Post sponsorowany

Tyrozyna to aminokwas białkowy, który w organizmie ludzkim syntetyzowany jest z fenyloalaniny. Do czego służy? Do czego prowadzą zaburzenia w pozyskiwaniu tyrozyny?

 

Fakt 1. Skąd się bierze tyrozyna?

Tyrozyna w ludzkim organizmie w większości pozyskiwana jest z metabolizmu białek zwierzęcych i roślinnych. Pochodzi z fenyloalaniny, która jest aminokwasem budującym te białka. W ramach ich rozkładu dochodzi do rozpadu fenyloalaniny, przekształcenia jej m.in. w tyrozynę i wchłonięcia przez organizm.

Fakt 2. Tyrozyna a fenyloketonuria

U chorych cierpiących na fenyloketonurię (brak enzymu umożliwiającego metabolizm fenyloalaniny) dochodzi do zaburzenia całościowej gospodarki organizmu. Fenyloalanina nie jest rozkładana, gromadzi się więc w organizmie powodując nieodwracalne skutki oraz niedobory – m.in. tyrozyny. Musi być więc ona dostarczana w formie sztucznej z zewnątrz.

Więcej na ten temat przeczytacie: Tyrozyna a fenyloketonuria

Fakt 3. Skutki braku tyrozyny

Brak tyrozyny w organizmie prowadzi do licznych chorób, m.in. przewlekłego wyczerpania i zmęczenia, niedoczynności tarczycy, depresję, obniżenie samopoczucia. Jest także przyczyną osłabienia libido, zaburzeń miesiączkowania, chorób dotyczących łaknienia.

Fakt 4. Niedobór tyrozyny może powodować depresję

Depresja endogenna (czyli motywowana czynnikami biologicznymi, nie zewnętrznymi, jak wydarzenia życiowe) powodowana jest przez zaburzenia hormonalne. Jedną z ich przyczyn jest niedobór tyrozyny, która jest niezbędnym budulcem takich hormonów jak dopamina, która jest hormonem motywującym do działania, uwalnianym pod wpływem satysfakcjonujących przeżyć, radości.

Fakt 5. Niedobór tyrozyny nie tylko w fenyloketonurii

Warto wiedzieć, że chociaż fenyloketonuria to jedna z podstawowych chorób związanych z niedoborem tyrozyny, nie tylko chorzy na tę genetyczną chorobę cierpią z powodu braku możliwości syntezy tyrozyny. W dzisiejszych czasach, ze względu na pęd życia i często nieodpowiednio zbilansowaną dietę, z pozoru zdrowe osoby mogą doświadczać chronicznego braku tyrozyny. Jeśli objawy takie jak przewlekłe zmęczenie, spadek libido i nastroju oraz anhedonia (niemożność osiągnięcia radości) towarzyszą nam przez dłuższy czas, warto zasięgnąć opinii lekarskiej. Być może niezbędnym będzie wprowadzenie korekty diety wsparte również zażywaniem dodatkowej dawki tyrozyny w formie suplementu diety.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x