Aloes przynależy do zacnego grona roślin leczniczych i wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Mięsiste liście rośliny pełne są cennych dla zdrowia substancji. Cudowne właściwości aloesu odkryte zostały przez starożytnych Egipcjan, którzy w pierwszej kolejności dokładnie go przebadali, a następnie zaczęli używać do opatrywania oparzeń i niewielkich ran. Pozyskany z aloesu sok wspomaga leczenie alergii i trudno gojących się ran, skutecznie obniża poziom cukru, jak również poprawia odporność.

Aloes leczniczy znajduje również zastosowanie w kosmetyce poprawiając wygląd skóry. Maści, kremy i żele na bazie aloesu nadają się do leczenia różnorodnych zmian skórnych, w tym owrzodzeń i ran. Sprawdź, jakie są rodzaje aloesu i do czego można go stosować.

Czym jest aloes?

Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody wykształcając tkankę wodną umożliwiającą jej przechowywanie, a także całą masę innych przystosowań w budowie i fizjologii. Właśnie taką rośliną jest aloes. Bez problemu radzi sobie bez wody na Madagaskarze czy Wyspach Kanaryjskich. Pokaźnych rozmiarów rośliny porastające ciepłe tereny nijak przypominają niewielkie i mało urodziwe rośliny doniczkowe, z jakimi możemy spotkać się w Polsce.

Bez względu jednak na wielkość i formę poszczególne rodzaje aloesu niczym się od siebie nie różnią. Każdy aloes w doniczce i nie tylko w swoich soczystych liściach posiada mnóstwo aktywnych substancji, w tym aloinę, barbaloinę i aloeemodynę. Wszystkie te związki wykorzystuje się m.in. do produkcji leków wzmacniających i bakteriobójczych. Podejrzewa się, że stosowanie aloesu może wspomóc w walce z nowotworem. Dotychczas przeprowadzone testy laboratoryjne potwierdzają użyteczność aloeemodyny w hamowaniu rozwoju białaczki.

Rodzaje aloesu

Aloes zwyczajny

Są trzy gatunki aloesu wykazujące właściwości lecznicze. Pierwszym z nich jest uprawiany na całym świecie aloes zwyczajny (Aloe vera). Na ogół z rośliny pozyskuje się miąższ zawierający kwas salicylowy oraz liczne związki antybakteryjne. Wykazuje on również działanie uodparniające, dlatego nadaje się dla osób co rusz zmagającymi się z chorobami. Prócz leczniczego miąższu, ze świeżych liści pozyskuje się także sok zwany aloną. Jest on koloru żółtego, ma gorzkawy smak i wykazuje działanie przeczyszczające.

Aloes drzewiasty

Jest jeszcze aloes drzewiasty (Aloe arborescens), który podobnie jak aloes zwyczajny wykazuje właściwości lecznicze. Może powodować nieprawidłowości związane z działaniem przewodu pokarmowego, dlatego zaleca się stosować go zewnętrznie. Pochodząca z liści rośliny miazga łagodzi ból, pomaga na otarcia lub zranienia skóry. Rozszerza naczynia włosowate, dzięki czemu zraniona tkanka jest lepiej ukrwiona, co przyspiesza proces rekonwalescencji. Odpowiednio przyrządzone wino aloesowe wspomaga w leczeniu reumatyzmu oraz owrzodzeń dwunastnicy i żołądka.

Aloes uzbrojony

Nie można zapomnieć też o pochodzącym z Afryki Południowej aloesie uzbrojonym, z którego pozyskany sok ma charakterystyczny zapach i bardzo gorzki smak. Jego stosowanie zaleca się osobom zmagającymi się z problemami ze strony układu pokarmowego. Składnikiem aloesu jest substancja rozjaśniająca skórę, dlatego aloes uzbrojony wykorzystywany jest także do produkcji kosmetyków. Jako, że jest to roślina kolczasta, może posłużyć do ochrony przed drapieżnikami. Po pozbyciu się kolców może stanowić paszę dla zwierząt.

Aloes – najpopularniejsze formy korzystania: maść, sok, żel

Sok z aloesu

Jednym z najpopularniejszych produktów wytworzonych z udziałem rośliny jest sok z aloesu. Zaliczamy go do grona superfoods, czyli wyjątkowo odżywczych produktów spożywczych. Ma on wysoką zawartość witamin i minerałów. W jego składzie obecny jest wapń, magnez, cynk, chrom, potas, a także żelazo, miedź i mangan. Obfituje w aminokwasy i tłuszcze. Wspomaga trawienie pokarmów i oczyszczanie organizmu, a w dodatku pozytywnie wpływa na układ krążenia.

