Gdy nasz organizm oraz całe dotychczasowe życie zostaje zawładnięte przez alkohol warto szukać pomocy w specjalistycznych placówkach medycznych, które nie tylko zajmą się kondycją psychiczną osoby uzależnionej, ale także po wykonaniu szeregu badań pomogą uporać się z zespołem odstawiennym.

 

Stopniowy powrót do życia bez nałogu zapewnia zastosowanie zabiegu zwanego wszywką alkoholową, dzięki której do organizmu przedostają się specjalistyczne leki takie jak Disulfiram, Esperal czy Naltrekson.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Zabieg zwany wszywką alkoholową jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. Wykonuje się go po szeregu kompleksowych badań oraz m.in. tygodniowym okresie bez spożywania alkoholu, co oznacza, że wymaga on od pacjenta zgody na podjęcie leczenia, tym bardziej, że wszywki alkoholowej nie można usunąć samodzielnie, a picie alkoholu w czasie działania medykamentów wiążę się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega na umieszczeniu implantu pod skórą i zaaplikowaniu w nim leków odstawiennych.

Wszywka alkoholowa – gdzie się wszywa?

Aby zapewnić pacjentom jak największy komfort, wszywkę alkoholową umieszcza się w miejscu niewidocznym, najczęściej w rejonie łopatki lub pośladków. Jej wydłubanie jest całkowicie niemożliwe, więc leczenie z użyciem wszywki alkoholowej jest o wiele bardziej skuteczne niż aplikacja leków doustna lub za pomocą zastrzyków.

Często już sama świadomość nieodwracalności decyzji założenia wszywki ma dobre konsekwencje w drodze ku trzeźwości.

Jak działa wszywka alkoholowa i przez jaki okres czasu?

Wprowadzone za pomocą implantu leki odstawienne mają za zadanie zniwelować tzw. głód alkoholowy oraz objawy mu towarzyszące takie jak: drżenie rąk, nudności, zaburzenia świadomości czy halucynacje. Leki zaaplikowane za pomocą wszywki alkoholowej mają na celu wyrównanie niedoborów wodno-elektrolitowych powstałych w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu.

Co istotne, nowoczesne leki działają na osoby w każdym stadium uzależnienia, choć najlepsze rokowania występują u osób, które szybciej trafiły pod opiekę specjalistów.

Leki podawane seriami działają przez okres około jednego roku, choć ten czas zależy od wielu czynników. Warto wspomnieć, że przez całe leczenie pacjent powinien być pod ścisłą kontrolą lekarza, a powodzenie leczenia wymaga dostosowania się restrykcyjnych zasad, w tym najważniejszej, czyli całkowitej abstynencji.

Jaki jest koszt założenia implantu?

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje wszywka alkoholowa, a odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Ceny wahają się pomiędzy 700-2000 zł, często pacjent wymaga także kuracji oczyszczającej, czyli tzw. detoksu, a także odbycia równolegle terapii grupowej lub indywidualnej. Często bez „przepracowania” problemu nie jest łatwo zachować abstynencję po usunięciu wszywki, a przecież taki jest ostateczny cel podjęcia kuracji i wiele pacjentów udaje się go zrealizować.

Gdzie zrobić wszywkę alkoholową?

Warto przed założeniem wszywki upewnić się, że gabinet do którego trafiliśmy posiada odpowiednie pozwolenia oraz certyfikaty uprawniające do wykonywania zabiegu zaszycia alkoholowego. Należy wybierać gabinety, które cieszą się dobrymi opiniami oraz przez dłuższy czas zajmują się leczeniem farmakologicznym alkoholizmu, tak jak placówka medyczna Insertmed, której lekarze oferują także opiekę psychologiczną, a także prawną, kompleksowo otaczając opieką pacjenta i jego bliskich, a także w kontakcie telefonicznym lub za pomocą maila wyjaśniają co to jest wszywka alkoholowa i w jakie ma działanie.

Alkoholizm to jeden z największych problemów w naszym kraju, który dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, osoby zamożne i te z nizin społecznych, nieletnie, a także w podeszłym wieku. Ponieważ dotyka prawie każdą rodzinę (w dalszej lub bliższej konotacji) warto wiedzieć jak działa wszywka alkoholowa i gdzie szukać pomocy.

Jeśli Ty sam zdałeś sobie sprawę, że alkohol zawładnął Twoim życiem warto zaufać nowoczesnej terapii antyalkoholowej w której przodują takie placówki jak chociaż wspomniany wyżej Insertmed.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x