Oparzenia wrzątkiem, gorącym garnkiem lub rozgrzanym tłuszczem zdarzają się od czasu do czasu każdemu z nas. Ale mają one miejsce nie tylko w kuchni. Do oparzenia może również dojść w wyniku oddziaływania na skórę środków chemicznych, promieni słonecznych czy porażenia prądem lub piorunem. Oparzenia wymagają błyskawicznej reakcji i szybkiego działania. Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia polega przede wszystkim na kilkuminutowym polewaniu uszkodzonej partii skóry zimną wodą celem jej schłodzenia. Jeśli oparzenia nie są zbyt rozległe i nie wyglądają na poważne, można zastosować leczenie domowe. W przeciwnym razie, gdy oparzenia są rozległe i ciężkie, nie obejdzie się bez leczenia specjalistycznego. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje i stopnie oparzeń ciała, a także poznasz domowe sposoby niosące ulgę w bólu.

Oparzenia – rodzaje oparzeń

Oparzenia to uszkodzenia tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury. Ich wynikiem mogą być miejscowe lub ogólnoustrojowe uszkodzenia, które w dużej mierze zależą od wysokości temperatury, jaka działa na organizm człowieka, a także czasu jej oddziaływania. Wyróżniamy 4 główne rodzaje oparzeń:

– oparzenia termiczne

Jak nietrudno się domyślić, powstają w wyniku działania ciepła. Najłatwiej o nie w kuchni (np. kontakt z wrzątkiem, olejem, gorącym piekarnikiem), ale nie tylko. O oparzenia termiczne łatwo wszędzie tam, gdzie jest coś gorącego.

– oparzenia chemiczne

Wywoływane przez środki chemiczne o silnie żrącym działaniu, w tym przede wszystkim kwasy, zasady i sole metali ciężkich. Skutkiem ich oddziaływania są zmiany na skórze i błonach śluzowych, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać oparzenia cieplne, czyli według klasyfikacji oparzenia II stopnia. Biorąc pod uwagę rodzaj substancji chemicznej możemy wyodrębnić wczesne lub opóźnione działanie żrące oraz ogólnie toksyczne. Gdy oparzymy się kwasem możemy zaobserwować, że na naszej skórze wytworzy się suchy strup o różnym zabarwieniu. Jeśli chodzi o oparzenie zasadą, to na skórze pojawi się miękki, wilgotny strup o zabarwieniu koloru białego (inaczej martwica rozpływna).

– oparzenia elektryczne

Pojawiają się na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało, czyli mówiąc inaczej porażenia prądem. Najczęściej źródłem prądu jest domowa lub przemysłowa instalacja elektryczna, ale może też być nim piorun.

– oparzenia radiacyjne

Powstają w wyniku działania promieniowania radioaktywnego (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych), jak również promieniowania słonecznego. O oparzenia słoneczne nietrudno szczególnie latem, kiedy sporą część dnia spędzamy na słońcu, bardzo często zapominając o ochronie przeciwsłonecznej.

Stopnie oparzeń

– oparzenia 1 stopnia

Obejmują wyłącznie naskórek. Charakteryzują je: zaczerwienienie skóry (rumień), niewielki obrzęk i bolesne pieczenie skóry.

– oparzenia 2 stopnia

Wyróżniamy oparzenie 2 stopnia powierzchowne obejmujące naskórek i część skóry właściwej, a także głębokie obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej. W pierwszym przypadku możemy zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk, a także pęcherze wypełnione żółtawym płynem surowiczym i silny ból. Jeśli chodzi o oparzenia głębokie, to można zaobserwować wtedy białą skórę z czerwonymi punktami (powierzchowną martwicę) oraz odczuć ból, który jest mniejszy niż w przypadku oparzeń powierzchownych, gdyż zostały uszkodzone zakończenia nerwowe.

– oparzenia 3 stopnia

Obserwujemy zniszczenie całej warstwy skóry, a czasami i tkanek leżących głębiej. W ten sposób dochodzi do martwicy skóry. Gdy dojdzie do wyschnięcia części martwiczej, tworzą się białoszare lub żółte strupy. Ból jest nie do zniesienia, a sama powierzchnia skóry jest niewrażliwa na dotyk. W późniejszym czasie dochodzi do oddzielenia części obumarłych i wytworzenia ziarniny lub blizny.

– oparzenia 4 stopnia

W tym przypadku dochodzi do całkowitego zwęglenia tkanek. Martwica obejmuje wszystkie tkanki, aż do kości. Można zaobserwować narządy wewnętrzne, ścięgna i mięśnie. Powstają na skutek długotrwałego działania ognia lub oparzenia elektrycznego.

Oparzenia i pierwsza pomoc

Podstawowa zasada postępowania w przypadku oparzeń mówi, że należy założyć powstałe oparzenie za cięższe, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Bez względu na to, z jakim rodzajem oparzenia mamy do czynienia, należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce pod zimną wodą. Jeśli w danej chwili nie mamy dostępu do wody, możemy zastąpić ją innym mocno schłodzonym płynem np. herbatą lub mlekiem. Głównym celem jest przyniesienie natychmiastowej ulgi poszkodowanemu, ale też obniżenie temperatury tkanek i zapobiegnięcie ich dalszemu uszkadzaniu. Po schłodzeniu poparzonego miejsca należy rozpoznać, do jakiego rodzaju oparzenia doszło. Jeśli chodzi o oparzenia 1 lub 2 stopnia, możemy zastosować leczenie domowe, w innym wypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na oparzenia

Możemy je stosować jedynie wtedy, gdy wystąpiły niewielkie oparzenia 1 lub 2 stopnia, które przytrafiły nam się w domu, są łatwe do wyleczenia i nie wymagają pomocy lekarskiej. Pojawia się więc pytanie, co na oparzenia będzie najlepsze?

  1. Kompres z mleka

    Przyłóż do poparzonego miejsca na 15 minut kompres z gazy zanurzonej w mleku, a zawarty w nim tłuszcz złagodzi ból i przyspieszy gojenie

  2. Woda z mydłem

    Po upływie 24 godzin delikatnie przemyj poparzony obszar wodą z mydłem. Poparzenie powinno być suche i czyste, pomiędzy kolejnymi myciami zawijaj je w bandaż

  3. Maść z żyworódki

    Należy nacierać nią oparzenia 1 stopnia. Przynosi efekty niemal natychmiast

  4. Zimna woda

    Pamiętaj, że tylko chłodna woda powstrzyma rozprzestrzenianie się oparzeń i chwilowo uśmierzy ból. Lodowata woda może wywołać efekt przeciwny do oczekiwanego

  5. Miąższ z dyni

    lecznicze właściwości dyni pomagają pozbyć się trudno gojących się ran i oparzeń

  6. Sok z aloesu

    Około 3 dni po oparzeniu, rozprowadź sok ze świeżego liścia aloesu bezpośrednio po ranie, a ból minie jak ręką odjął

  7. Owoce i warzywa

    Jedz produkty bogate w witaminę C, która pomaga w gojeniu się ran różnego pochodzenia, w tym poparzeń.

Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi dużą dawkę witaminy C, poznaj acerolę, która jest bogatym, a także naturalnym źródłem tej witaminy! Naturalna witamina C z aceroli dowiedz się więcej.

Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/oparzenia-leczenie-oparzen-domowymi-sposobami-pierwsza-pomoc_41953.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/oparzenia-rodzaje-stopnie-oparzen-kiedy-oparzenie-zagraza-zyciu_41952.html
https://tipy.interia.pl/artykul_2962,domowe-sposoby-na-oparzenia.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x