Dieta paleo, czyli inaczej dieta człowieka pierwotnego, staje się coraz bardziej popularna oraz zbiera pochlebne opinie. Jedni przekonują się do niej z potrzeby schudnięcia, inni, aby po prostu zdrowo się odżywiać i przeciwdziałać niektórym chorobom. Na czym polega fenomen paleo i czy warto wdrożyć dietę w swoje życie?
Skąd wzięła się dieta paleo?
Na podstawie badań DNA odkryto, że ludzka fizjologia niewiele zmieniła się na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat. Nasze geny wciąż są tak samo zaprogramowane na żywienie, które zapewni nam zdrowie i sprawność fizyczną. Mimo, że żyjemy w świecie, w którym nie trzeba polować na dziką zwierzynę, spinać się na drzewa po świeże owoce czy zbierać jadalnych roślin, natura nie poszła z duchem czasu i właśnie na taką dietę są nastawione nasze ciała. Wysoce przetworzona żywność, rafinowany cukier, tłuste mięso, zboża, nabiał sprawiają, że chorujemy i nie czujemy się najlepiej.
Produkty zabronione w diecie paleo:
– nabiału
– prawie nigdy ziaren zbóż
– soli
– rafinowanego cukru, (jedynie miód)
– tłustego mięsa
– skrobi
– tłuszczy trans i niektórych nasyconych.
Zasady diety paleo:
Dwa podstawowe założenia diety paleo są jasne i proste:
- Chude mięsa, ryby i owoce morza
- Owoce i warzywa nie zawierające skrobi.
Dieta paleo nie wymaga liczenia kalorii – nacisk stawiany jest na wartości odżywcze i ich optymalne proporcje. 55% kalorii czerpane jest z chudego mięsa, podrobów, ryb i owoców morza, resztę dopełniają świeże warzywa, owoce, wybrane orzechy i oleje. Dr Loren Cordian – ekspert w dziedzinie diety paleolitycznej, wraz z zespołem wykonał analizy każdego składnika diety i odkrył wytyczne, które pozwalają stracić na wadze, zachować zdrowie i zminimalizować ryzyko przewlekłych chorób.
Co jeść wg siedmiu kluczy diety paleo:
- dużą ilość białka zwierzęcego
- mniej węglowodanów, czerpiąc je z owoców i warzyw, nie zbóż i rafinowanego cukru
- błonnik zawarty w owocach i warzywach
- optymalną ilość tłuszczów, przede wszystkim jedno- i wielonasyconych, omega 3 i 6
- produkty o wysokiej zawartości potasu, a niskiej sodu
- żywność o czystym ładunku zasadowym
- żywność zawierająca witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze.
Czego nie jeść podczas diety paleo
1. Zboża i rośliny strączkowe
W ziarnach zbóż jest zawarte aż 72% złych węglowodanów czyli pozbawionych dużej dawki witamin i minerałów. Podobnie jest z roślinami strączkowymi. Obie te grupy zawierają substancje chemiczne, które nawet utrudniają wchłanianie składników odżywczych, a co więcej mogą niekorzystnie działać na układ żołądkowy jelitowy i odpornościowy
2. Nabiał
Około 40% tłuszczy zawartego w produktach nabiałowych to złe tłuszcze nasycone. Kwas palmitynowy i mirystynowy zwiększają poziom cholesterolu we krwi, a tym samym ryzyko m.in. chorób sercowych.
3. Gotowe produkty przetworzone
Można tutaj przytoczyć wszelkiej maści ciastka, chipsy, fast foody itd. Zawarte w nich tłuszcze trans działają tak jak złe tłuszcze nasycone wymienione powyżej. Dodatkowo, cukier, który najczęściej spożywamy- sacharoza, jest bardzo szkodliwy dla metabolizmu insuliny. Jako stuprocentowy węglowodan ma duży ładunek glikemiczny. W procesie trawienia sacharozy jest ona rozbijana na glukozę (indeks glikemiczny 97) i fruktozę (IG 23). Mimo dużej dysproporcji w wartości indeksu glikemicznego obie substancje szkodzą zdrowiu człowieka.
[1] L. Cordian, Dieta paleo, Kraków 2011, s.16-17, 36-39, 75, 81