Krążą różne opinie na jej temat. Czy kawa jest zdrowa? Jakie właściwości zdrowotne ma kawa i czy warto ją pić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czy kawa uzależnia?
W powszechnej opinii popularny jest pogląd, że kawa jest silnie uzależniająca. Pomimo pozytywnego oddziaływania kawy na nasz organizm, to stwierdzenie jest nieprawdą. Kawa nie jest silnie uzależniająca. Faktem jest, że po odstawieniu kofeiny nasz organizm będzie się jej domagał, bo picie kawy może stać się nawykiem, którym rozpoczynamy dzień. Może się nawet zdarzyć, że nasz organizm będzie reagował na jej brak w określony sposób – bólem głowy, znużeniem, rozdrażnieniem, niepokojem czy nawet problemami z koncentracją. Jednakże wymienione objawy nie będą utrzymywać się długo, ustaną w krótkim czasie. Uzależnienie od kawy można więc porównać do uzależnienia od ulubionego sportu.
Czy picie dużej ilości kawy powoduje efektywniejszą pracę?
Umiarkowana zalecana dawka kofeiny na dobę to 300 mg, czyli mniej więcej 3-4 filiżanki. Źródłem kofeiny jest nie tylko kawa. Kofeinę zawiera również herbata czy niektóre napoje gazowane i energetyczne. Spożywanie dużej dawki kawy może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Na każdego kofeina może działać w inny sposób. Niekoniecznie musi wpływać na efektywność naszej pracy.
Zbyt częste picie kawy może powodować uczucie lęku, niepokoju, poddenerwowania, rozdrażnienia, trudności z koncentracją i pamięcią. Warto wiedzieć, że każdy z nas ma indywidualne, uwarunkowane genetycznie zapotrzebowanie na kofeinę zawartą w kawie. Niektórym do efektywniejszej pracy potrzebne będą 3 filiżanki kawy a innym tylko jedna.
Czy kawa pobudza i poprawia koncentrację?
Kawa i zawarta w niej kofeina wpływają na koncentrację i spostrzegawczość. Jest zalecana osobom, które wykonują na co dzień monotonne czynności, aby zwiększyć reakcję na bodźce. Kofeina blokuje receptory adenozyny, neuroprzekaźnika informującego mózg o potrzebie snu. Ponadto zwiększa wydzielanie innych ważnych hormonów w mózgu, takich jak dopamina, serotonina, adrenalina, noradrenalina i acetylocholina. Prawdą jest, że filiżanka kawy poprawia samopoczucie i nasila odczucie przyjemności. Kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia.
Kawa z mlekiem czy czarna?
Badania naukowe dowiodły, że spożywanie dużej ilości kawy wypłukuje z organizmu dwa ważne pierwiastki: wapń i magnez. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, budują tkankę kostną i biorą udział w przewodnictwie nerwowym aktywując wiele enzymów. Magnez działa przeciwstresowo, aktywuje mózg i spowalnia procesy starzenia się organizmu. Tylko umiarkowane picie kawy i prawidłowe odżywianie pozwoli nam uniknąć osteoporozy. Jeśli kawa to nasz ulubiony napój i stale ją spożywamy – warto wtedy dodać do niej dwie łyżki mleka kokosowego.
Czy picie kawy zwiększa ryzyko chorób nowotworowych i chorób układu krążenia?
U osób wrażliwych na działanie kawy zaobserwowano wzrost ciśnienia tętniczego, podobnego do wzrostu towarzyszącego niewielkiemu wysiłkowi fizycznemu. Nie potwierdzono żadnymi badaniami naukowymi związku między piciem kawy a zwiększonym ryzykiem zachorowalności na choroby nowotworowe czy choroby krążenia. Jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze konieczne jest skonsultowanie z lekarzem zalecanej dziennej dawki kofeiny.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące picia kawy.
Pij kawę na zdrowie, ale z umiarem.
_____________________________________
- Pflegel P., Czy picie kawy szkodzi? Fakty i mity o kawie, http://www.menshealth.pl/zdrowie/Czy-picie-kawy-szkodzi-Fakty-i-mity-o-kawie,5343,1 (dostęp: 12.005.2017).
- Grabowska A., Kofeina – prawdy i mity. Co warto wiedzieć o kofeinie?, http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/kofeina-prawdy-i-mity-co-warto-wiedziec-o-kofeinie_42678.html (dostęp: 12.005.2017).
- Kawa. Prawda i fałsz, “Moda na zdrowie” 2016, nr 10, s. 22-23.