Zgaga należy do tych przypadłości, które – prędzej czy później – mogą minąć same, wobec czego nie zawsze trzeba sięgać po leki likwidujące objawy zgagi. Można przejść nad nią do porządku dziennego zwłaszcza wtedy, gdy nie dokucza mocno i kiedy występuje stosunkowo rzadko, ale w przypadku wyjątkowo silnego i utrzymującego się długi czas pieczenia w przełyku rozsądniej będzie sięgnąć po odpowiednie leki.
Dlaczego warto stosować leki na zgagę?
Stosowanie lekarstw usuwających objawy zgagi ma na celu przede wszystkim przywrócenie komfortu życia. Nie da się ukryć, że takie objawy zgagi jak charakterystyczne pieczenie za mostkiem, które może promieniować na znaczny obszar, nieprzyjemny, kwaśny posmak w ustach, kwaśne odbijanie czy uczucie obecności treści pokarmowej w przełyku nie należą do najprzyjemniejszych. Kiedy dokuczają mocno, trudno jest cieszyć się życiem, a nawet oddawać się codziennym czynnościom, czasami też objawy te są krępujące. Już więc choćby z tego powodu – by odzyskać komfort, warto zaopatrzyć się w dobry lek na zgagę i stosować go, ilekroć zajdzie taka potrzeba. Na tym jednak nie koniec. Warto wiedzieć, że zgaga nie jest tylko kwestią komfortu, a raczej jego braku. Jest to sytuacja wysoce niesprzyjająca dla organizmu, ponieważ obecny w sokach żołądkowych kwas solny działa silnie drażniąco, zwłaszcza na delikatny nabłonek wyściełający gardło i przełyk. Uczucie pieczenia jest właśnie wynikiem działania kwasu na nabłonek, a warto wiedzieć, że skutki silnej zgagi nie ograniczają się do tego miejsca – kwas może dostać się nawet do jamy ustnej, gdzie szkodzi przede wszystkim zębom, uszkadzając ich szkliwo w procesie demineralizacji. Zażywanie lekarstw na zgagę pozwala więc nie tylko usunąć przykre objawy zgagi, ale też redukować jej złe skutki oraz zapobiegać niebezpiecznym rezultatom obecności kwasu solnego w miejscach, gdzie nie powinno go być.
Co wybrać?
Oczywiście kluczowa jest skuteczność leków na zgagę, gdyż kiedy już dolegliwość ta się pojawi i jest mocno uciążliwa, każdy chce pozbyć się jej jak najszybciej. Zdecydowanie więc lepiej będzie wybrać środek, który stosuje się rzadko, na przykład tylko raz na dobę, niż sięgnąć po preparat przeznaczony do częstego stosowania. Dlaczego? Środki, które stosuje się często, mają małą ilość substancji aktywnej, przez co pozbyć zgagi zwykle można się dopiero po dłuższym czasie, zwłaszcza gdy jest ona nasilona. Poza tym częste zażywanie takich leków (które nie zawsze mają postać tabletek, ale też na przykład proszków do sporządzania roztworów) czasem może być zwyczajnie kłopotliwe, na przykład podczas przebywania poza domem. Dobrze będzie także zwrócić uwagę, czy stosowany środek nie wchodzi w interakcje ze spożywanymi pokarmami. Lek, który można stosować dowolnie – przed posiłkiem, po nim czy nawet w jego trakcie, stwarza znacznie więcej możliwości, a jego zażywanie jest o wiele mniej kłopotliwe, gdyż można to robić w każdej sytuacji i mieć duże szanse na szybkie zlikwidowanie zgagi czy nawet zapobiegnięcie jej pojawieniu się.
Więcej o zgadze możesz przeczytać na stronie http://www.controloccontrol.pl/zgaga