Promieniowanie UV jest dla nas bardzo szkodliwe. Ma negatywny wpływ na naszą skórę, ale również na pracę całego organizmu. Niezwykle ważne, więc jest, by odpowiednio chronić się przed jego działaniami. Jeśli o tym zapomnimy, to możemy narażać się na powstawanie dużej ilości komórek rakowych. Możemy również odczuwać wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości. Wraz ze zbliżającym się latem, jesteśmy bardziej wystawieni na szkodliwe działanie promieni UV. A to znacząco pogorszyć może stan naszego zdrowia. Warto więc wiedzieć jak skutecznie ochronić naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych. Są na to proste i domowe sposoby, które nie kosztują nas wiele, ale mogą uratować nam życie.
Jak promienie UV mogą szkodzić naszemu zdrowiu?
Promienie UV, tak jak wiele innych czynników, działają na nasz organizm niemal każdego dnia. Są one dla nas bardzo niebezpieczne, kiedy na nasz organizm duża dawka promień UV, wtedy jesteśmy narażeni na wiele niekorzystnych dla naszego zdrowia powikłań. Warto wiedzieć jak bardzo szkodliwe są dla nas promienie UV, by zdawać sobie sprawę, że niezwykle ważna jest prawidłowa ochrona naszej skóry przed ich działaniem. Jeśli będziemy zdawać sobie sprawę ze szkodliwego działania promieni UV, będziemy wiedzieli, że za każdym razem kiedy jesteśmy wystawieni na ich promienie, musimy się odpowiednio przygotować.
Rodzaje promieni UV
- Promienie UVA
Stanowią aż dziewięćdziesiąt pięć procent istniejących promieni słonecznych. Są one dostępne w słońcu. Docierają na ziemię w każdej porze roku z tym samym natężeniem. Mają one zdolność do przenikania przez chmury, więc nie zależnie od pogody działają one z taką samą siłą. Przenikają również przez szkło oraz skórę, co sprawia, że wnikają one do naszego organizmu. Działanie promieni UVA nie wywołuje u nas bólu, więc nawet nie wiemy kiedy dochodzi do tego zdarzenia, a może wydarzyć się to w każdego dnia. Mają jednak negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Są one zastosowane w solariach. - Promieniowanie typu UVB
Stanowią pozostałe pięć procent promieni, które spływają na ziemię. Są one obecne jedynie latem, w najbardziej słonecznych porach dnia. Nie mają jednak zdolności do przenikania przez chmury, czy szkło. Jednak przechodzą w głąb naszej skóry. To właśnie takie promienie słoneczne są odpowiedzialne za proces opalania naszej skóry. Mimo tego, że spotykane są one jedynie w określonych godzinach w ciągu lata, to przez ten okres mają czas, by negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Promienie UVB są powodem powstawania oparzeń słonecznych, udarów, a w nadmiarze mogą również zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
Jakie inne negatywne działanie mają na nas promienie UV?
Przyczyniają się do starzenia się skóry
Promienie UVA są odpowiedzialne za przyśpieszenie procesu starzenia się naszej skóry. Wiele badań wykazało, że gdyby nie promienie słoneczne, to objawy starzenia się naszego organizmu, byłyby widoczne dopiero w bardzo zaawansowanym wieku. Należy również pamiętać, że promienie UV uszkadzają włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za budowę tkanek naszej skóry. Mają one negatywny wpływ na włókna elastynowe, które sprawiają, że nasza skóra jest elastyczna i jędrna. Pod wpływem promieni słonecznych są one uszkadzane, w efekcie czego nasza skóra staje się pomarszczona, skucha i traci na swojej jędrności.
Poparzenia słoneczne
To kolejny negatywny aspekt promieni UV działających na naszą skórę. Inaczej jest ono zwane rumieniem posłonecznym. Pojawia się on już po kilku minutach przedawkowania dozwolonej dawki promieni słonecznych. Najczęściej oparzenia słoneczne są widoczne latem i zimą, kiedy to promienie słoneczne mają największe działanie na naszą skórę. Przy tej dolegliwości na naszej skórze pojawiają się czerwone wykwity. W niektórych przypadkach mogą widoczne być pęcherze, które wypełnione są płynem. Oparzenia słoneczne powodują ból przy każdym ruchu i często nie odpuszczają nawet przez kilka dni. W różnym natężeniu oparzenia słoneczne, mogą być nawet zagrożeniem dla naszego życia.
Zwiększenie ryzyka występowania nowotworów
Promienie słoneczne mają jedno najbardziej niebezpieczne działanie. Pobudzają one wolne rodniki do działania, przez co w waszym organizmie tworzą się komórki rakowe. Jednocześnie nadmierne opalanie, czyli wystawienie skóry na działanie promieni UV, jest przyczyna powstawania pieprzyków, oraz zrogowaceń skóry. Takie zmiany widoczne na naszym ciele pod wpływem czasu oraz kolejnego wystawienia się na promienie słoneczne, mogą przerodzić się w nowotwory. Najczęściej spotykanym nowotworem spowodowanym przez promienie słoneczne, jest tak skóry oraz czerniak. Obie te odmiany nowotworów są spotykane uosób, które często cierpiały z powodu poparzeń słonecznych, nieumiejętnie się opalały lub często były wstawione na szkodliwe działanie promieni UV.
