Organizm każdego z nas posiada zdolność do samodzielnego oczyszczania się. Czynniki takie jak np. dieta z produktami posiadającymi konserwanty czy zanieczyszczone powietrze wpływają na problemy z samodzielnym oczyszczaniem organizmu.
Czego powinniśmy pozbyć się z organizmu?
Rozdrażnienie oraz przewlekłe zmęczenie świadczyć może o pasożytach znajdujących się w organizmie. Wystąpić mogą również problemy z trawieniem, a także nadmierne chudnięcie.
Wynika to z tego, że pasożyty produkują zatruwające ludzki organizm toksyny. Warto wtedy przeprowadzić kurację oczyszczającą.
Kolejną sytuacją w której zalecane jest przeprowadzenie detoksu to zatrucie organizmu alkoholem. Nadmiar alkoholu w organizmie jest niezwykle szkodliwy między innymi dla wątroby.
Detoks przeprowadza się również w celu pozbycia się z organizmu złogów. Należy go także przeprowadzić po rzuceniu palenia.
Dlaczego warto przeprowadzić detoksykację organizmu?
Detoksykacja organizmu sprawia, że dostarczymy mu witamin, stajemy się zdrowi oraz pełni energii. Do głównych korzyści dla których warto przeprowadzić detoks organizmu należą:
- poprawa stanu zdrowia,
- zwiększenie się energii,
- zmniejszenie cellulitu,
- utrata zbędnych kilogramów,
- wzmocnienie włosów oraz paznokci,
- promienna cera.
Jak poprawnie przeprowadzić detoksykację organizmu?
Jeśli chcemy, aby detoksykacja przyniosła jak najwięcej korzyści należy przestrzegać kilku zasad. Należą do nich:
- spożywanie organicznych produktów – najlepiej, aby były bez pestycydów, ulepszaczy, hormonów wzrostu,
- picie dużej ilości wody – oprócz tego, że nawadnia organizm usuwa niepotrzebne substancje oraz toksyny,
- spożywanie błonnika – pomaga on usunąć toksyny oraz wspomaga przemianę materii. Ponadto błonnik zapobiega zaparciom,
- ograniczenie lub zrezygnowanie z picia kawy i alkoholu.
Najzdrowszym detoksem jest dieta urozmaicona. Trwa ona około 14 dni.
Zazwyczaj przez 2-3 dni powinno się jeść surowe albo gotowane warzywa oraz owoce. Do swojego menu włączyć można również wyciskane soki warzywne, owocowe oraz owocowo-warzywne.
Przy 4 dniu należy do diety włączyć kefir, jogurt albo maślankę. Od 6 dnia wprowadza się najczęściej do diety dziki ryż, otręby, płatki i grubsze kasze.
Natomiast od 8 dnia dietę można wzbogacić o chudy ser biały.
Przy 10 dniu można natomiast wprowadzić do jadłospisu gotowaną rybę, a od 12 dnia chude mięso drobiowe.
Przeprowadzając detoksykację organizmu warto uzupełnić dietę o zioła. Należą do nich przede wszystkim:
- czystek – wykorzystuje się go w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich,
- rumianek – wykazuje działanie przeciwzapalne. Posiada również właściwości przeczyszczające oraz ułatwiające pozbywanie się złogów z jelitowych,
- ostropest plamisty – wykazuje działanie odtruwające. Wykorzystuje się go w oczyszczaniu organizmu z toksyn,
- pokrzywa– działa moczopędnie oraz przeciw obrzękowe. Ponadto przeciwdziała zatrzymywanie płynów w organizmie.
Rodzaje detoksykacji
Diet detoksykacyjnych jest bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą:
- dieta sokowa – polega ona na spożywaniu przez około 2 tygodnie lekkostrawnych posiłków. Ponadto ważnym elementem tej diety picie od 0,5 – 1 l świeżo wyciskanych soków warzywnych, owocowych, owocowo-warzywnych.
- oczyszczanie organizmu z pomocą kaszy jaglanej – kasza jaglana wykazuje właściwości odkwaszające. Ponadto zawiera cenne witaminy oraz minerały.
Detoksykacja organizmu kaszą jaglaną jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ będąc na takim detoksie nie odczuwa się pogorszenia samopoczucia, spadku energii oraz zwiększającego się uczucia głodu. Taki detoks powinien trwać 12 dni. Nie mogą go jednak stosować osoby chore na niedoczynność tarczycy.
- dieta koktajlowa – zazwyczaj trwa około 2 tygodnie. Polega na codziennym picu 3 szklanek koktajlu. Do przygotowania takiego koktajlu potrzebny jest kefir oraz świeże lub mrożone owoce. Menu uzupełnić można również o produkty zbożowe z grubego przemiału oraz chude mięso,
- dieta sokowa Michała Tombaka – to kolejna propozycja na detoks organizmu. Taka dieta pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu w krótkim czasie. Ten detoks polecany jest w szczególności osobom bardzo aktywnym, przemęczonym oraz przeciążonymi obowiązkami. Podczas trwania takiej diety należy codziennie pić wodę z sola gorzką, czyli siarczanem magnezu, a także mieszanki soków cytrusowych. Po zakończeniu takiego detoksu należy przez minimum 2 miesiące wyeliminować z diety produkty posiadające w swoim składzie biały cukier, białą mąkę, produkty konserwowane,
- dieta jabłkowa – będąc na takim rodzaju detoksu należy przez 1-2 dni spożywać wyłącznie jabłka. Ponadto należy pić zieloną herbatę, herbatkę jabłkową, sok z jabłek.
Jak długo utrzymują się efekty właściwie przeprowadzonego detoksu?
Długość efektów detoksu zależy indywidualnie od danej osoby. Wpływa na nie też przestrzeganie zasad wybranego detoksu.
Ważną rolę w utrzymaniu efektów odgrywa również stan zdrowia, wiek.
Detoksykacja jest wskazana w przypadku zatrucia organizmu toksynami, pasożytami, bakteriami i szkodliwymi substancjami. Przed jej przeprowadzeniem należy skonsultować się z lekarzem.
Ponadto należy przestrzegać zasad detoksu, ponieważ przeprowadzony niewłaściwe może nie tylko nie przynieść efektów, ale również zaszkodzić zdrowiu.
Detoks przeprowadza się również w celu pozbycia się z organizmu złogów. Należy go także przeprowadzić po rzuceniu palenia.
Dowiedz się więcej: Colon Pack – System Oczyszczania Organizmu
Źródła
nto.pl/oczyszczanie-organizmu-z-toksyn-domowe-sposoby-na-detoks-czyli-jak-naturalnie-oczyscic-organizm-dieta-na-oczyszczanie-organizmu/ar/13365085
oczymlekarze.pl/raporty/3504-czas-na-detoks/3507-dlaczego-warto-przeprowadzic-detoks
www.medonet.pl/zdrowie,oczyszczanie-organizmu—najlepsze-sposoby,artykul,1725922.html