Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym wśród kobiet. Ze względu na ten fakt, zainteresowanie lekarzy i świata medycyny wzbudza profilaktyka. Na jakie objawy zwrócić uwagę i jak zdiagnozować nowotwór piersi?
Profilaktyka raka piersi – jak samodzielnie wykryć niepokojące objawy?
Szacuje się, że rak piersi dotyka aż 25% kobiet na całym świecie, a każdego roku liczba zachorowań przekracza ponad 1 milion (1). Wczesne wykrycie raka pozwala złagodzić przebieg choroby, a podjęcie leczenia w początkowym stadium, zwiększa szansę na wygraną w walce z nowotworem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ten rodzaj raka wiąże się z dużą śmiertelnością. Istotnym, jednak często lekceważonym elementem wchodzącym w skład działań profilaktycznych jest samobadanie, przebiegające w myśl zasady DOB. Pod akronimem kryją się słowa wskazujące na sposób postępowania: dotyk, obserwacja, badanie. Jak badać pierś? Samobadanie należy przeprowadzić zarówno w pozycji stojącej, na przykład przed lustrem, jak i w trakcie leżenia. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy symetria i kształt piersi nie są zaburzone. Niepokojącymi objawami są wszelkiego rodzaju guzki i stwardnienia, a także zgrubienia występujące na powierzchni piersi lub w jej okolicach. Niejednokrotnie powodują one dolegliwości bólowe, lecz czasem obecność zmian przebiega bezobjawowo. Podczas samobadania szczególną uwagę należy zwrócić na węzły chłonne piersiowe i węzły chłonne pachowe. Powiększone mogą świadczyć o obecności infekcji bądź stanu zapalnego w organizmie, ale również sugerują występowania przerzutów. Samobadanie nie zwalnia, jednak z konieczności wykonywania regularnych badań pod kontrolą lekarza.
Jakie badania na raka umożliwiają postawienie diagnozy?
Stan gruczołu piersiowego można ocenić za pomocą takich badań klinicznych i obrazowych jak: mammografia oraz biopsja Ostateczna diagnoza jest sumą wyników pochodzących z tych dwóch źródeł oraz samobadania. Pomocniczo wykonuje się badania:
- ultrasonografii
- elastografii
- rezonansu magnetycznego
- termografii (2).
Jeśli podczas samobadania pacjentka zauważyła powiększony węzeł chłonny pod pachą, zaleca się wykonanie usg węzłów chłonnych. Dzięki niemu można precyzyjnie ocenić parametry zmiany, co pozwala na postawienie trafnej diagnozy.
(1) Macek P, Hashim D, Mańczuk M. et al. Trendy zachorowalności na inwazyjnego i przedinwazyjnego raka piersi u kobiet w Polsce w latach 1999–2014. Medical Studies/Studia Medyczne. 2017;33(4):270–278