Post sponsorowany

Omega 3 to kwasy tłuszczowe, które uznawane są za jeden z najbardziej wartościowych składników diety. Nie ma chyba bardziej gruntownie przebadanych tłuszczów i ich wpływu na zdrowie. Okazuje się bowiem, że kwasy omega 3 stanowią kluczowy element profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych, a także wspomagają codzienne funkcjonowanie organizmu. Kwasy tłuszczowe omega 3 są potrzebne osobom w każdym wieku – o ich optymalną podaż warto zadbać już na etapie rozwoju płodowego, a następnie dostarczać kwasów omega 3 aż do wieku podeszłego. Wiemy coraz więcej o prozdrowotnych właściwościach kwasów omega 3, a jednocześnie większość z nas dostarcza za mało tych cennych tłuszczów. Z czego wynika ten paradoks? I jak zadbać o odpowiednią podaż omega 3?

Omega 3 – tłuszcze do zadań specjalnych

Przez wiele lat tłuszcze uznawane były za niezbyt zdrowy składnik diety. Obwinialiśmy tłuszcze za występowanie nadwagi czy chorób układu sercowo – naczyniowego. Ostatnie lata pokazały jednak, że tłuszcze są bardzo pożądanym składnikiem diety, niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego i immunologicznego, serca czy mózgu. A najzdrowsze okazują się być kwasy tłuszczowe omega 3, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu omega 3 ograniczają rozwój procesów zapalnych, alergii, chorób autoimmunologicznych. Ponadto kwasy omega 3 wspomagają pracę serca, ograniczając rozwój zmian miażdżycowych oraz powikłań miażdżycy. Suplementacja kwasami omega 3 jest z powodzeniem stosowana u pacjentów po przebytym zawale serca w celu wspomagania regeneracji mięśnia sercowego.

Omega 3 są niezbędne w procesie syntezy hormonów steroidowych, ponadto warunkują prawidłową pracę układu nerwowego. Coraz więcej mówi się także o znaczącym udziale kwasów omega 3 w profilaktyce antynowotworowej. I wreszcie – kwasy omega 3 działają zbawiennie na nasz wygląd, dbając o nienaganną kondycję skóry, włosów i paznokci.

Ile kwasów omega 3 potrzebujemy?

Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega 3 dla osoby dorosłej wynosi około 1,5 – 2 g. Szczególnie ważne jest dostarczenie kwasu DHA i EPA, mniejsze znaczenie dla zdrowia ma kwas omega 3 ALA. Naturalne źródła kwasów omega 3 to przede wszystkim ryby morskie. Spożycie ryb jest jednak niewystarczające, na co wpływ ma wysoka cena ryb dobrej jakości, ograniczona ich dostępność oraz obawy związane z zanieczyszczeniem ryb metalami ciężkimi. Mniej wartościowe źródła kwasów omega 3 to oleje roślinne nierafinowane, awokado, orzechy czy nasiona chia. Aby mieć pewność, że nasza dieta nie jest niedoborowa w kwasy omega 3, warto jest sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety.

Najwygodniejszą formą suplementu z kwasami omega 3 są kapsułki – takie znaleźć można w ofercie marki Cheers. Stosując tran uwzględnić należy nietrwałość tego typu preparatu i konieczność przechowywania go w zacienionym miejscu, ponadto mało kto dobrze znosi charakterystyczny rybi posmak towarzyszący spożywaniu tranu. Natomiast stosując kapsułki Cheers dostarczasz wysokich dawek kwasów omega 3, które możesz łatwo zażyć w dowolnym momencie. Kwasy omega 3 Cheers pozyskiwane są z wyselekcjonowanego, oczyszczonego oleju rybiego, ponadto dzięki formule clean label możesz mieć pewność, że nie znajdziesz w tym suplemencie diety żadnych syntetycznych dodatków.

 

Autor: Joanna Łysak / CHEERS

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x