Terapia czaszkowo-krzyżowa to terapia wywodząca się z medycyny naturalnej czy też interwencyjnej– okazuje się pomocna w bardzo wielu przypadkach. Jest również zaliczana do osteopatii, stąd jej inna nazwa- osteopatia kranialna (CranioSacral Osteopathy). Ponadto, jest także terapią stymulującą, ponieważ przywraca do optymalnego stanu mechanizmy samoregulujące ludzkiego organizmu. Kiedy możne wspomóc leczenie konwencjonalnymi metodami lub stanowić główną metodę leczenia? Zapraszamy do lektury.

Czym dokładnie jest terapia czaszkowo – krzyżowa?

Terapię czaszkowo- krzyżową cechuje podejście holistyczne– tak samo ważne są tutaj ciało, umysł i dusza. Szczególna jest praca pacjenta z terapeutą, ponieważ bez udziału świadomości i podświadomości procesy samoleczenia nie będą mogły zostać w pełni uruchomione.

Pomaga w poprawie zdrowia i funkcjonowanie poszczególnych funkcji ciała. Jako że jest to terapia tkanki łącznej, w skład której wchodzą m.in. powięzie, mobilizuje do efektywniejszego działania wszystkie organy, w których się znajduje. Dodatkowo poprawia ukrwienie narządów i krążenie krwi w naczyniach krwionośnych.

Osteopatia kranialna wykorzystuje delikatną manipulację i ucisk w obszarze czaszki, klatki piersiowej, miednicy, kości krzyżowej, aby rozluźnić struktury łącznotkankowe, których napięcie może powodować wielorakie kłopoty zdrowotne.
Dzięki terapii czaszkowo-krzyżowej następuje poprawa w obrębie układu oddechowego, nerwowego oraz krążeniowego, a także powraca naturalna siła samouzdrawiająca organizm.

Teoretyczne podstawy

Idea terapii TCK opiera się na znajomości ludzkiej anatomii, fizjologii oraz obserwacji terapeutycznych. Ma na celu zarówno diagnostykę, jak i poprawę stanu zdrowia, a podejście holistyczne pozwala na traktowanie organizmu całościowo.

Na fizjologiczny system czaszkowo – krzyżowy składają się:
– opony mózgowe i rdzeniowe
– struktury kostne, które łączą się z oponami
– inne struktury łącznotkankowe połączone z oponami
– płyn mózgowo-rdzeniowy
– wszystkie struktury związane z produkcją i resorpcją płynu mózgowo – rdzeniowego.

System czaszkowo – krzyżowy wpływa na następujące układy:
1. układ nerwowy
2. układ mięśniowo-kostny
3. układ krążenia
4. układ limfatyczny
5. układ endokrynny
6. układ oddechowy.

Problem związany z systemem czaszkowo – krzyżowym ma wpływ na poszczególne układy i na odwrót. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i skuteczne leczenie, aby przywrócić organizmowi zdrową równowagę.

Komu może pomóc terapia czaszkowo – krzyżowa?

Przede wszystkim osoby, które borykają się z problemami takimi jak:
– psychozy
– autyzm
– kłopoty z koncentracją
– zaburzenia osobowości
– nadpobudliwość dzieci i dorosłych
– stres
– dysleksja
– bóle i zawroty głowy
– migreny
– kłopoty ze wzrokiem i słuchem
– nawracające zapalenia uszu u dzieci
– zapalenia zatok
– napięcia
– bóle i zwichnięcie stawu skroniowo – żuchwowego
– wady wymowy
– wady zgryzu
– zgrzytanie zębami
– bóle kręgosłupa i pleców
– zapalenie korzonków
– rwa kulszowa
-skolioza
– urazy powypadkowe.

Ponadto, terapia ta może wspomóc pogłębienie oddechu u astmatyków, zniwelować napięciowe bóle brzucha, leczenie choroby Meniera, poprawę krążenia, pracę układu limfatycznego oraz likwidację urazów okołoporodowych.


[1] Bożena Przyjemska, Terapia czaszkowo-krzyżowa, Białystok 2012, s. 12-16

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x