Problemy z tarczycą dotykają nawet co piątego mieszkańca Polski. Dolegliwości dotyczące tego gruczołu wymagają przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych. Wysoką efektywność w rozpoznawaniu nieprawidłowości tarczycy zapewnia ultrasonografia. Badanie to jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.
Tarczyca i przytarczyce
Tarczyca jest gruczołem, który znajduje się w obrębie szyi. Odpowiada za produkcję hormonów niezbędnych do bezproblemowej pracy praktycznie całego organizmu. Przytarczyce są natomiast gruczołami o strukturze drobnych ziaren, zlokalizowanymi bezpośrednio przy tarczycy. Ich głównym zadaniem jest regulowanie funkcjonowania gospodarki fosforowo-wapniowej organizmu. Przytarczyce mają również swój udział w procesie syntezowania witaminy D. Nieprawidłowości w ich wspólnym funkcjonowaniu mogą prowadzić do wypadania włosów, nagłych wahań wagi oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Występuje również nadmierna senność, uczucie zimna oraz przewlekłe zmęczenie.
USG gruczołu tarczycy
USG tarczycy i przytarczyc wykonywane jest za pośrednictwem aparatu ultrasonograficznego. Badanie to pozwala na ocenę rozmiaru gruczołów, a także ich ogólnego stanu oraz prawidłowości struktury. USG jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje żadnych dolegliwości. Podczas badania miejsce położenia tarczycy pokrywane jest specjalnym żelem, po czym do szyi pacjenta przykłada się głowicę aparatu. Ultrasonograf pozwala na uwidocznienie powiększonego obrazu na ekranie monitora, a tym samym rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości. W większości przypadków badanie USG tarczycy i przytarczyc zleca się w postaci badania uzupełniającego, w przypadku niewłaściwych wyników przeciwciał anty-TPO i -TG, a także TSH, FT3 i FT4.
Wskazania do badania
Głównym wskazaniami do badania USG tarczycy są objawy typowe dla jej niedoczynności lub nadczynności. Ultrasonografię zleca się także w przypadku zdiagnozowanych chorób tego gruczołu w rodzinie pacjenta. Przeprowadza się ją również w ramach badań kontrolnych u osób ze zdiagnozowanymi schorzeniami tarczycy. USG wykonywane jest ponadto przez usuwaniem guzów oraz celem monitorowania ewentualnych nawrotów nowotworu. Ultrasonograf może być też zastosowany w diagnostyce stanów zapalnych tarczycy, np. choroby Gravesa-Basedowa czy choroby Hashimoto. Wykorzystuje się go oprócz tego do monitorowania zmian w obrębie gruczołu, które zostały już wcześniej rozpoznane.
Badania profilaktyczne
Profilaktyczne badanie USG tarczycy i przytarczyc powinno być wykonywane regularnie co kilka lat. W przypadku braku żadnych symptomów – przynajmniej co trzy lata. Takie rozwiązanie zwiększa szanse wykrycia złośliwego nowotworu tarczycy. Zastosowanie ultrasonografu podnosi szanse całkowitego powrotu do zdrowia o nawet 90 proc. Jeżeli w rodzinie pacjenta występowały nowotwory tarczycy, badanie USG należy przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata. Wskazaniem do profilaktycznej ultrasonografii tego gruczołu jest ponadto przebyta radioterapia, zwłaszcza wykonywana w okolicy szyi.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnych ultrasonografów dla szpitali i klinik medycznych: https://noraxmedical.pl/produkty/ultrasonografy/