Każdy z nas do sprawnego funkcjonowania potrzebuje wielu witamin oraz składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na nie dla kobiet i mężczyzn różni się i trzeba mieć to na uwadze, kiedy dobiera się suplementy diety. Szczególnie kobiety powinny dostosowywać zażywanie suplementów do swoich indywidualnych potrzeb zwłaszcza ze względu na wiek. Istotna jest również informacja, że nie zastępują posiłków, ale je uzupełniają. Dzięki nim można również zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele chorób. 

Kobiety w wieku rozrodczym

Kobiety będące w wieku rozrodczym powinny zażywać suplementy zawierające kwas foliowy. Pomagają one zapobiec niedoborom tej witaminy podczas pierwszego etapu ciąży.

Suplementy bogate w kwas foliowy powinny stosować również kobiety, które nie zamierzają w bliskiej przyszłości zachodzić w ciążę, stosujące antykoncepcję hormonalną. Kobiety te często cierpią na niedobory kwasu foliowego.

Kobiety miesiączkujące powinny zażywać żelazo, ponieważ co miesiąc ubywa on wraz z krwią miesiączkową. Suplementy witaminowo-mineralne pomagają również łagodzić objawy zespołu przedmiesiączkowego.

Kolejnym ważnym suplementem diety dla kobiety jest magnez, który powinny zażywać szczególnie, kiedy mają dużą styczność z sytuacjami stresowymi.

Ciąża

Podczas ciąży zapotrzebowanie na witaminy, minerały znacznie wzrasta.

W tym okresie kobiety powinny wybierać suplementy, które w swoim składzie zawierają kwas foliowy o wartości co najmniej 400 µg, a żelaza 30 mg.

Żelazo powinno przyjmować się w łatwo przyswajalnej postaci. Suplementy, które zawierają zbyt dużą ilość wapnia, czyli więcej niż 250 mg utrudniają przyswajanie żelaza, natomiast witamina C .ułatwia jego przyswajanie.

Jednak nie na wszystkie witaminy w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie. Kobiety w tym etapie swojego życia powinny przyjmować te suplementy, w których nie jest więcej niż 4000 j.m witaminy A. Zastępowana jest w niektórych produktach betakarotenem.

Suplementacja w okresie ciąży niesie ze sobą wiele korzyści, m. in. :

  • złagodzenie porannych mdłości, nudności,
  • mniejsze ryzyko urodzenia dziecka z niską wagą.Należy koniecznie pamiętać, aby przed przyjmowaniem suplementów skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Menopauza

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym powinny przyjmować w szczególności wapń i witaminę D, ponieważ to na nie rośnie zapotrzebowanie. W tym okresie kobiety cierpią również na niedobór witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, magnezu.

Wynika to z pogorszenia przyswajania tych składników z diety. Zmniejsza się również stężenie estrogenów, co prowadzi do osteoporozy, dlatego tak ważne jest zażywanie w tym czasie wapnia.

Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na suplementy różni się w zależności od wieku kobiety. Przykładem tego jest to, że kobiety podczas okresu okołomenopauzalnego mają większe zapotrzebowanie na żelazo niż kobiety miesiączkujące.

Dlatego należy uwzględniać indywidualne potrzeby organizmu. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym powinny przyjmować beta-katroten oraz witaminy E i C, które opóźniają, spowalniają procesy starzenia.

Warto napomnieć, że suplementy diety nie zastąpią zdrowego, pełnowartościowego pożywienia. Ich przyjmowanie pomaga jednak zredukować stres czy zapobiec chorobom.

Kobiety niezależnie od wieku powinny przyjmować:

  1. kwasy omega – 3 – powinno dostarczać się je organizmowi codziennie, bez względu czy znajduje się w naszej żywności, czy nie. Kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca, pomagają utrzymać cholesterol i trójglicerydy na odpowiednim poziomie. Wpływają także na zdrowie mózgu, wspierają zdolność uczenia się.
  2.  witamina B6 i B12 – wpływa pozytywnie na stan i pracę serca. Witamina B 12 jest niezwykle ważna dla zdrowia kości, wspomaga wchłanianie żywności, tłuszczu, weglowodanów, wspomaga trawienie.
  3. witamina C – pomaga zwalczać choroby , od przeziębienia i grypy aż po choroby zakaźne
  4. witamina E – wspomaga ona układ odpornościowy. Jest antyutleniaczem, pozytywnie wpływa na oczy. Wspomaga pracę wątroby. Pomaga w walce z oytyłością
  5. cynk – pomaga on w zwalczaniu zakażeń. Reguluje poziom insuliny, dobrze wpływa na pamięć. Wspomaga gojenie się ran. Pozytywnie wpływa na poprawę nastroju.

Suplementy należy przyjmować podczas posiłku. Należy pamiętać, że mogą wystąpić interakcje suplementów z innymi lekami dlatego, należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

nazdrowie.pl/artykul/dietetyka/suplementy-diety-dla-kobiet/
hpba.pl/suplementacja-w-ciazy/
tipy.interia.pl/artykul_23561,8-witamin-i-suplementow-ktore-powinienes-stosowac-codziennie.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x