Atopowe zapalenie skóry jest dla wielu osób przypadłością, z którą walka nie ma końca. Mimo że odnotowuje się wzrost liczby zachorowań na atopowe zapalenie skóry, to nadal jest to wstydliwa dolegliwość, o której mało się mówi. Przez niewiedzę wiele osób nie ma nawet pojęcia, że cierpi na taki rodzaj schorzenia, a zabiegi, na jakie się decydują takie osoby, często zaostrzają objawy AZS.

Czy istnieją jakieś sposoby na to, by raz na zawsze pozbyć się tej choroby, która ma tendencje do nawracania? A może są jakieś czynniki, które wpływają na wzrost ryzyka zachorowania na atopowe zapalenie skóry, a my możemy ich unikać?

Atopowe zapalenie skóry – czym tak naprawdę jest

Atopowe zapalenie skóry jest alergiczną chorobą przewlekłą, która atakuje naszą skórę pod wpływem różnych czynników. Bywa tak, że objawy atopowego zapalenia skóry znikają na jakiś czas, co jest inaczej zwane remisją choroby. Przez ten czas może nam się wydawać, że zdołaliśmy się wyleczyć i nasza walka z chorobą jest zakończona sukcesem. Tak się jednak nie stało, ponieważ atopowe zapalenie skóry jest niemal niemożliwe do wyleczenia.

To, co możemy zrobić to zminimalizowanie dolegliwości, jakie powoduje ta choroba. Niestety jest to dolegliwość, która często nawraca. Wystarczy jeden impuls, który powoduje nawrót choroby, dlatego warto, jest wiedzieć, jakie są czynniki pobudzające dolegliwości związane z tą chorobą, by ich unikać i zminimalizować objawy jej nawrotów.

Inaczej była zwana wypryskiem atopowym oraz świerzbiączką. Nazwy wyraźnie wskazują, czego dotyczy choroba i jak się objawia. Najczęstszym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd, który wysusza naszą skórę i powoduje uczucie swędzenia. Atopia jest chorobą skóry, która zostaje wywołana przez jeden typ alergenu.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania atopowego zapalenia skóry, wystarczy jednak jeden z nich, by choroba się pojawiła lub nawróciła się z zaostrzonymi objawami. Do najczęściej spotykanych alergenów należą:

  • Kurz
  • Roztocza
  • Pyłki drzew
  • Pyłki traw
  • Nektar kwiatów
  • Niektóre składniki zawarte w kosmetykach i perfumach
  • Produkty spożywcze
  • Słońce
  • Sierść zwierząt.

Kto jest w grupie największego ryzyka zachorowań na atopowe zapalenie skóry?

Szacuje się, że największą grupą, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, są dzieci. Jednak AZS nieczęsto jest wyleczona, dlatego osoby, które borykały się z tą chorobą w młodym wieku, mają z nią również problemy w kolejnych latach swojego życia.

Często atopowe zapalenie skóry pojawia się u dzieci, ponieważ mają one jeszcze słabo rozwiniętą odporność i są narażone na działania alergiczne, niektórych produktów, czy innych czynników zewnętrznych. Rodzice powinni więc czuwać nad bezpieczeństwem zdrowia swoich pociech, by zminimalizować ryzyko zachorowań.

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Wiele osób się zastanawia, czy mając kontakt z osobą chorą na atopowe zapalenie skóry, mogli się zarazić. Jednak odpowiedź jest tylko jedna i dla wielu osób satysfakcjonująca. Atopowe zapalenie skory nie jest chorobą zakaźną. Istnieje jednak duże ryzyko odziedziczenia tej choroby. Ryzyko znacznie się zwiększa, kiedy to kobieta w ciąży cierpi na atopowe zapalenie skóry. Dziecko wtedy od pierwszych dni swojego życia może mieć problem z alergiczną chorobą skóry.

Jakie są przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry?

Jako przyczynę pojawiania się atopowego zapalenia skóry możemy podawać genetykę. Jednak istnieją również czynniki środowiskowe, które wywołują tę chorobę. Może się również zdarzyć, że powodem powstawania atopowego zapalenia skóry są czynniki immunologiczne oraz nieimmunologiczne. Badania wykazują jednak, że genetyka jest głównym powodem występowania tej choroby. Tak więc, jeśli jedno z rodziców, lub oboje mieli problem z atopowym zapaleniem skóry albo innego rodzaju chorobą atopową, ryzyko występowania na AZS jest ogromne.

U chorych na atopowe zapalenie skóry stwierdza się genetyczne uszkodzenia naskórka naszej skóry, w efekcie czego jest ona znacznie bardziej narażona na działanie alergenów. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry można zauważyć już od pierwszych tygodni do szóstego miesiąca życia. Badania wykazują, że osoby chore na tę przypadłość zaobserwowały u siebie objawy najpóźniej do piątego roku życia.

To właśnie u dzieci najczęściej spotyka się pierwsze symptomy atopowego zapalenia skóry, ponieważ chorobę te odziedziczają po swoich rodzicach. Jednak, kiedy choroba nie zostanie wykryta w latach młodości naszego malucha, a jej objawy pojawią się znacznie później, może to być znak, że dopiero po tym czasie skóra natrafiła na alergen. Do tego czasu była ona w stanie uśpienia i nie dawała żadnych objawów.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Jest to choroba, która u każdej osoby daje te same objawy. Są one nieprzyjemne i mogą stać się dla wielu osób powodem do wstydu. Warto wiedzieć, jakie objawy pojawiają się przy atopowym zapaleniu skóry, wykryć i leczyć tę chorobę.

