Dieta ketogoniczna to dieta charakteryzująca się spożywaniem wysokiej ilości węglowodanów i białka. Tłuszcz może w niej stanowić 80- 90%.

Nie spożywanie węglowodanów powoduje, że we krwi brakuje glukozy i organizm zaczyna szukać energii. Uruchamia się wtedy hormon antagonistyczny do insuliny, czyli glukagon. Rozpoczyna się proces lipolizy i rozkłada tkankę tłuszczową. Mózg zaczyna odżywiać się powstałymi podczas rozkładu tłuszczów ciałami ketonowymi. Kiedy we krwi więcej jest ciał ketonowych niż glukozy można powiedzieć, że organizm jest w stanie ketozy.

Dieta ketogeniczna – zasady

Najważniejszą zasadą jest ograniczenie spożycia węglowodanów do 50 g. Przekroczenie tej wartości może przyczynić się do tego, że nasz organizm nie będzie już w stanie ketozy.

Głównym składnikiem energetycznym w diecie ketogenicznej jest tłuszcz. Dlatego osobom które mają problemy z nerkami, wątrobą nie zaleca się diety kategonicznej.

Kolejną ważną zasadą jest spożywanie dużej ilości wody. Ma to związek z dużą ilością ketonów.

Ilość białka powinna na każdy kilogram ciała.

Te 50 g węglowodanów powinno się spożywać głównie pod postacią warzyw, ponieważ jednocześnie dostarczymy odpowiednią ilość witamin oraz minerałów. Należy uważać, gdyż poziom 50 g węglowodanów można wyczerpać spożyciem dwóch kromek razowego pieczywa.

Jaki ten tłuszcz powinien być?

Nie oznacza to jednak, że można się zajadać niezdrowymi, tłustymi potrawami. Dlatego bardzo ważne jest zróżnicowane przyjmowanie tłuszczów. Zalecane przy diecie ketogenicznej są tłuszcze zwierzęce, ryby morskie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, ważne są również jednonienasycone w kwasy tłuszczowe omega-9, które znajdują się na przykład w oliwie z oliwek, owocach awokado, dobry jest również nasycony tłuszcz kokosowy , np. jako olej MCT.

Przyzwyczajenie organizmu

Należy pamiętać, że organizm potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do diety ketegonicznej. Ten okres przejściowy trwa od 6 do 8 tygodniu. Można odczuwać wtedy ospałość, zawroty głowy, wzmożone łaknienie.

Suplementacja na diecie ketogenicznej

Podstawowa suplementacja:

  • Sód

  • Potas

  • Magnez

  • Wapń

Dodatkowe suplementy:

  • Omega3

  • Witaminy A, D, E,

  • Kurkumina

  • Witaminy z grupy B

Dawki tych suplementów powinny być ustalone na podstawie badań, wynikających z ich niedoborów stanu jelit.

Wysypka ketogeniczna

Będąc na diecie ketogenicznej można dostać wysypkę , czyli keto rash. Jest to związane z dużą, a wręcz nadmierną produkcją acetooctanu i BHB. Jest on wydalany razem z potem i podrażnia skórę. Jednak samoistnie ustępuje z czasem.

Problemy ze snem

Niektóre osoby będące na diecie ketogenicznej często wybudzają się podczas snu, bardzo wcześnie wstają. Należy jednak pamiętać, że jest to normalny efekt występujący po zmniejszeniu ilości węglowodanów. U większości osób będących na diecie ketogenicznej problemy ze snem są etapem przejściowym, który jest zauważalny w początkowych fazach ketozy.

Korzyści płynące z bycia na diecie ketogenicznej

-redukuje tłuszcz,pomaga w utracie wagi,

-stabilizuje poziom insuliny,

-wspomaga walkę z inulinoopornością,

-redukuje wzdęcia i uczucie dyskomfortu w podbrzuszu,

-redukuje poziom złego cholesterolu LDL i podnosi poziom HDL,

-wspomaga walkę z trądzikiem,

Dieta ketogeniczna jest jedną z wielu metod walki z tkanką tłuszczową. Warto jednak pamiętać, że wymaga samozaparcia, silnej psychiki. Dieta ketogeniczna wymaga dyscypliny. Jednak należy skonsultować ją z lekarzem, dietetykiem, trenerem personalnym. Pomimo swoich wad, jest jedną z najlepszych diet w walce z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Z powodu zdrowych tłuszczów działa regeneracyjnie niemal na cały organizm.

Źródła:

fabrykasily.pl/odchudzanie/dieta-ketogeniczna-jedz-tluszcz-i-spalaj-tluszcz

livethenature.com/ketoza-i-dieta-ketogeniczna/

bonavita.pl/dieta-ketogeniczna-poznaj-jej-zalety-i-wady

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x