Hemoroidy, nazywane też żylakami, guzkami krwawniczymi i krwawnicami – to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wstydliwych chorób, która dotyczy co drugiego Polaka. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak:

  • krwawienie z odbytu,
  • świąt w odbycie,
  • wypadanie guzków krwawniczych

czy po prostu zaczniesz odczuwać ból nie tylko podczas wypróżnień to znak, że problem hemoroidów dotyczy również i Ciebie. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wizyty u proktologa. Pamiętaj, że nie ma się czego wstydzić. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większa jest szansa, że pozbędziesz się żylaków przy pomocy wyłącznie domowych sposobów.

W innym wypadku nie obejdzie się bez zabiegu chirurgicznego. Naturalne sposoby leczenia są skuteczne jedynie w pierwszych stadiach rozwoju choroby, później wyłącznie wspomagają zwalczanie hemoroidów. Czym właściwie są choroby odbytu i jak sobie z nimi radzić?

Hemoroidy, żylaki odbytu – czyli co to dokładnie jest?

Guzki krwawnicze to coś, co ma każdy z nas. Wypełnione krwią poduszeczki umiejscowione są podśluzówkowo w dolnej części odbytnicy, a także w kanale odbytu. Ich głównym zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu oraz wspólnie z mięśniem zwieracza, kontrolowanie procesu wydalania. W momencie, gdy pojawia się impuls nerwowy, który odczuwamy jako parcie, guzki te opróżniane są z krwi, ułatwiając tym samym oddanie kału.

Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy guzki te są mocno rozciągnięte, zbierają się w nich za duże zasoby krwi lub nie opróżniają się one z niej do końca. W zależności od położenia możemy wyróżnić zarówno żylaki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te drugie zostały przed chwilą opisane, dlatego dodamy tylko, że żylaki wewnętrzne pozbawione są unerwienia bólowego, dlatego ich rozwojowi rzadko kiedy towarzyszy ból, co oczywiście utrudnia rozpoznanie schorzenia przez chorego i wyraźnie odróżnia je od żylaków zewnętrznych. Co najważniejsze, guzki krwawnicze ma każdy z nas, a żylaki odbytu tylko niektórzy. Ich powstawaniu sprzyja pozycja siedząca, w jakiej długo pozostajemy w domu lub pracy.

Objawy hemoroidów

Jednym z pierwszych symptomów sygnalizujących problem jest świąd odbytu i jego okolic. Dokuczliwe swędzenie często jest przez pacjentów bagatelizowane, co oczywiście opóźnia wizytę u lekarza. A jak wiemy, szybkie rozpoznanie żylaków przyczynia się do ich bezzwłocznego wyleczenia. Swędzeniu często towarzyszy niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry wokół odbytu. Może pojawić się także sączenie wydzieliny.

Chorzy czasami mogą mieć wrażenie niepełnego wypróżnienia, co skłania ich do zwiększenia parcia, i tym samym przyczynia się do powiększenia hemoroidów. Później z kolei może pojawić się krwawienie z odbytu w czasie defekacji. Pojawia się świeża, czerwona krew w kale lub możemy dostrzec jej ślady na papierze toaletowym. Może się też zdarzyć, że wystąpi naprawdę intensywne krwawienie, niestety i takie objawy są przez ludzi lekceważone, przez co robią sobie oni krzywdę samym sobie.

W końcowych stadiach choroby może dojść do wypadania guzka, co da się wyczuć w bliskiej okolicy odbytu. O ile na początku sam z siebie wróci na miejsce, to potem trzeba będzie mu pomóc, gdyż w przeciwnym razie może pojawić się obrzęk lub zakrzepica.

Przyczyny hemoroidów

Są one bardzo rozległe i niezależne od wieku. Jak już zostało wcześniej powiedziane, ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, dlatego ten wstydliwy problem często występuje u urzędników, pracowników korporacji czy zawodowych kierowców. Nie tylko mała aktywność fizyczna przyczynia się do powstania żylaków, bo często dokuczają one nawet kolarzom i osobom jeżdżącym konno. Przyczyną może być także zła dieta. Mogłoby się wydawać, że nasz układ trawienny doskonale radzi sobie ze wszystkim, co do niego trafia. Niestety tak nie jest. Niewystarczająca ilość błonnika i niewielka ilość płynów zmuszają jelita do większej pracy, co często powoduje zaparcia.

Zdarza się, że na żylaki odbytu chorują kobiety w ciąży, gdyż sprzyjają temu zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Dodatkowo regularnie rosnący płód może zacząć uciskać na układ żylny, co utrudnia swobodny odpływ krwi. W czasie porodu, gdy kobieta zmuszona jest do silnego parcia, guzki mogą się powiększyć. W przypadku kobiet ciężarnych jest jednak nieco inaczej, niż w przypadku innych pacjentów, gdyż zaraz po porodzie hemoroidy mogą samoistnie się cofnąć, co nie będzie wymagało leczenia.

Za podstawowe przyczyny powstawania żylaków odbytu można uznać także regularne stosowanie sporych ilości środków przeczyszczających, biegunki, zaparcia, seks analny, choroby wątrobowe, a nawet nadciśnienie. Na chorobę nieco częściej niż młodzi mogą uskarżać się osoby w zaawansowanym wieku, gdyż wraz z wiekiem zanika tkanka łączna, która odpowiada za właściwe przymocowanie znajdujących się w odbycie hemoroidów.

Leczenie hemoroidów – domowe sposoby

Ta część przeznaczona jest wyłącznie dla osób, u których choroba występuje dopiero w początkowych stadiach i można spróbować zwalczyć ją przy pomocy domowych sposobów walki z hemoroidami. Najpopularniejsze wśród zainteresowanych są nasiadówki, czyli ziołowe kąpiele w letniej wodzie. Pomoże wywar z rumianku, kory dębu lub mieszanki ziołowej z szałwii, rdestu i kory kasztanowca.

Skutecznym sposobem na ukojenie bólu jest okład z kostek lodu. Zawinięte w chusteczkę i przyłożone do obolałego miejsca przyniosą ulgę zanim się obejrzysz. Okłady możesz wykonywać także z wilgotnej torebki herbaty, gdyż właściwości znajdujących się w niej liści wykazują działanie przeciwzapalne.

Pomocne może okazać się również częste przemywanie okolic odbytu wacikiem nasączonym wyciągiem z rumianku lub aloesu. Dotknięty chorobą musi zmienić sposób odżywiania i dotychczasowy styl życia. Codzienna gimnastyka czy długi spacer mogą jedynie pomóc. Tabletki, maści i czopki na hemoroidy to produkty, których stosowanie powinniśmy koniecznie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Pamiętaj, że choroby odbytu to powszechny problem i w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większa szansa na szybkie wyleczenie. Leczenie hemoroidów powinno rozpocząć się zaraz po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby, gdyż tylko wtedy mamy szansę na sukces.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x