Post sponsorowany

Nadciśnienie tętnicze to problem, który dotyka ponad 15 mln Polaków. Nie leczone może być przyczyną takich zaburzeń jak: uszkodzenie tętnic, prowadzące w do zawałów i udarów mózgu, niewydolności nerek, czy zaburzeń krążenia. Nadciśnienie może występować samoistnie lub towarzyszyć innym schorzeniom.

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia charakteryzuje się stale bądź okresowy podwyższonym ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym, która może być wywoływana między innymi długotrwałym stresem, otyłością, czy spożywaniem zbyt dużej ilości soli.

Nadciśnienie wtórne jest jednym z objawów różnych schorzeń.

Jeśli należysz do osób z grupy podwyższonego ryzyka lub występuje u Ciebie jedna z poniżej wymienionych chorób, powinieneś mieć w domu dobry ciśnieniomierz, który umożliwi Ci regularną kontrolę ciśnienia.

Choroby nerek

Nerki to narządy, które pełnią kilka niezwykle istotnych funkcji. Przede wszystkim oczyszczają krew w naszym organizmie ze zbędnych produktów przemiany materii np. kreatyniny, mocznika czy potasu, które mogą powodować zatrucie i śmierć. Dodatkowo usuwają nadmiar wody oraz odpowiadają za równowagę gospodarki elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Nadnercza zaś wydzielają hormony (renina), które regulują poziom ciśnienia krwi.

nadciśnienie wtórne

Ograniczenie pracy tych narządów w wyniku różnych chorób prowadzi do nadciśnienia wtórnego w wyniku zatrzymywanie wody w organizmie, zaburzeń w poziomach elektrolitów oraz z powodu zaburzeń kwasowo-zasadowych.

Różnego rodzaju guzy, gruczolaki czy inne zmiany patologiczne nadnerczy zaburzają wydzielanie hormonu reniny, będący jednym z elementów układu RAA (renina-angiotensyna-aldosteron) odpowiedzialnego za regulację ciśnienia tętniczego.

Dlatego też przy różnorodnych zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek nadciśnienie jest jednym z najczęściej występujących objawów.

Zaburzenia hormonalne

Hormony są wydzielane przez różne narządy między innymi, wcześniej wspomniane nadnercza, podwzgórze, przysadkę mózgową, tarczycę, jajniki i jądra. Odpowiadają za regulację funkcjonowania różnych narządów, reakcję na niektóre bodźce zewnętrzne czy „komunikację” pomiędzy narządami. Ze względu na tak liczne i złożone funkcje zaburzenia związane z ich wydzielaniem mogą powodować wiele negatywnych objawów.

nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze wtórne występuje przede wszystkim przy, takich jednostkach chorobowych:

  • nadczynność tarczycy,
  • hiperaldosteronizm pierwotny wywołany gruczolakiem lub przerostem nadnerczy,
  • guz chromochłonny nadnerczy,
  • nadczynność przytarczyc,
  • akromegalia.

Kiedy jeszcze może występować nadciśnienie?

Problemy z ciśnieniem mogą się również pojawić nie tylko podczas konkretnych chorób, lecz być wynikiem działania czynników zewnętrznych czy niektórych procesów fizjologicznych. Często spotykanym problemem jest nadciśnienie u kobiet w okresie pokwitania, a także w czasie ciąży które jest efektem zaburzeń hormonalnych. Również przemęczenie czy przedłużający się silny stres mogą w efekcie powodować poważne problemy z ciśnieniem krwi. Przedłużające się, nie leczone nadciśnienie może być tragiczne w skutkach powodując między innymi wylew, zawał czy niewydolność nerek. Dlatego warto posiadać w domu ciśnieniomierz, by raz na jakiś czas sprawdzić jego poziom.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x