Jedyną obecnie znaną w stu procentach skuteczną metodą leczenia zaćmy jej operacyjne usunięcie przez lekarza chirurga.
Niestety, na taki zabieg, refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, można czekać nawet kilka lat. Ostatnio jednak nadzieją dla chorych pacjentów stała się wieść o wynalezieniu innowacyjnych kropli, które miałyby skutecznie pomóc w leczeniu zaćmy. Nie są to jednak potwierdzone informacje. Leczeniem farmakologicznym bowiem można jedynie spowolnić proces rozwoju katarakty, a nie całkowicie usunąć zmiany chorobowe.
Przyczyny i objawy choroby
Katarakta jest jedną z najczęstszych chorób degeneracyjnych oczu. Pojawia się głównie u osób w starszym wieku. Zaćma jest mętnieniem soczewki. Z wiekiem staje się ona grubsza, mniej elastyczna i bardziej podatna na uszkodzenia różnego pochodzenia. Drugą spotykaną odmianą tej przypadłości jest zaćma wrodzona, powstająca na skutek zaburzeń rozwoju oka w życiu płodowym.
Tutaj przyczyną mogą być choroby wirusowe matki w okresie ciąży, a także uwarunkowane genetycznie (zaćma może być bowiem dziedziczna). Choroba ta może być także następstwem przebytych chorób oka, na przykład jaskry czy odwarstwienia siatkówki. Zmętnienie soczewki może pojawić się też także w przebiegu takich chorób jak cukrzyca czy niedoczynność przytarczycy.
Pierwszym zauważalnym symptomem choroby soczewki jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Chorzy mają wrażenie, jakby patrzyli przez przybrudzoną szybę, mają chęć ciągłego pocierania oczu, by pozbyć się tego odczucia. Cechą charakterystyczną dla zaćmy jest również brak wrażliwości na barwy. Co więcej, nieleczona katarakta może doprowadzić do trwałej utraty wzroku, a nawet zaniku gałki ocznej.
Leczenie zaćmy
Krople do oczu na zaćmę mogą jedynie spowolnić rozwój choroby. Leczenie farmakologiczne zaćmy nie gwarantuje jej cofnięcia. Stosuje się je głównie w przypadku zaćmy starczej korowej. Na inne postaci tej choroby mogą oddziaływać nieco słabiej. Takie leki mogą być stosowane przez wiele miesięcy. W początkowej fazie zaćmy krople takie przynoszą zdecydowaną poprawę wzroku, lecz wówczas nie należy ich odstawiać, a stosować dalej – zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.
Często słyszy się o innowacyjnych kroplach do oczu o właściwościach rozpuszczających zaćmę. W ich składzie ma znaleźć się roztwór lanosterolu, który będzie miał wpływ na regenerację soczewki. Obecnie naukowcy nadal pracują nad udoskonalaniem preparatu. Jeśli okaże się on rzeczywiście skuteczny i bezpieczny dla zdrowia ludzi, ma ukazać się na rynku farmaceutycznym już za około 5 lat.
Do tego jednak czasu najskuteczniejszą formą leczenia pozostaje fakoemulsyfikacja, czyli operacyjny zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i wymiany na nową sztuczną.
Sprawdź, jak przebiega zabieg leczenia zaćmy: https://kardiotel.pl/operacja-zacmy