Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na przeziębienia i grypy. Jesteśmy wtedy bardziej niż zwykle podatni na działanie różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Często wiąże się to z koniecznością zażywania antybiotyków. Niestety, te oprócz leczniczym działaniem mogą poważnie nadwyrężyć nasz organizm. Warto go wspomagać stosując probiotyki.
Probiotyki – dobre bakterie
Probiotyki to szczepy tzw. dobrych bakterii. O ile kampanie społeczne zmieniły już stereotyp o szkodliwości bakterii ogólnie, to wciąż nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego czemu właściwie one służą. A reprezentują szerokie spektrum działania dla naszego organizmu, od poprawy odporności, poprzez łagodzenie nietolerancji laktozy aż po wspomaganie funkcjonowania oraz leczenia całego układu trawiennego. Jednak ich najważniejsze i najbardziej spektakularne działanie skupia się wokół wspierania równowagi bakteryjnej w jelitach.
Równowaga bakteryjna jelit podczas antybiotykoterapii
Antybiotykoterapia polega na zwalczaniu bakterii, które wywołały w organizmie chorobę. Niestety, antybiotyki nie są ukierunkowane na niszczenie jedynie tych szkodliwych bakterii, znacząco wpływają na zmniejszenie ilości także tych dobrych. Prowadzi to do zaburzenia równowagi bakteryjnej w jelitach, która jest niezwykle ważna ze względu na hamowanie nadmiernego rozrostu szkodliwych bakterii, które dostają się do organizmu wraz z pożywieniem i w konsekwencji jego trawienia. Oznacza to, że jelita wypłukane ze szczepów dobrych bakterii nie są w stanie neutralizować działania szkodliwych bakterii, które niekontrolowane namnażają się i produkują substancje toksyczne dla naszego organizmu, co prowadzi do zaburzenia całej homeostazy. O dokładnych skutkach antybiotykoterapii można przeczytać tutaj: http://wybieramprobiotyk.pl/2018/06/07/dlaczego-probiotyki-sa-tak-wazne-dla-zdrowia/
Probiotyki – dla kogo i dlaczego są ważne
Probiotyki służą odbudowie równowagi jelitowej po antybiotykoterapii chroniąc organizm przed konsekwencjami opisanymi powyżej. Ich stosowanie jest dopuszczalne w każdym wieku, także w przypadku dzieci, jednak nie należy stosować probiotyków na własną rękę. Probiotyki zawierają odmienne szczepy bakterii, które są dedykowane innym potrzebom. Warto też pamiętać, że pomimo dobroczynnego działania, stosując probiotyki nierozważnie można doprowadzić do rozregulowania mikroflory jelitowej. Zdrowe osoby powinny po nie sięgać głównie w trakcie trwania antybiotykoterapii, a na co dzień wspomagać swoje jelita spożywając jogurty, czy kiszonki, które także zawierają naturalne probiotyki w umiarkowanych ilościach.