Pozytywne działanie promieni słonecznych na nasz organizm
Pozytywne aspekty działania promieni słonecznych
Do jednych z najważniejszych należy produkcja witaminy D. Skóra wraz z promieniami słonecznymi wchodzą w reakcję syntezy, czego efektem jest witamina D, która trafia do naszej krwi. Większość naszego społeczeństwa cierpi z powodu niedoboru witaminy D, a jest ona dla nas niezwykle ważna. Tak więc kilka minut na słońcu, może wspomóc pracę naszego organizm. Odpowiadają one również za prawidłową prace układu immunologicznego oraz prawidłową budowę mięśni. Promienie słoneczne, dzięki witaminie D, zwiększają przyswajalność wapnia, dzięki czemu dba o prawidłową budowę naszych kości i zębów.
Ponadto, kąpiele słoneczne, które muszą być wykonane po właściwym zabezpieczeniu naszego ciała, mogą zmniejszać stany chorobowe naszej skóry. Przyczyniają się do zmniejszenia trądziku, złagodzenia dolegliwości związanych z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycy.
Mogą być również pomocne w zwalczeniu stanów depresyjnych, ponieważ słońce przyczynia się do wytwarzanie się w naszym organizmie endorfin, które znacząco poprawiają nam nastój i pobudzają do działania.
Tak więc słońce ma również wiele pozytywnych aspektów, które mogą poprawić nasz stan psychiczny, zdrowie i wygląd. Jednak należy pamiętać, że ma ono takie działanie jedynie wtedy, gdy jest w odpowiednim natężeniu.
Jak chronić się przed szkodliwymi działaniami promieni UV?
Istnieją skuteczne sposoby, które do pewnego stopnia są w stanie zabezpieczyć nas przed szkodliwym działanie promieni słonecznych na naszą skórę. Warto je poznać, by zmniejszyć ryzyko wstępowania nowotworów, oparzeń słonecznych oraz spowolnić procesy starzenia się naszej skóry.
Kremy z filtrem
Są jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę naszej skóry przed promieniami UV. Kremy do opalania posiadają filtr, który tworzy barierę ochronną dla naszej skóry, dzięki czemu promienie słoneczne mają na nas znacznie mniej szkodliwe działanie. Warto pamiętać, że im większy filtr z kremie, tym większa jest nasza ochrona. Wiele osób rezygnuje z używania takiej ochrony, ponieważ uważa się, że kremy z filtrem uniemożliwiają nam opalanie. To jednak nie jest prawda. Jeśli użyjemy krem z filtrem mniejszym niż pięćdziesiąt, nasza skóra nadal będzie nabierała kolorów pod wpływem promieni słonecznych. Takie kremy powinny być używane latem i zimą, kiedy to jest najwięcej dni słonecznych.
Suplementy do opalania
Są równie skutecznym sposobem na ochronę naszego organizmu przed promieniami słonecznymi. W takich suplementach znajdziemy naturalne składniki. Skład suplementów do opalania powinien być złożony jedynie z minerałów oraz witamin. To właśnie one mają tworzyć barierę ochronną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych na naszą skórę. Takie suplementy są całkowicie bezpieczne, ponieważ stworzone są jednie z naturalnych składników. Mogą być spożywane przez każdą dorosłą osobę. Dzięki nim nasz opalanie będzie bezpieczne. Warto zacząć spożywać takie suplementy kilka tygodni przed rozpoczęciem się sezonu letniego, by miały one już pełne działanie, kiedy się on zacznie. Wtedy od samego początku lata, będziemy chronić naszą skórę przed promieniami UV, nie tylko podczas opalania, ale w ciągu całego dnia. Należy jednak pamiętać, że suplementy musimy przyjmować regularnie, zgodnie z zaleceniami ich producenta. Jeśli będziemy spożywać je sporadycznie, to nie będą one miały żadnego wpływu na nasz organizm.
Warzywa i owoce
Są doskonałym sposobem na ochronę naszej skóry przed działaniem promieni UV. Dzieje się tak, ponieważ są one bogatym źródłem witamin i minerałów. To co je odróżnia od suplementów, to, to, że możemy je spożywać w dowolnych ilościach przez cały rok. W ten sposób dostarczymy do naszego organizmu odpowiednią ilość niezbędnych składników, które pomogą nam ochronić nasz organizm przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Jednym z najskuteczniejszych warzyw jest pomidor. Ma on w sobie potas oraz wiele witamin, które hamują działanie promieni UV na nasz organizm. Osoby, które jedzą dużo pomidorów są mniej narażone na działanie promieni słonecznych. Znacznie rzadziej obserwuje się u takich osób poparzenia słoneczne, a proces starzenia się skóry jest spowolniony. Kolejnym składnikiem, który pomaga nam w ochronie skóry przed promieniami słonecznymi, jest szpinak. Ma on wiele potasu, witaminy B5 oraz witaminy C. Są to składniki, które pomagają nam w ochronie skóry.
Odpowiedni czas na opalanie
Czas jaki przebywamy na słońcu, ma ogromne znaczenie. Im dłużej jesteśmy wystawieni na działanie promieni słonecznych, tym gorsze maja one dla nas skutki. Warto więc wiedzieć, że odpowiednim czasem na bezpieczne przebywanie na słońcu jest zaledwie godzina. Możemy oczywiście zdecydować się na dłuższe opalanie, jednak wtedy warto robić sobie półgodzinne przerwy, które pozwolą na odpoczynek naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy czas jesteśmy wystawieni na działanie promieni UV, tym bardziej narażamy się na ich negatywne oddziaływanie.