Żel aloesowy

Dużym zainteresowaniem cieszy się także żel aloesowy. Jest on skutecznym i przede wszystkim naturalnym środkiem pomocnym w problemach skórnych. Mówi się także o pozytywnym wpływie, jaki wykazuje aloes na trądzik. Stymuluje regenerację tkanki skórnej, która została podrażniona czynnikami zewnętrznymi różnego pochodzenia. Żel aloesowy wnika głęboko w strukturę skóry, przywracając jej jędrność, elastyczność i naturalny koloryt.

Właściwości aloesu

Miąższ aloesu w aż 98% składa się z wody, a w skład pozostałych 2% wchodzi ponad 200 substancji o dużej aktywności biologicznej. Przyjrzyjmy im się bliżej. W aloesie jest cała masa niezbędnych do życia pierwiastków, które wykazują pozytywny wpływ ma prawidłowe działanie układów enzymatycznych w różnych szlakach metabolicznych. Bogaty jest także w witaminę C, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Aloes obfituje w aminokwasy, takie jak alanina, arginina, kwas asparaginowy, glicyna i histydyna. Nie brakuje w nim także enzymów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posiada w sobie związki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Aloes – właściwości lecznicze

Roślina ma szerokie spektrum działania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu dolegliwościach. Aloes do picia może obniżać poziom cukru u osób chorych na cukrzycę. Stosując kwiat aloesu i jego pochodne trzeba mieć świadomość, że wykazują one właściwości przeczyszczające i żółciopędne. Dlatego preparaty z aloesem w składzie należy stosować z dużą dozą ostrożności. Przyjmowane w nadmiarze mogą przyczynić się do wypłukiwania niezbędnych do życia elektrolitów, w tym potasu. Nie powinny stosować ich kobiety ciężarne, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Już od wieków wiadomo, że kwiat aloesu pomocny jest w leczeniu oparzeń. Wystarczy przeciąć jego liść i przyłożyć do miejsca bólu, by przyspieszyć proces regeneracji. Na rynku znaleźć można także maści aloesowe i wyciągi, które doskonale sprawdzają się w walce z problemami skórnymi, w tym odleżynami i owrzodzeniami. Aloes zawiera w sobie substancje, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego idealnie sprawdza się w leczeniu schorzeń opartych na zapaleniu i bólu (reumatyzm czy nerwobóle). Domniemywa się, że smarowanie czoła aloesem pozwala pozbyć się uporczywego bólu głowy (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://diagnozujmy.pl/50-naturalnych-sposobow-na-bol-glowy/). Maseczki z aloesu na twarz widocznie poprawią stan i wygląd skóry.

Nie można zapomnieć o tym, że wyciąg z aloesu silnie stymuluje układ immunologiczny, co oznacza tyle, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości organizm sam zaczyna zwalczać rozwijającą się w jego wnętrzu dolegliwość. Jest to najprawdopodobniej najcenniejsza, ale zarazem najsłabiej zbadana właściwość aloesu. Aloes przyniesie ogromną ulgę przy łagodniejszych odmrożeniach, jak również złagodzi ból i świąd towarzyszący półpaścowi. Ukoi też miejsce po ukąszeniu lub użądleniu owada.

Skąd wziąć aloes?

Dobroczynne właściwości aloesu sprawiły, że produkty z jego udziałem cieszą się dużym zainteresowaniem wśród całego społeczeństwa. Naturalna medycyna to sposób na pozbycie się uporczywych dolegliwości, na które nie pomagają żadne inne sposoby. Aloes dostępny jest w wielu różnych postaciach. W aptece znajdziemy kapsułki z aloesem, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Żel, krem lub maść aloesową do stosowania zewnętrznego kupimy w aptece lub drogerii. W sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych jest cała masa naturalnych produktów opartych na bazie aloesu. Możemy też zaopatrzyć się w roślinę doniczkową (świeże zioło), której liście będą niezastąpione w łagodzeniu objawów oparzeń i zwalczaniu wszelkich problemów skórnych.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/Aloes-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie_34539.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/cudowny-aloes-nauka-potwierdzila-korzystne-dzialanie-aloesu_39846.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x