Post sponsorowany

Podstawą choroby jest stan zapalny, który powoduje nadmierne złuszczanie skóry. Zajęta chorobą skóra wygląda bardzo nieestetycznie i może spowodować obniżenie samooceny. Łojotokowe zapalenie skóry dotyczy najczęściej młodzieży w okresie dojrzewania, ale może wystąpić również u dorosłych i niemowląt.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jakie ma objawy?

Łojotokowy wyprysk to łuszcząca skóra w różnych partiach ciała. Do nadmiernego złuszczania naskórka prowadzi stan zapalny. Jednym z objawów jest również zaczerwienienie skóry i częsty świąd. U większości pacjentów występują objawy na owłosionej skórze głowy. Chorobę charakteryzuje kilka etapów, a pierwszym z nich jest nadmierna produkcja łoju. Skóra staje się wówczas bardzo błyszcząca, a przy większych gruczołach łojowych występują plamy rumieniowe i złuszczanie. Naskórek przybiera zazwyczaj żółtawy kolor, ponieważ jest na nim obecny łój.

Łojotokowe zapalenie skóry nasila się zimą i jesienią, ponieważ skóra ma wówczas mniejszy dostęp do promieni słonecznych. Początek choroby obejmuje zazwyczaj owłosioną skórę głowy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może rozprzestrzenić się na nieowłosioną skórę głowy i dalsze części ciała. Choroba atakuje najczęściej części ciała z dużą ilością gruczołów łojowych.

Rozpoznanie ŁZS

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza dermatologa, który rozpozna chorobę. W większości przypadków nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań w celu potwierdzenia choroby. Już samo obejrzenie zmian skórnych i wywiad z pacjentem mogą być wystarczające do postawienia diagnozy. U niektórych pacjentów lekarz zleci jednak dodatkowe badania w postaci badania histopatologicznego lub badań krwi.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Leczenie jest uzależnione od wielu czynników takich jak przyczyny choroby, wiek pacjenta czy nasilenie objawów. W większości przypadków stosuje się leczenie miejscowe, czyli stosowanie kremów ze składnikami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybiczymi. Na początku terapii lekarz zleci na pewno złuszczenie naskórka. Podczas codziennej pielęgnacji należy szczególnie zadbać o skórę głowy i włosy. Przydatne okażą się szampony lecznicze zawierające łagodne i naturalne składniki. Produkty te powinny zawierać składniki zapobiegające grzybicy.

W zaawansowanej fazie choroby można podawać leki doustne, które mogą przyjmować tylko pacjenci dorośli. Ten rodzaj leczenia stosuje się u osób, którym nie pomogło dotychczasowe leczenie, a choroba ciągle nawraca. Podaje się wówczas steroidy i antybiotyki.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy jest bardzo trudne i wymaga wiele cierpliwości pacjenta. Szczególnie ważne jest wsparcie merytoryczne dobrego lekarza, który zna różne sposoby leczenia. Dr Turkowski spotkał się z wieloma przypadkami ŁZS i wyróżnia go bogate doświadczenie. Warto zdecydować się na leczenie, które pozwoli ograniczyć rozwój choroby.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x