Ostropest plamisty to ogólnodostępna roślina lecznicza, której drogocenne właściwości były znane i doceniane już w starożytności. Obecnie jest ona stosowana w wielu częściach świata na różnego rodzaju dolegliwości. W dobie ciągłego stresu i pośpiechu jest on szczególnie cenny, jako że jest jednym z najlepszych środków przeznaczonych do przeprowadzenia detoksykacji organizmu.

Zaobserwowano, że oset (bo tak potocznie nazywa się roślinę) chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu, a także neutralizuje stany zapalne na tle cukrzycowym. Stosuje się go także w leczeniu WZW typu A, B i C. Jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce, a jego dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena. Sprawdź, jak stosować ostropest plamisty oraz jakie jest jego zastosowanie.

Działanie i właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina zaliczana do rodziny astrowatych, którą można spotkać głównie w Europie i Ameryce Północnej. Na rynku znaleźć możemy oset w wielu różnych postaciach, takich jak kapsułki, tabletki czy nawet drażetki. Pamiętajmy jednak o tym, że wszystkie suplementy diety wzbogacane są o substancje dodatkowe, które niekoniecznie są pożądane przez nasz organizm. Będzie on nam dużo bardziej wdzięczny, jeśli zaserwujemy mu odpowiednią dawkę ostropestu w czystej postaci. Dlatego właśnie powinniśmy sięgać po olej z ostropestu lub ostropest plamisty mielony, który jest bardziej skuteczny aniżeli wszelkie jego przemiany.

Dla osób zainteresowanych kupnem warto wspomnieć o cenie tego cuda. Cena ostropestu plamistego w ilości 100g nasion wynosi około 5 złotych, natomiast olej z ostropestu to wydatek rzędu 10 złotych za 100ml.

Ostropest a wątroba

Roślina posiada mnóstwo cennych dla organizmu właściwości, a jej zastosowanie nie kończy się tylko na wątrobie, choć to na niej chcemy się w tej chwili skupić. Ostropest plamisty doskonale sprawdza się przy leczeniu toksyczno-metabolicznych uszkodzeń wątroby, które powstały na skutek działania różnego rodzaju czynników toksycznych. Ochronie podlegają przede wszystkim nerki i miąższ wątroby. Lekarze często zalecają terapię opartą na przyjmowaniu ostropestu plamistego przez osoby, u których wystąpiły choroby wywołane alkoholizmem lub schorzenia woreczka żółciowego. Ostropest plamisty łagodzi również skutki uboczne farmakoterapii.

Na co jeszcze pomoże ostropest?

Jak już zostało wyżej powiedziane, na spożywaniu ostropestu plamistego najwięcej zyskuje wątroba, i najczęściej przy problemach z tym właśnie organem się go stosuje. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza przede wszystkim sylimarynie, która jest kompleksem flawonolignanów pochodzenia roślinnego, jaki pozyskuje się z owoców rośliny.

To wspomniana sylimaryna chroni naszą wątrobę przez szkodliwym działaniem związków toksycznych i uaktywnia zdolności regeneracyjne, dzięki stabilizacji błon komórkowych hepatocytów wątrobowych. Na podstawie sylimaryny tworzy się leki na osłonę wątroby np. przy antybiotykoterapii. Flawonoidy wykazują działanie ochronne, oczyszczające i odtruwające wątrobę, dlatego wykorzystuje się je w leczeniu marskości wątroby, zwyrodnienia tłuszczowego czy zatrucia grzybami.

Poprawa koncentracji i pamięci

O magicznym działaniu zioła na wątrobę już wiemy, warto jednak wspomnieć również o tym, że oset poprawia koncentrację i pamięć. Po ostropest plamisty chętnie sięgają także kobiety zmagające się z endometriozą i przedłużonym miesiączkowaniem. Jego cudowne właściwości doceniają osoby miewające problemy z trawieniem, u których występują wzdęcia, krwawienie z jelita grubego lub występują żylaki odbytu. Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że regularne przyjmowanie ostropestu przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo roślina skutecznie wzmacnia naczynia włosowate, co korzystnie wpływa na nasz układ krwionośny.

Ostropest plamisty – jak stosować?

Najczęściej spotykaną formą na rynku jest ziarno ostropestu plamistego. Może być ono dodatkiem do pieczywa, ale też samodzielnie możemy stosować go jako składnik sałatek, kanapek lub past. Popularność zyskała także zmielona postać rośliny. Ostropest plamisty mielony można dodać do sałatki, owsianki czy innej wybranej przez nas potrawy. Ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia, a eksperymentowanie w kuchni może skutkować stworzeniem smacznej potrawy. Dobrze jest zapoznać się z aktualną piramidą żywienia (znajdziesz ją np. tutaj: https://diagnozujmy.pl/nowa-piramida-zywienia-2016/) i łączyć ostropest plamisty z najzdrowszymi dla organizmu produktami. Takim sposobem zapewnimy sobie nie tylko zdrowie, ale także ładny wygląd.

Przeciwwskazania w stosowaniu ostropestu

Wydawać by się mogło, że skoro dotychczas przeprowadzone badania nie wykazały toksyczności rośliny, to można ją przyjmować bez opamiętania. Niestety poprzez spożywanie za dużych dawek możemy wyrządzić sobie krzywdę, dlatego w stosowaniu rośliny trzeba zachować ostrożność. Zioła na wątrobę mogą wspomóc funkcjonowanie organizmu, ale spożywane w nieodpowiednich ilościach mogą mu zaszkodzić.

Ostrożność przy cukrzycy

Ze szczególną ostrożnością do stosowania ostropestu plamistego powinny podchodzić osoby chorujące na cukrzycę, jako że roślina wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną powinny przedyskutować kwestię spożywania rośliny ze swoim lekarzem prowadzącym, gdyż może ona obniżać skuteczność zażywanych przez nie tabletek antykoncepcyjnych. Osoby u których występuje niedrożność dróg żółciowych muszą całkowicie zrezygnować ze stosowania osetu, podobnie jak kobiety w ciąży i karmiące piersią. Należy pamiętać, że roślina wykazuje działanie przeczyszczające, dlatego nie przesadzajmy z jej jednorazowo spożywaną ilością.

Chcesz dodatkowo wspomóc działanie swojej wątroby?Poznaj Pau D’arco – naturalny suplement diety, który dobroczynnie działa na wątrobę, a także wzmacnia organizm!

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x