Upały bywają bardzo niebezpieczne zwłaszcza, jeśli trwają dłuższy czas. Należy przede wszystkim pić wtedy duże ilości wody, stosować filtry UV, nie przebywać zbyt długo na słońcuSzczególnie ostrożne podczas trwania wysokich temperatur powinny być osoby zmagające się z różnymi chorobami.

Nadciśnienie

Przede wszystkim dużą ostrożność podczas upałów powinny zachować osoby leczące się na nadciśnienie. W wyniku dużych temperatur organizm chorych zmagających się z tą chorobą zaczyna zachowywać się tak, jakby dostał podwójną dawkę leku.

W czasie upałów należy przede wszystkim:

  • często wykonywać pomiary ciśnienia,
  • pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu,
  • unikać zbyt długiego przebywania na słońcu.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to kolejna choroba, na którą należy szczególnie uważać podczas upałów. Gorąca temperatura powoduje, że nasz organizm się poci.

Nadmierna utrata wody jest niebezpieczna dla osób zmagających się z kamicą nerkową, ponieważ dochodzi wtedy do zagęszczenia moczu.

Osoby z kamicą nerkową powinny pić ponad 3 litry wody dziennie. Ilość zalecanej dawki wody dziennie wzrasta, jeśli na przykład chory w upalny dzień uprawia aktywność fizyczną.

Osoby zmagające się kamicą nerkową nie powinny zapominać o zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diecie.

Choroby oczu

Na przebywanie na słońcu powinny uważać również osoby cierpiące na choroby oczu. Wysokie temperatury przyczyniają się do wysychania oczu.

Warto wiedzieć, że osoby z jasną tęczówką powinny w szczególności uważać na słońce. Czerniak może atakować właśnie gałkę oczną i dlatego należy ją odpowiednio chronić.

Osoby zmagające się z chorobami oczu powinny zadbać o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Warto wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne pochodzące z niewiarygodnych źródeł, które nie posiadają ochrony odpowiednich filtrów UV, mogą zaszkodzić wzrokowi. Więcej o odpowiednim wyborze okularów przeciwsłonecznych przeczytasz tutaj

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia są poważnymi chorobami, których objawy mogą się właśnie nasilić podczas upałów. W wyniku intensywnego pocenia się naczynia krwionośne rozszerzają się i może dojść do nagłego obniżenia się ciśnienia.

U osób chorujących na chorobę wieńcową dojść może do niedokrwienia serca.

Niezwykle ważne jest, aby w upalne dni unikać nasłonecznienia. Przebywać na dworze należy do godziny 10 rano i po godzinie 17. W miarę możliwości najlepiej wybierać miejsca w cieniu.

Nie należy zapominać o odpowiednim nakryciu głowy oraz luźnym, bawełnianym i przewiewnym ubraniu.

W miarę możliwości unikać w takie dni warto dusznych i zatłoczonych miejsc. W upalne dni intensywny wysiłek fizyczny również jest odradzany.

Picie odpowiedniej ilości wody jest kolejną rzeczą, o której nie należy zapominać.

Warto wiedzieć, że nie można schładzać organizmu bardzo gwałtownie. Dojść może wtedy do szoku termicznego. W następstwie dojść może nawet do zatrzymania oddechu.

Choroby dróg oddechowych

Osoby cierpiące na astmę oraz POChP, a także inne choroby dróg oddechowych powinny również uważać na wysokie temperatury. Duże temperatury przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia dróg oddechowych – w wyniku tego objawy chorób dróg oddechowych nasilają się.

Przede wszystkim w upalne dni należy należy nosić przy sobie inhalator z lekiem. Nie można również zapominać o piciu minimum 2 litrów wody dzienne.

Cukrzyca

Na upały powinny uważać również osoby chorujące na cukrzycę. Przy upałach bardzo łatwo o odwodnienie.

Odwodnienie organizmu źle wpływa na stężenie glukozy we krwi.

Należy dlatego zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ponadto warto nosić ze sobą leki obniżające poziom cukru oraz przekąski.

Leki należy odpowiednio przechowywać, ponieważ wysoka temperatura może źle na nie wypływać.

Choroby skóry

W szczególności na długie przebywanie na słońcu powinny uważać osoby z różnymi zmianami skórnymi. Chronić się przed nim muszą także osoby z jasną karnacją oraz z dużą ilością znamion.

Osoby z różnego rodzaju chorobami oraz zmianami skórnym w szczególności powinny zadbać o kremy z odpowiednimi filtrami. Dodatkowo ważne jest, aby unikać długotrwałego przebywania na słońcu.

Ponadto przebywania na słońcu powinny unikać:

  • niemowlęta oraz dzieci,
  • kobiety ciężarne,
  • seniorzy,
  • osoby przewlekle chore.

Kontrola stanu zdrowia latem jest niezwykle ważna. Osoby zmagające się między innymi z takimi chorobami jak nadciśnienie, kamica nerkowa, choroby oczu, choroby układu krążenia, dróg oddechowych, cukrzyca, choroby skóry muszą zachowywać szczególną ostrożność. Każde pogorszenie stanu zdrowia powinny zgłaszać lekarzowi.

 

Źródła

www.przychodniasynexus.pl/przetrwac-upal-choroba-przewlekla/

www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,choroby–ktore-sa-szczegolnie-grozne-w-czasie-upalow,galeria,380193.html

www.wprost.pl/10229248/7-chorob-przy-ktorych-trzeba-zachowac-szczegolna-ostroznosc-w-czasie-upalow.html?pr=10229246&pri=2#Niedocisnienie

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x