Coraz większa temperatura oraz słoneczna pogoda zachęcają nas do częstszego przebywania na świeżym powietrzu i aktywnego spędzania czasu. Wiąże się to z przebywaniem w miejscach, które są zalesione, otaczają je drzewa, trawy. W takich miejscach szczególnie należy pamiętać o zagrożeniach jakie mogą za sobą nieść kleszcze.

 

Kleszcze

Kleszcze to rząd pajęczaków z podgromady roztoczy. Zalicza się do nich mniej więcej 900 gatunków. Posiadają gnatosomę, która jest wyposażona w lancetowaty, ząbkowany hypostom, posiadają również nożycowate szczękoczułki, stopy pierwszej pary odnóży są zaopatrzone w narząd Hallera.

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Można je spotkać w lesie, parku, czy na polanie. Im więcej drzew i traw, tym większe prawdopodobieństwo na spotkanie kleszcza.

 

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Od 10 do 40 procent kleszczy przenosi drobnoustroje chorobotwórcze. Mogą przyczynić się do wielu niebezpiecznych chorób. Należą do nich bakteryjna borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz wiele innych.

Ukąszenie przez zdrowego kleszcza może spowodować reakcję alergiczną lub stan zapalny. Dojść może do zmian na skórze czy też zmian ogólnoustrojowych.

Podczas ukłucia w ciało człowieka wprowadzają substancje znieczulające. Kleszcz może wtedy być niezauważalny nawet przez kilka dni, co jest niebezpieczne, ponieważ szybka interwencja w chwili ukłucia przez kleszcza jest bardzo ważna.

 

Jak uchronić się przed kleszczami?

  1. Na spacery wychodź w godzinach popołudniowych. Kleszcze są bowiem najbardziej aktywne rano oraz późnym popołudniem.
  2. Trzymaj się jak najbardziej z dala od traw i krzaków, chodź środkiem ścieżek.
  3. Jeśli wiesz, że będziesz spędzać czas wśród traw, drzew, krzaków ubieraj długie spodnie, bluzki zakrywające ramiona, oraz koniecznie czapkę na głowę.
  4. Używaj preparatów odstraszających kleszcze. Zanim kupisz, sprawdź, aby nie miały żadnych skutków ubocznych,
  5. Po przyjściu o domu zawsze dokładnie oglądaj swoje ciało, weź prysznic. Możesz użyć ziół takich jak czystek czy wrotycz do kąpieli. Wrotycz wydziela zapach przypominający kamforę. Odstrasza on kleszcze, ale również komary, mrówki, czy inne owady. Czystek może mieć wpływ na hamowanie namnażania się bakterii, które są odpowiedzialne za boreliozę.

 

Co zrobić, gdy zauważymy na ciele kleszcza?

Jeśli znajdziemy kleszcza, który już zdążył się wkłuć należy go wyciągnąć pęsetą. Trzeba uchwycić go pęsetą i obrotowym ruchem pociągnąć go do góry. Ranę należy zdezynfekować i obserwować.

Jeżeli w ciągu 2-3 tygodni wystąpią objawy takie jak gorączka do 38 stopni, bóle mięśni, stawów, żołądka należy niezwłocznie udać się do lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zakażeniu kleszczowym mózgu.

Natomiast jeśli w ciągu 1-5 tygodni pojawi się rumień, może być potrzebna kuracja antybiotykowa. W takiej sytuacji należy również udać się do lekarza.

Powyższe objawy mogą oznaczać boreliozę we wczesnym stadium.

 

Borelioza – co to za choroba?

Borelioza to choroba zakaźna odkleszczowa. Jednym z jej najczęstszych objawów jest rumień wędrujący.

Pojawia się od 3 dni do 3 tygodni w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Towarzyszyć temu mogą bóle stawów, głowy ogólne pogorszenie samopoczucia.

Przewlekła borelioza może trwać przez wiele lat bezobjawowo. Nieleczona może doprowadzić do wielu negatywnych skutków – należą do nich powikłania neurologiczne, stawowe, sercowe.

Dojść może również do boreliozowego zapalenia stawów. Pojawia się wtedy uczuscie drętwienia w kończynach.

Zapalenie opon mózgowych to jedno z najgorszych objawów nieleczonej boreliozy. Występuje wtedy wysoka gorączka, silne bóle głowy, wymioty, nudności.

 

Czy można zaszczepić się przeciw boreliozie?

Szczepionka przeciwko boreliozie nie istnieje. Jest natomiast dostępna szczepionka przeciwko KZM czyli kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Odporność dają dwie dawki, które powinny być podane w ciągu 3 miesięcy. Następnie potrzebna jest dawka przypominająca.

Pierwsza po 5- 12 miesiącach od pierwszej dawki, a druga po 3 latach. Kolejne co 3-5 lat.

Serię powinno zacząć się zimą lub wczesną wiosną.

Warto pamiętać, że kleszcze stanowią zagrożenie od początku wiosny do końca jesieni, a największą aktywność wykazują między czerwcem a lipcem. W tym okresie należy zachowywać jak największą ostrożność.

 

Źródła:

https://diagnozujmy.pl/borelioza-objawy-leczenie/

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/kleszcze-jak-sie-przed-nimi-bronic_36105.html

www.medonet.pl/magazyny/boisz-sie-kleszcza-,dlaczego-kleszcze-sa-niebezpieczne-,artykul,1721559.html

polki.pl/zdrowie/choroby,dlaczego-kleszcze-sa-tak-niebezpieczne,10363602,artykul.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x