Działanie kobiecego organizmu jest skomplikowanym, pięknym mechanizmem, który pozwala w efekcie wydawać na świat nowe życie. Zarówno cykl życia kobiety, jak również dbanie o zdrowie naturalnymi sposobami jest zupełnie odmienny od potrzeb, jakie mają mężczyźni. Nic więc dziwnego, że istnieją zioła, które doskonale spełniają swoje funkcje jedynie w przypadku kobiet, dodając im witalności, pomagając w problemach zdrowotnych itp.

Kobiece problemy zdrowotne

Tzw. kobiece problemy zdrowotne najczęściej dotykają takich spraw jak upławy, nieregularne miesiączkowanie lub zaburzenia hormonalne. Przeważnie są one związane z przeprowadzoną antybiotykoterapią lub innymi problemami ze zdrowiem. Ziołowe napary mogą zarówno przynosić doraźną ulgę lub regularnie stosowane regulować określone procesy organizmu.

Jak poradzić sobie z upławami?

Jeżeli chodzi o upławy najczęściej powodem ich pojawienia się problemy ze strony przemiany materii i najkorzystniejszy efekt osiągniemy stosując pokrzywę. Tutaj następuje zupełna dowolność, jeżeli chodzi o formę rośliny, ponieważ można stosować zarówno świeże rośliny, jak również susz. Zaleca się również nalewkę spirytusową (wykonaną właśnie ze świeżych, młodych pokrzyw), którą stosuje się rano w południe i wieczorem, po jednej łyżeczce. Jeżeli nieprzyjemne objawy zaczynają się nasilać, warto spróbować również mieszkanki w której skład wchodzą krwawnik, pięciornik, majeranek oraz liście rozmarynu.

Napar z połączenia tych ziół pije się trzy razy dziennie, zawsze po posiłku. Warto również zainteresować się arcydzięgielem, którego głównym zadaniem jest wspieranie i dbanie o zdrowie elementów kobiecego układu rozrodczego. Nazywany w niektórych źródłach żeń-szeniem dla kobiet, ponieważ jego stosowanie reguluje wszelkie problemy z nieregularnym miesiączkowaniem, również u kobiet, które przechodzą menopauzę.

Również serdecznik będzie przynosił dużą ulgę w przypadku bólu menstruacyjnego, dzięki jego właściwościom rozkurczowym. W przypadku stanów, kiedy mamy bardziej nerwowy okres, trudno jest się uspokoić, pojawia się bezsenność czy zalążki depresji należy sięgnąć po ziele owsa. Nie tylko pozwoli nam się nareszcie zrelaksować oraz odpocząć od stresującego, napiętego okresu, ale będzie także zbawiennie wpływał na kobiecy układ nerwowy, wzmacniając jednocześnie cały organizm.

Zioła na poprawę wyglądu

Zioła nie tylko wspierają zdrowie kobiety, ale również ich wygląd. Nie każdy wie, że tak popularne zioło, jak pokrzywa przyda się wszystkim paniom, którym trudno się pozbyć wody z organizmu. Dzięki temu, że akurat działa moczopędnie, dzięki czemu w trudniejszym okresie w miesiącu możemy pozbyć się „fałszywych” kilogramów w postaci zatrzymanej w ciele wody.

Przewrotnik, mydlnica, mniszek, bratek – do czego się przydadzą?

Jeżeli przydarzy nam się drobna infekcja pochwy skorzystajmy z naparu z przywrotnika, który świetnie sprawdza się również jako sposób na obfite krwawienie. Bardzo dobrym pomysłem jest również mycie miejsc intymnych takim naparem, którym można również przemywać powieki w przypadku zapalenia spojówek. Na problemy skórne natomiast warto przygotować sobie napar z mydlnicy, mniszka, bratka i macierzanki. Równą ilość każdego z nich mieszamy z pozostałymi i taki napar pijemy 2 lub 3 razy dziennie. Jest dużo przepisów na toniki ziołowe itp., w przypadku problemów z cerą, jednak najlepsze efekty przynosi jednak stosowanie wewnętrzne ziół.

Przeciwwskazania w stosowaniu ziół

Należy pamiętać, że o ile stosowanie ziół nie jest tak inwazyjne, jak leki apteczne, to niektóre z nich mogą zagrażać ciąży. Dlatego w takim przypadku wszystkie kuracje, które planujemy należy skonsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że nasze działania są bezpieczne. Niektóre z ziół w przeszłości wspomagały nawet sam poród (np. wspomniany wcześniej serdecznik był wykorzystywany do unormowania skurczy porodowych), jednak inne mogą być zagrożeniem. Istotną uwagą jest również to, że w dolegliwościach, których objawy cały czas się nasilają lub nie ustępują mimo stosowania różnego rodzaju środków należy również udać się po poradę do specjalisty, ponieważ mogą się one wiązać z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x