Krótkowzroczność bez tajemnic, czyli co warto wiedzieć o jednej z najczęstszych wad wzroku

Eksperci szacują, że do 2050 roku ponad połowa mieszkańców Ziemi może być krótkowzroczna. Na czym dokładnie polega krótkowzroczność? W jaki sposób można sobie z nią poradzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Jak działają nasze oczy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak to się dzieje, że widzimy? Ostateczny obraz powstaje w mózgu – ale jak do tego dochodzi? Spróbujmy krótko prześledzić ten proces – pomoże nam to zrozumieć na czym polega krótkowzroczność.

Do widzenia potrzebne jest światło – w całkowicie ciemnym pomieszczeniu nie zobaczymy nic. Promienie świetlne z otaczającego nas świata przez cały czas wpadają do naszych oczu. Przechodzą przez różne elementy, m.in.: rogówkę, źrenicę, soczewkę i ostatecznie trafiają na specjalną warstwę receptorów, którą nazywamy siatkówką.

Żeby jednak widziany przez nas obraz mógł być ostry, wiązki światła muszą po drodze przejść odpowiednią „obróbkę”, która odbywa się we wspomnianej wcześniej soczewce i rogówce. Specjalne komórki siatkówki za pośrednictwem nerwu wzrokowego przekazują informację o tym co widzimy do mózgu i tam powstaje ostateczny obraz.

Co to jest krótkowzroczność  ?

Krótkowzroczność (miopia) to jedna z najczęstszych wad refrakcji. Polega na tym, że wyraźnie widzimy to, co znajduje się blisko, a nieostro wszystko, co jest od nas oddalone. W oku osoby z krótkowzrocznością promienie światła nie trafiają dokładnie na siatkówkę, tylko nieco bliżej – przed nią. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle jest to efekt nieprawidłowej budowy oka (zbyt długiej gałki ocznej i zbyt wypukłych elementów optycznych) albo zbyt dużej siły skupiającej soczewki lub rogówki.

Do głównych objawów krótkowzroczności (oprócz nieostrego widzenia w dal) zaliczamy także:

  • bóle głowy i uczucie zmęczenia (oczy podejmują dodatkowy wysiłek, aby widzieć wyraźniej),
  • pieczenie oczu,
  • gorsze widzenie w nocy i przy słabym oświetleniu,
  • częste tarcie oczu,
  • mrużenie ich,
  • męczliwość wzroku.

Krótkowzroczność szkolna

Problemy z ostrym widzeniem często zaczynają się bardzo wcześnie. Coraz powszechniejszym problemem staje się krótkowzroczność u dzieci. Jednym z rodzajów miopii jest krótkowzroczność szkolna (nazywana też prostą), która pojawia się zwykle ok. 10-12 roku życia.

Dziecko może mieć wtedy m.in.: trudności w nauce, problemy z przepisywaniem ze szkolnej tablicy; do tego może zgłaszać także bóle głowy i często być zmęczone. Choć krótkowzroczność często jest dziedziczna, badania wykazały, że równie istotny wpływ na jej rozwój mają także czynniki środowiskowe. Ważne jest to, jak dziecko spędza czas i w jakich warunkach pracują na co dzień jego oczy.

Warto pamiętać, że negatywny wpływ na wzrok dziecka mają czynniki takie jak:

  • Częste i długie korzystanie z telefonu komórkowego, komputera, tabletu czy telewizora (oczy cały czas patrzą wtedy do bliży i łatwo się męczą);
  • Brak przerw na rozluźnienie akomodacji i odpoczynek oczu w trakcie nauki i korzystania z wspomnianych urządzeń;
    Nauka w niewłaściwych warunkach oświetleniowych (np. zbyt słabe światło przy biurku);
    Spędzanie mało czasu na świeżym powietrzu (jest najzdrowsze dla wzroku).

Regularne wizyty u okulisty pomogą szybko zareagować, jeśli dziecko będzie miało jakiekolwiek kłopoty z widzeniem.         W okresie wzrostu i rozwoju jest to szczególnie ważne!

Krótkowzroczność u dorosłych

Krótkowzroczność jest bardzo powszechną wadą także wśród dorosłych. Wielu z nas ma dziś kłopoty z ostrym widzeniem, choć nie zawsze jest to zauważalne z zewnątrz (niektórzy stosują soczewki kontaktowe). Pod względem nasilenia krótkowzroczność dzielimy na:

Niską – do -3 dioptrii;
Średnią – od -3 do -8 dioptrii;
Wysoką – od -8 dioptrii.

Rozwojowi tej wady sprzyja też niekorzystne dla naszych oczu środowisko pracy. Szczególnie trzeba na to uważać w dzisiejszych czasach – godziny spędzane w biurze, przed komputerem, tabletem czy telefonem komórkowym, negatywnie odbijają się na kondycji naszego wzroku. Ważne, by często robić choćby króciutkie przerwy na rozluźnienie akomodacji – np. popatrzeć w dal przed kilka minut. Pomoże to uniknąć przemęczania oczu i zmniejszy ryzyko postępów krótkowzroczności.

Laserowa korekcja wzroku ciekawym rozwiązaniem dla krótkowidzów

Do korekcji krótkowzroczności można używać okularów i soczewek kontaktowych. Jednak dobrą alternatywą jest też zabieg laserowej korekcji wzroku. Polega on na wyprofilowaniu rogówki przy pomocy lasera tak, by nadać jej kształt, który pozwoli ogniskować wiązki światła precyzyjnie na siatkówce. W efekcie pacjent odzyskuje ostre widzenie, a przy tym nie musi korzystać z okularów ani soczewek kontaktowych, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest:

  • Całkowicie bezbolesny – stosuje się znieczulenie miejscowe podawane w kroplach;
  • Krótki – trwa tylko 15 minut;
  • Możliwy do wykonania ambulatoryjnie – bez konieczności pozostawania w szpitalu czy klinice; w tym samym dniu pacjent przyjeżdża na zabieg, korzysta z leczenia i wraca do domu;
  • Bezpieczny – ryzyko powikłań jest minimalne; procedura jest prosta i wykonywana bardzo często, a dzięki zastosowaniu zaawansowanych laserów osiąga się najwyższą możliwą precyzję.

Jednym z miejsc, gdzie w atrakcyjnej cenie i pod okiem profesjonalnego zespołu można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x