, ponieważ tylko spożywanie ich we właściwy sposób, mogą mieć jakiekolwiek działanie na nasz organizm.
 • Pomidory mogą nam zastąpić suplementy do opalania. Jeśli wolimy bardziej naturalne i pewne sposoby to warto wybrać do tego pomidory. Może się to wydawać nie możliwe, ale mają one niezwykłe działanie na nasz organizm podczas opalania. Osoby, które spożywają dużą ilość pomidorów są znacznie mniej narażone na działanie promieni słonecznych. U takich osób zmniejsza się ryzyko występowania oparzeń słonecznych. A ma to miejsce, ponieważ zawarte w pomidorach składniki ochronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Nie zapominaj o pielęgnacji po opalaniu

Po opalaniu nasz skóra może stać się przesuszona, przez co może zacząć się łuszczyć i pękać. To może znacznie przyśpieszyć proces schodzenia opalenizny. Warto więc, pamiętać żeby jak najlepiej nawilżyć naszą skórę, by nie stała się ona przesuszona. Nie wolno jednak wcierać zbyt mocno, kremów, czy olejków. To może sprawić, że opalony naskórek szybciej się złuszczy i nasza piękna opalenizna szybko odejdzie w zapomnienie. Jak więc pielęgnować naszą skórę po opalaniu, by nie zeszła ona zbyt szybko, a była trwała i widoczna na długo.

 • Nawilżenie – to najważniejszy krok pielęgnacji, który pomoże nam zadbać i utrwalić naszą opaleniznę. Do tego zadania możemy używać olejków nawilżających i kremów. Jednak należy pamiętać, by nie były one zrobione na podstawie wody, ponieważ może to wysuszyć nasz naskórek.
  Należy wklepywać olejki w skórę, ale nie wcierać ich. Wklepywanie nie naruszy naszej skóry, przez co znacząco opóźnimy proces złuszczania się naskórka. Taki proces należy przeprowadzać codziennie lub przynajmniej trzy razy w tygodniu. Tylko w ten sposób odpowiednio zadbamy o naszą opaleniznę.

 • Używaj kremów koloryzujących – mimo, że takie kremy mają wielu przeciwników, są doskonałym sposobem na wzmocnienie i wydłużenie naszej opalenizny. Przy ich pomocy nadamy naszej skórze pięknego koloru, który nie zaburzy naszej opalenizny. Dzięki nim będziemy mogli się cieszyć opalenizną przez długi czas. Takie kremy jednocześnie, zmniejszają ryzyko szybkiego złuszczenia się naskórka, co przyczynia się do zniknięcia opalenizny.

 • Suplementy wspomagające opalanie – są również niezwykle pomocne w utrzymaniu naszej opalenizny a długi czas. Są one stworzone z witamin i minerałów oraz wielu innych składników, których zadaniem jest koloryzacja naszej skóry oraz przyśpieszenie i utrwalenie efektu opalenizny. Głównym składnikiem takich suplementów jest prowitamina A, która używana jest jako barwnik ze względu na jej intensywny pomarańczowy kolor.
  Należy jednak pamiętać, że zbyt długie stosowanie tej witaminy, może sprawić, że nasza skóra nabierze żółto- pomarańczowego koloru. Warto również wiedzieć, że przedłużony czas stosowania suplementów wspomagających opalanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Prowitamina A pobudza wolne rodniki do pracy, a te mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Spożywanie prowitaminy A w nadmiarze może znacząco zwiększyć ryzyko występowania chorób nowotworowych. Tak więc możemy spożywać suplementy, które wspierają i utrwalają procesy opalania, jednak w umiarkowanej ilości.

 • Jest również wiele rzeczy, których nie powinniśmy robić, by utrzymać naszą opaleniznę na jak najdłuższy czas. Utrzymaniu opalenizny nie sprzyjają gorące kąpiele. Gorąca woda może znacząco przyśpieszyć procesy złuszczania się naskórka, przez co nasza opalenizna zniknie dwa razy szybciej, niż gdybyśmy stosowali kąpiele w chłodniej wodzie. Przez długi czas lepiej nie stosować gąbek z szorstką nawierzchnią, ponieważ zdzierają one z nasz naskórek.
  To właśnie w ten sposób najczęściej tracimy swoją opaleniznę. Jeśli chcemy utrzymać opaleniznę jak najdłużej, to nie zaleca się wykonywania pilingów ciała, ponieważ one również pozbywają nas starego naskórka, który w tym przypadku jest częścią opaloną, naszej skóry. Nie sprzyja również noszenie szorstkich i obcisłych ubrań, które również przyczyniają się do szybszego zniknięcia naszej opalenizny.

 • Jest jeszcze jeden bardzo zdrowy i naturalny sposób na trwałą opaleniznę – marchewki. Może nam się wydawać, że to niemożliwe, by marchewki mogły utrzymać na dłużej nasza wakacyjną opaleniznę. A jednak może nam w tym pomóc. Wystarczy jedna marchewka lub szklanka soku marchewkowego, by nasza skóra stała się ciemniejsza i bardziej promienna. Mimo, że nasz stary naskórek zostanie usunięty przez noszeniu ubrań, czy mycie się, to marchewka sprawi, że nadal będziemy wyglądać tak, jakbyśmy byli opaleni.
  Należy jednak pamiętać, że opalenizna nie utrzyma się nie dłużej niż pół roku. Jeśli będziemy stosować tylko sposoby na jej dłuższe utrzymanie, to możemy osiągnąć efekt właśnie sześciu miesięcy. Natomiast jeśli nie będziemy stosować odpowiedniej pielęgnacji dla skóry opalonej, to opalenizna zniknie już po upływie kilku miesięcy.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x