Post sponsorowany

Cyfryzacja służby zdrowia to szansa na poprawę funkcjonowania polskich placówek medycznych, zwiększenie komfortu i zadowolenia pacjentów w związku z korzystaniem z publicznych i prywatnych usług medycznych oraz usprawnienie procesów wymiany informacji w szpitalach i innych placówkach medycznych. Rok 2019 jest przełomowym w cyfryzacji służby zdrowia, gdyż to właśnie w jego trakcie w życie wcielonych zostało wiele nowych rozwiązań.

Na czym polega cyfryzacja służby zdrowia?

Cyfryzacja służby zdrowia to długotrwały i kompleksowy proces, którego głównym celem jest poprawa funkcjonowania polskich placówek medycznych. U jego podstaw stoją nowoczesne rozwiązania informatyczne, których umiejętne wykorzystanie w usługach oferowanych przez szpitale i inne placówki medyczne jest w stanie znacznie usprawnić świadczenie usług oraz zwiększyć komfort korzystania ze wsparcia medycznego dla pacjentów.

Cyfryzacja służby zdrowia jest inicjatywą europejską, która z sukcesem została już wdrożona w wielu krajach UE. Do tej pory z powodzeniem korzystają z niej takie kraje, jak m. in. Dania, Szwecja, Holandia, Estonia oraz Islandia. Do 2020 r. Unia Europejska ma przekazać Polsce ponad 13 mld złotych na cele związane z cyfryzacją, w tym na rozbudowę infrastruktury medycznej .

Cyfryzacja jest długotrwałym procesem, dzięki któremu zoptymalizowana może zostać polityka lekowa, zmniejszona ilość błędów związanych z przepisywaniem lekarstw oraz kosztów związanych z udzielaniem pomocy medycznej obywatelom. Bardzo ważnym celem cyfryzacji służby zdrowia jest także podniesienie poziomu i jakości świadczonych usług oraz złagodzenie problemu niedoboru personelu medycznego, który dotyczy polskiej służby zdrowia.

Cyfryzacja służby zdrowia – platforma e-zdrowie dla lekarzy i pacjentów

Aktualnie priorytetem Ministerstwa Zdrowia jest zakończenie wdrażania platformy e-zdrowie. Od 2019 r. wszyscy pacjenci będą mogli korzystać z dostępnych na niej e-recept, e-zwolnień oraz dokumentacji medycznej. Zmiany te mają na celu ułatwienie pracy lekarzom oraz oferowanie wszystkim pacjentom wglądu w proces ich leczenia oraz zgromadzoną dokumentację medyczną. Ma to usprawnić leczenie, zapobiegać błędom oraz przestojom w procesie korzystania ze wsparcia medycznego.

Od 2019 r. lekarze zyskali możliwość wystawiania e-recept online, które mogą zostać zrealizowane w aptekach. Od 2020 r. rozwiązanie to ma zastąpić klasyczne papierowe recepty. Bardzo ważnym elementem jest także możliwość wystawiania e-zwolnień lekarskich, które drogami teleinformatycznymi przesyłane są bezpośrednio do pracodawcy. Od połowy października 2019 r. w życie ma wejść także e-skierowanie, które zastąpi klasyczne papierowe skierowania na badania wystawiane przez lekarzy. Stopniowo wdrażana cyfryzacja służby zdrowia ma za zadanie nie tylko ułatwić pracę lekarzom oraz usystematyzować dokumentację medyczną, ale przede wszystkim podnieść komfort pacjentów regularnie korzystających z usług polskiej służby zdrowia.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x