Słońce wywołuje uśmiech na Twojej twarzy? W ciepłe dni czujesz się lepiej? A może wolisz chłodniejsze miesiące? Bez względu na to, jakie są Twoje osobiste preferencje, musisz wiedzieć, że Polacy cierpią na niedobór słońca! Współczujemy Skandynawom, a tymczasem, jak twierdzą eksperci, 90% społeczeństwa w Polsce ma niedobór witaminy D, która aktywuje się w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Jakie są tego konsekwencje? Dlaczego witamina D jest tak ważna dla naszego zdrowia?
Sekret długowieczności?
Przez lata nauczano, że witamina D zapobiega krzywicy u dzieci oraz osteoporozie u osób starszych. Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że jej brak w organizmie znacznie upośledza działanie układu immunologicznego – dlatego, jeśli masz mało styczności ze słońcem, jesteś bardziej narażony na reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwory, a także cukrzycę, alergie, depresję, stwardnienie rozsiane, nadciśnienie i zawał serca. Dla przykładu Grecy dużo rzadziej zapadają na choroby serca niż nasi rodacy.
Jak dbać o odpowiedni poziom witaminy D w naszym organizmie?
Codzienna godzinna ekspozycja na słońce między godziną 10 a 15 to według ekspertów wystarczający czas na dostarczenie naszemu organizmowi optymalnej dziennej dawki witaminy D. Specjaliści dietetyki i lekarze zaznaczają, że osoba chora potrzebuje jej znacznie więcej. Tylko jak to zrobić, gdy za oknem szaro i pochmurno? Warto dostarczać ją wraz z pożywieniem. Znajdziesz ją w tłustych rybach: łososiu, sardynce, makreli, oleju rybnym (tranie), jajach, wątróbce oraz w mięsie. W przypadku stwierdzonego medycznie niedoboru dobrze jest pomyśleć także o suplementacji, chociaż wówczas bezpieczniej przyjmować jednocześnie witaminę K2 w postaci MK-7, która zapobiega toksyczności witaminy D.
Jak rozpoznać niedobór witaminy D w organizmie?
Rozpoznanie niedoboru bez przeprowadzenia badań w tym kierunku jest bardzo trudne. Bardzo często nie odczujesz żadnych specyficznych objawów, a nawet jeśli, to trudno będzie Ci je powiązać, ponieważ można je przypisać do wielu innych schorzeń np. osłabienie, przygnębienie, senność, problemy trawienne, bóle głowy, trudności z koncentracją i bóle stawów. Niestety dalsze konsekwencje mogą być już znacznie poważniejsze, dlatego jeśli podejrzewasz, że z różnych powodów jesteś w grupie ryzyka (np. z medycznych względów unikasz słońca), to koniecznie zrób badanie poziomu witaminy D w organizmie.
Czy obecnie panuje moda na przyjmowanie witaminy D? Z pewnością trzeba suplementować ją rozsądnie, zgodnie z zaleceniami i oczywiście warto zadbać o naturalne dostarczanie organizmowi witaminy D, przebywając na świeżym powietrzu w słoneczne dni oraz stosując zróżnicowaną dietę. Nie oznacza to, że z góry powinieneś zakładać jej niedobór i kupować kiepskiej jakości suplementy.