Wsparcie układu trawiennego, zapobieganie zapalnych w żołądku i usuwanie szkodliwych bakterii, które zazwyczaj znajdują się w jelitach. To tylko kilka spośród właściwości czosnku, które pozwalają mu być sprzymierzeńcem układu trawiennego.
Znajdziemy go w wielu popularnych potrawach, jednak możemy go wykorzystać nie tylko jako przyprawę, ale także jako lekarstwo. Używany był on przez lata w naturalnej medycynie, dzięki właściwościom diuretycznym, które są zasługą działania specjalnych olejków eterycznych.
Czosnek w profilaktyce…
Pierwszą z dziedzin, w której czosnek znajdzie zastosowanie, jest profilaktyka wielu chorób układu krążenia. Na przykład pomaga on redukować nadciśnienie tętnicze krwi.
Ta niebywała roślina o wielu zastosowaniach bez wątpienia może być stosowana w profilaktyce wielu niepożądanych dolegliwości związanych z układem krążeniowym i innych chorób. Stymuluje produkcję kwasu siarkowodorowego, rozluźnia naczynia krwionośne, a także poprawia przepływ krwi w organizmie.
Czosnek pomaga też w problemach z układem trawiennym. Przyczynia się on do skuteczniejszego wydalania z organizmu efektów przemiany materii. Pomaga on w stanach zapalnych żołądka oraz w usuwaniu szkodliwych bakterii z jelit. Przy okazji nie niszczy on pożądanej flory bakteryjnej.
Nie powinny za to z niego korzystać osoby skarżące się na nadkwasotę czy gazy. W tych dolegliwościach czosnek może spowodować wręcz zaostrzenie się objawów.
Inne lecznicze właściwości czosnku
Czosnek wspomaga pracę nerek, jest bowiem doskonałym diuretykiem. Aby pobudzić pracę tego organu, należy przygotować specjalny napój. Składa się on z kilku zmiażdżonych ząbków czosnku oraz litra wody. Taki napój należy pić dwa razy dziennie przez dwa tygodnie.
W wielu badaniach można znaleźć bezpośrednią korelację pomiędzy spożywaniem czosnku a obniżeniem ryzyka występowania wielu rodzajów nowotworów. Ma to działać dzięki blokowaniu możliwości tworzenia się w organizmie substancji wspomagających rozwój nowotworu.
Czosnek jest szczególnie skuteczny w powstrzymywaniu rozwoju nowotworów układu trawiennego oraz jelit. Regularne jego spożywanie ma dostarczać do organizmu duże dawki siarki, która ma duże znaczenie w walce z nowotworami.
Czosnek jako lekarstwo
W sytuacji choroby również nie ma powodu, by z czosnku rezygnować. Ma on bowiem nie tylko działanie profilaktyczne, ale także można go wykorzystać jako lekarstwo. Zwłaszcza w sytuacji, gdy złe samopoczucie dopada nagle i trzeba ratować się domowymi metodami.
Starty czosnek
Aliacyna zawarta w czosnku jest naturalnym antybiotykiem, który wykazuje skuteczne działanie w usuwaniu bakterii odpowiedzialnych za choroby układów oddechowego oraz trawiennego. Badania pokazują ponadto, że stosowanie czosnku nie ma wpływu na naturalną florę bakteryjną organizmu. Nie musimy martwić się, że pożądane bakterie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, znikną wraz z kolejnymi dniami terapii czosnkowej.
Oprócz bakterii czosnek dobrze radzi sobie z grzybami i wirusami. Badania pokazują, że osoby jedzące regularnie czosnek mogą pochwalić się wysokim poziomem odporności.
Zdrowie na wyciągnięcie ręki
Czosnek najlepiej spożywać na surowo. To pozwala najlepiej wykorzystać jego właściwości i skutecznie chronić się przed chorobami. Jeśli jednak nie podoba ci się ta forma, w sklepach znajdziesz wiele innych opcji. Na przykład czosnek w proszku, olej czosnkowy, czosnek marynowany w oleju, w occie czy czosnek w kapsułkach. Możliwości praktycznie są nieskończone i jedyne co cię ogranicza, to twoja wyobraźnia.
Warto mieć świadomość, jak czosnek wpływa na funkcjonowanie organizmu i jakie korzyści może przynieść. Jeśli wiesz już, w czym czosnek ma ci pomóc i wiesz, jak chcesz go używać, jedyne co ci zostało, to udanie się do sklepu, nabycie odpowiedniego czosnku i korzystanie z jego zdrowotnych właściwości.