  1. Swędzenie skóry to jedne z najczęstszych objawów, pojawiających się już w początkowych fazach choroby. Uczucie uporczywego swędzenia skóry, które zmusza nas do drapania, sprawia, że objawy jedynie się zaostrzają. Wydawać nam się może, że drapiąc się, damy sobie uczucie ulgi, jednak potrzeba drapania jedynie się zwiększa.
  2. Świąd obejmujący całą powierzchnię chorej skóry może stać się najbardziej uciążliwy. Nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale sprawia, że nasza skóra piecze i swędzi. Jest to często spotykany objaw atopowego zapalenia skóry.
  3. Zaczerwienienia skóry stają się widoczne przez świąd, który powoduje zmiany w kolorze i wyglądzie naszej skóry.
  4. Gródki i krostki podskórne często pojawiają się na skórze przy atopowym zapaleniu skóry. Często są one w kolorze skóry, więc możemy ich nawet nie zauważyć. Po drapaniu takich grudek możemy sprawić, że zamienią się one w zgrubienia na skórze, które będą przypominały łuski.
  5. Suchość skóry najczęściej jest przyczyną swędzenia i drapania skóry. Przez drapanie staje się ona wysuszona, twarda i gruba.
  6. Rany na skórze są niestety często spowodowane przed uczucie swędzenia i świąd. Wiele osób uporczywie drapie obszar chorej skóry, raniąc ja i przerywając. Staje się ona wtedy jeszcze bardziej narażona na alergeny i infekcje.

Etapy atopowego zapalenia skóry

Rozwój tej choroby możemy dzielić na trzy etapy. Pierwszy etap widoczny jest u niemowląt. Nie objawia się tak ostrymi i rozległymi dolegliwościami, jak może być w kolejnych etapach choroby.

Następna faza jest określana jako dziecięca. W obu tych etapach, atopowe zapalenie skóry, najczęściej jest widoczne na policzkach i główce dziecka.

Ostatnim już etapem tej choroby jest faza młodzieńcza i mimo tej nazwy dorośli chorujący na atopowe zapalenie skóry, również zaliczają się do tej grupy. Ich grupa różni się od pozostałych tym, że mają oni znacznie bardziej zaostrzone objawy choroby. Zmiany charakterystyczne dla osób z atopowym zapaleniem skóry, pojawiają się w zgięciach kończyn, na głowie i w wielu innych obrębach ciała. U dorosłych pojawiają się również biały łupież lub płatki skóry, które odpadają o jej powierzchni. U dzieci i niemowląt nie jest to widoczne.

Jak zapobiegać i leczyć nawroty atopowego zapalenia skóry?

Przy atopowym zapaleniu skóry najważniejsza jest stała obserwacja swojego stanu zdrowia oraz samopoczucia. Każde zaostrzenie się objawów AZS czy nagły spadek samopoczucia może być spowodowany działaniem alergenu. Warto więc obserwować wszystkie zmiany, dzięki czemu będziemy mogli zdiagnozować, jakie czynniki sprawiają, że nasza choroba powraca lub się zaostrza. Bardzo ważne jest, by rodzice obserwowali stan skóry swojego malucha, ponieważ on sam nie jest w stanie odkryć, jakie czynniki są dla niego alergenami.

Jeśli objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo nasilone i nie ustępują po upływie kilku tygodni, to znak, że powinniśmy udać się do specjalisty. Alergolog przepisze nam odpowiednie lekarstwa, które mogą nam załagodzić stany zapalne skóry. Środki te najczęściej są do stosowania zewnętrznego, ale może się również zdarzyć, że lekarz wybierze dla nas produkt doustny. Należy wtedy stosować wyznaczone dla nas lekarstwa.

Ważne jest również byśmy wykluczyli ze swojej diety wszystkie produkty, które mogą być dla nas alergenami. Przy pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, ważne jest, by nie używać produktów wysuszających, ale również z nadmierną ilością tłuszczu. Najlepiej nie stosować mydeł, produktów z alkoholem i kwasami. Nie zaleca się również zabiegów kosmetycznych, których zadaniem jest złuszczanie naszej skóry.

Te wszystkie czynniki mogą jedynie zaostrzać dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry. Warto natomiast myć skórę specjalnymi produktami, które są przeznaczone dla takiego typu schorzenia. Możemy również delikatnie nawilżać podrażnioną i wysuszoną skórę.

Atopowe zapalenie skóry – ważne informacje

Jest to choroba, która nie dotyka tylko naszego ciała, ale również psychiki. Wiele osób dotkniętych tą chorobą jest niepewnych siebie i wstydliwych. Największe problemy odczuwają nastolatkowie, który nie wiedzą jak wyjaśnić swoim rówieśnikom, skąd i dlaczego pojawiają się u nich czerwone plany i zrogowaciałe znamiona. Na szczęście niemal w siedemdziesięciu procentach wszystkie dolegliwości znikają do czasu, aż osoba chora dorośnie.

W pozostałych trzydziestu procentach przypadków objawy są niemal niewidoczne, a wszystkie chore osoby wiedzą, jak złagodzić wszelkie zmiany skórne tak, by się nie zaostrzały. Warto więc pamiętać, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę, by jeszcze we wczesnych latach jego życia znaleźć sposób na zwalczanie objawów. Dzięki temu zadbamy o komfort naszego malucha i będziemy mieli pewność, że w przyszłości nie będzie miało ono problemów z zaostrzonymi nawrotami choroby.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x