Witaminy są niezwykle potrzebne naszemu organizmowi. To one regulują jego prawidłowe funkcjonowanie, dostarczają wartości odżywczych i kontrolują procesy w nim zachodzące. Często nie zastanawiamy się jednak nie tylko nad tym, czy zapewniamy mu odpowiednią dawkę witamin, ale także nad ich źródłem.

Jakich witamin potrzebujemy?

Właściwie wszystkie potrzebne nam witaminy (oprócz B12) są dostarczane przez szereg warzyw i owoców, które są najzdrowszym, najbardziej naturalnym i najbardziej efektywnym źródłem witamin, które przynosi najwięcej korzyści organizmowi. Poza witaminami naturalnymi, mamy także witaminy syntetyczne, które mimo swojej nazwy niekoniecznie są tak zdrowe i pełne składników odżywczych – także przez to, że pozbawione są związków dostarczanych z pożywieniem, skupiając się na zamknięciu samych witamin w pigułkach czy tabletkach. Witaminy syntetyczne nigdy nie zastąpią witamin naturalnych – połknięcie tabletki witaminowej nie zastąpi owoców i warzyw.

Przedawkowanie witamin

O ile witamin naturalnych nie da się przedawkować, o tyle syntetyczne już tak – i często obserwuje się nadmiar tego typu witamin, które gromadzą się w ciele człowieka i szkodzą w różny sposób. Przedawkowanie witaminy A szkodzi pracy układów wewnętrznych, witaminy D objawia się ciągłym zmęczeniem, a E – osłabieniem i sennością. Witamina K w nadmiarze może wywołać anemię czy żółtaczkę, C negatywnie wpływa na pracę nerek, a B6 szkodzi układowi nerwowemu. To jeden z powodów dla których sens witamin syntetycznych poddawany jest pod wątpliwość, i dla których coraz mocniej propaguje się naturalnie zdrowy tryb życia.

Witaminy syntetyczne

Witaminy syntetyczne, czyli po prostu sztuczne, na stałe zagościły w aptekach, szpitalach, ale i w naszych domach. Nikt nie mówi głośno o tym, że są ciężko przyswajalną substancją odartą z właściwości odżywczych prawdziwych witamin. Nierzadko obserwuje się również nietolerancję witamin w tej formie, obciążenie organizmu sztucznymi witaminami oraz zachwianie równowagi witaminowej w organizmie. W efekcie, nienaturalne witaminy zamiast pomóc mogą jeszcze bardziej zaszkodzić.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x