Post sponsorowany

Tabletka „dzień po” jest to awaryjna antykoncepcja po stosunku bez zabezpieczenia, która ma nas uchronić przed niechcianą ciążą.

Tabletka ma za zadanie opóźnić owulację i utrudnić zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej szyjki macicy. Tabletka ta nie jest w stanie przerwać ciąży, nie jest tabletką wczesnoporonną , dodatkowo badania potwierdzają, że nawet jeśli przyjmiemy tabletkę podczas ciąży nie zaszkodzi ona w żaden sposób dziecku.

Tabletka dzień po powstała, aby zapobiec zajściu w ciążę w sytuacjach nagłych. Np. gdy pękła prezerwatywa podczas stosunku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu lub gdy inne formy antykoncepcji zawiodły. W Polsce można dostać 2 rodzaje tabletek „po”. Oba środki można kupić jedynie na receptę. Są to tabletki Escapelle oraz EllaOne.

Escapelle zawiera lewonogestrel. Tabletkę powinno się zażyć do 72 godzin (3 dni) od odbycia stosunku, natomiast EllaOne zawierają octan uliprystalu i należy je zażyć w ciągu 120 godzin (5 dni) od zbliżenia.

Jak działają tabletki „dzień po”?

Wpływ na działanie tabletki ma na to w jakiej fazie cyklu jest kobieta. Jeśli jest przed owulacją tabletka hamuje ją, natomiast jeśli kobieta zażyje ją po owulacji, tabletka będzie tylko utrudniała zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, dlatego skuteczność tabletki po owulacji jest o wiele mniejsza a czasem zerowa. Gdy już dojdzie do zapłodnienia tabletka „po” nie ma na nią żadnego wpływu.

Tabletka „72 po”

Ważne jest, aby tabletkę zażyć jak najszybciej. W tym przypadku czas jest na wagę złota. Największą skuteczność tabletki po mają do 24 godzin od odbytego stosunku. U kobiet z nadwagą szanse na zadziałanie tabletki „po’ są mniejsze.

Tabletka EllaOne niestety zmniejsza działanie stosowanej do tej pory antykoncepcji, dlatego po zażyciu EllaOne należy odstawić na ją na 5 dni. Tabletka Escapelle nie ma takiego działania, dlatego gdy jednorazowo zapomni się o zażyciu antykoncepcji można przyjąć Escapelle.

Escapelle mogą stosować kobiety w trakcie laktacji, gdy:

 • Kobieta już nie karmi piersią regularnie co 3 godziny
 • Gdy dodatkowo przy karmieniu piersią zostało wprowadzone mleko zastępcze
 • Gdy kobieta zapomni zażyć tabletkę antykoncepcyjną
 • W przypadku zapomnienia o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej należy jak najszybciej przyjąć tabletkę Escapelle a następnego dnia wrócić do stosowanej normalnie antykoncepcji.
 • Tabletki 72 po i 120 po są antykoncepcją awaryjną, nie mogą być stosowane jako regularna forma antykoncepcji.

Skutki uboczne stosowania tabletek „po” :

 • Nudności i wymioty
 • Ból głowy
 • Tkliwość piersi
 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Zaburzenie cyklu miesiączkowego
 • Ból brzucha w czasie cyklu miesiączkowego
 • Możliwe reakcje alergiczne np. świąd, pokrzywka, obrzęk twarzy

W Polsce od kwietnia 2015 roku można było dostać te środki bez recepty, jednak 23 lutego 2017 roku Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził, że tabletki znów powinny być wydawane wyłącznie na receptę.

Więcej o Tabletce Dzień Po dowiesz się tutaj

Tabletki wczesnoporonne – Tabletki wczesnoporonne są w Polsce nielegalne. Działają one tak, że usuwają już zagnieżdżony w błonie śluzowej zarodek. Najbardziej znaną tabletką wczesnoporonną jest Mifegyne, w Polsce jest całkowicie zakazana, ponieważ prowadzi do poronienia.

 

Źródło: EllaOne, Drugs.com, dostęp: 28.01.2020

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x