Mieszadło magnetyczne jest urządzeniem powszechnie stosowanym w zakładach laboratoryjnych i składa się z ruchomego magnesu lub nieruchomego elektromagnesu tworząc obrotowe pole magnetyczne. Magnetyczny układ mieszający obejmuje sprzężony układ grzewczy, który umożliwia podgrzewanie cieczy.
Urządzenia te pozwalają na mieszanie zarówno ciał stałych jak i cieczy w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Niektóre próby mogą obejmować bakteryjne pożywki wzrostowe a także roztwory buforowe. Mieszanie cieczy ma na celu przyśpieszenie reakcji bądź ulepszenie mieszanin. Mieszadła magnetyczne często stosowane są także z płytami grzewczymi.
Rodzaje mieszadeł magnetycznych
Większość obecnych mieszadeł magnetycznych obraca magnesy za pomocą silnika elektrycznego. Ten rodzaj sprzętu jest jednym z najprostszych do przygotowania mieszanin. Wyróżnia się również drugi rodzaj mieszadeł magnetycznych z układem statycznym, który działa na zasadzie rotacji pola magnetycznego poprzez włączanie oraz wyłączanie się elektromagnesów.
Mieszadła magnetyczne są ciche i zapewniają możliwość mieszania zamkniętych systemów bez potrzeby ich izolacji, jak w przypadku mieszadeł mechanicznych. Mieszadła magnetyczne mają zastosowanie do eksperymentów o pojemności do 4 litrów. Ze względu na swoje rozmiary pręty mieszające mogą być czyszczone i sterylizowane łatwiej niż inne urządzenia. Jest to zaleta mieszadeł o objętościach mniejszych niż 4 l.
Ponadto lepką ciecz lub gęste roztwory ledwo miesza się przy użyciu tej metody. W takich przypadkach zwykle wymagany jest określony rodzaj mechanicznego mieszania. Zastosowanie mieszadeł magnetycznych minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia, ponieważ magnes znajduje się wewnątrz próbki.
Pasek mieszający składa się z paska magnetycznego stosowanego do mieszania ciekłej mieszaniny lub roztworu. Ponieważ szkło nie wpływa znacząco na pole magnetyczne, a większość reakcji chemicznych zachodzi w szklanych fiolkach lub zlewkach, pręty mieszające działają odpowiednio w szklanych naczyniach powszechnie stosowanych w laboratoriach.
Zastosowanie mieszadeł magnetycznych
Mieszadła magnetyczne takie jak https://danlab.pl/nasze-produkty/przygotowywanie-prob/mieszadla-magnetyczne/ mają kilka zastosowań w wielu branżach laboratoryjnych. Powszechnie stosuje się je w chemii i biologii, gdzie można je stosować hermetycznie w zamkniętych naczyniach czy układach bez potrzeby stosowania skomplikowanych uszczelnień obrotowych. Ponadto mieszadła magnetyczne wykorzystuje się do powtarzalnego mieszania przez dłuższy okres czasu.
Mieszadła te w porównaniu do mieszadeł mechanicznych znacznie ciszej i wydajniej pracują, a także nie posiadają zewnętrznych części ruchomych, które mogłyby się złamać oraz zużyć. Mieszadła magnetyczne szczególnie sprawdzają się w szklanych naczyniach laboratoryjnych, które powszechnie stosuje się w reakcjach chemicznych, gdyż szkło nie ma znaczącego wpływu na pole magnetyczne.